Kök Hücre Nedir?

Kök Hücre

Basit bir dille anlatmak gerekirse: anne karnında yumurta ve sperm birleştikten sonra oluşan embriyo blastokist evresinin iç tabakasından elde edilen embriyonik kök hücreler ve yeni doğmuş bir bebekten alınan yetişkin (somatik) kök hücreler vardır.

Embriyonik kök hücreler sperm ve yumurta döllenip embriyo oluştuktan sonra oluşan hücrelerdir. Embriyo daha bir nokta kadarken endoderm – ektoderm – mezodermi oluştururlar. Embriyonik kök hücrelerin farklılaşma yeteneği vardır. Bu sayede birkaç hücreden vücudun farklı farklı kısımları organları, kan, deri, kas, kemik, saç, iç organlar, sinir sistemi, hormonal sistem oluşur. Embriyonik kök hücreler sınırsız genişleme, kendini yenileme, doku ve organlara dönüşebilme yeteneklerine sahiptir. Teorik olarak birçok hastalığın tedavisi için olası kaynaklardır. Fakat günümüzde emriyonik kök hücre kullanılarak yapılan kanıtlanmış ve onaylanmış bir tedavi bulunmamaktadır.

Doğumla birlikte artık yetişkin kök hücrelere sahibiz. Yetişin kök hücreler vücudun onarımında görev alıp, dokuları yenileyebilme yetilerine sahiptir. Ve kemik iliğinden mekanik ayrımları yapılarak, kandan ferez aracılığıyla saflaştırılarak, yağ dokusundan ise liposuction ile alınıp saflaştırılarak elde edilir. Ayrıca yeni doğmuş bir bebeğin kordon kanından alınan kök hücreler de yetişkin kök hücrelerdir. Yetişkin kök hücre olarak adlandırdığımız somatik hücreler bebeklik ve çocukluk dönemlerinde sayıca çok fazlayken yaşın ilerlemesi ile sayıları azalır, yaşlanma ile ciddi düşüşler yaşanır.

Yetişkin kök hücreler birçok hastalıkta ve alanda başarılı şekilde kullanılmaktadır. Kişinin kendi doku kökenine ait olduğu için, doku reddi riski neredeyse yoktur.

Kök hücrelerin ihtiyaç duyulan sebebe göre alındıkları bölgeler değişmektedir. Fakat eskiden olan bir yanılgı, kök hücrelerin sadece kemik iliğinden alınabileceği düşünülüyordu. Teknolojinin gelişmesi ile yapılan çalışmalarda yağda bulunan kök hücre miktarının, kemik iliğinde bulunan kök hücre miktarından 500 kat daha fazla olduğu ortaya çıkarılmıştır. Yağ dokusu kök hücrenin en bol bulunduğu ve en kolay elde edildiği kaynaktır. Time dergisi 2011 yılında yağ dokusundan kök hücre elde edilmesini yılın en önemli 50 icadından birisi olarak seçmiştir. Özellikle estetik ve plastik cerrahi alanı bunu başarılı bir şekilde ele almış, üzerine çalışmalar yapmış ve geliştirmiştir.

Günümüzde liposuction yöntemi ile alınan yağ dokusu saflaştırılarak özel filtrelerden geçirilerek elde edilen kök hücreler:

 • Direkt transfer edilebilmektedir.
 • Özel labaratuvarlar koşullarında çoğaltırlarak transfer edilebilmektedir,
 • Nano fat yağ grefti ile transfer edilebilmektedir.
 • Mikro yağ enjeksiyonu ile transfer edilebilmektedir.

Doktorunuz ihtiyacınıza göre sizi muayene ettikten sonra en uygun yöntemi belirleyecektir.

kok hucre nedir
kok hucre nedir 2
yavuz ozsular sorun

Doktorunuza Sorun...

  kok hucre 2
  kok hucre

  Transfer edilen kök hücreleri yüksek miktarda fibroblast hücreleri içermektedir. Fibroblast hücreleri birbirleriyle ağ şeklinde file şeklinde çapraz bağlanmıştır. Zamanla yaş aldıkça fibroblast hücreleri ölmeye ve ağ sisteminde kopukluklar olmaya başlar. Bu kopukluklar attıkça cilt elastikliği cilt altı bağ dokusu azalmaya kalitesini yitirmeye başlar. Bu sebeple 30 yaşındaki cilt parlaklığınız ile 20 yaşındaki cilt parlaklığınız aynı değildir. 40 yaşındaki cildiniz ile 30 yaşındaki cilt kaliteniz, cildinizin pürüzsüzlüğü aynı değildir.

  Transfer edilen kök hücreler 1 hafta 2 hafta sonra kendini göstermez. Hücrelerin transfer edildikleri bölgeye bir adaptasyon süreçleri vardır. Bu süreçte kopukluklar oluşmuş bölgelerde bağ kurar, yeniler ve tamir eder. Oraya ait olur. Bu yüzden hemen sonucunu gözlemlemek mümkün değildir. Zaman içinde etkisi artarak kendini gösterir. İstenilen etkinin kendini göstermesi kişiye bağlı değişmekle birlikte 2ay-1 yıl arasındadır.

  Bu uygulama ile o bölgedeki yaklaşık 4-8 yıl önceki fibroblast hücre sayısına ulaşmış olursunuz. Cildiniz daha genç, daha dolgun, daha canlı, daha kaliteli görünecektir. Bu uygulamanın kalıcılık süresi fibroblast hücrelerinizin ölme hızına, yani yaşlanma hızınıza bağlıdır. 2.aydan sonra görülmeye başlanan farkları 3.yıla kadar görmek mümkündür.

  Tamamen kendi dokunuz kendi hücreniz olduğu için güvenilir ve sağlıklı bir uygulamadır. FDA onaylı bir uygulamadır. 1 yıldan sonra istenilen vakit tekrarlanabilir.

  Transfer edilen yağ tamamen kendi hücrenizden oluşan organik bir yapıdır ve canlıdır. Transfer edildiği bölgede hücrelerle bağ oluşturup uyum sağlayacağı için doğal bir görünüm oluşturur. İfade ve mimikler değişmez.

  Kök hücre tedavisi ile eksilen hücrelerin yerine yenisi yerleştirilir. Burada en temel amaç cildi fibroblast hücreleri ile gençleştirmek ve cilt altı dokuları güçlendirmektir.

  Dolgu uygulaması yüzün her hangi bir bölgesinde form ve hacim değişikliği hedeflendiğinde tercih edilmektedir.

  Ayrı zaman dilimlerinde uygulamamakta fayda vardır. Her iki işlem de cilt altına gerçekleştirileceği için 3 ay arayla uygulanması daha doğru olacaktır.

  Dudak derisine eksilen fibroblast hücrelerini tekrardan kazandırmak, dudak cildinin kalitesini ve canlılığını arttırmak için uygulamaktadır.

  PRP ile kişinin kanı santrifüj edilerek bileşenlerine ayrılır ve elde edilen büyüme faktörleri hastanın cilt altı dokularına uygulanır. Destekleyici ve onarıcı bir tedavidir.

  Kök hücre tedavisinde kişinin yağ dokusu liposcution yöntemi ile alınır ve özel filtrelerden geçirilerek saflaştırılır. İhtiyacı olan yöntem dahilinde hastaya transfer edilir.

  En iyi kök hücre kişinin kendi yağ dokusundan elde edilir. En yüksek kök hücre yağ dokusundadır ve özel liposuction kanülleri ile alınmaktadır.

  Estetik amaçlı alımlarda kök hücrenin bulunduğu bir diğer kaynak kulaktır. Kulağın arkasından 3-5mm boyutunda kesiler ile biyopsi parçası alınarak gerçekleştirilir.

  Uygulamaya başlamadan önce anestezi tercihi yapılır. Uygun anestezi yöntemi belirlendikten sonra lipouscution yöntemi ile vücudun fazla bölgesindeki yağlar alınır. Kök hücrede detaylar önemlidir.

  Toplanan yağlar özel aktarım yöntemiyle hava teması olmadan özel kapsüllere aktarılır ve santrifüj ve filtre işlemi başlar. Nanofat, mikrofat ve kök hücreden zengin yağ transferi yöntemleri buradaki işlem detaylarıyla birbirinden ayrılır. Fitrelenen kök hücreler çok kıymetlidir ve kapalı sistemde en kısa sürede istenilen bölgelere aktarılır. Aktarılan kök hücrelerin yaklaşık %80-90ı canlı kalır, adaptasyon ve onarım sürecini başlatır.

  Tamamen kendi dokunuz ve hücreniz olmasından dolayı doku uyumu mükemmeldir.

  Transfer edilen kök hücreler yetişkin kök hücrelerdir. Yetişkin kök hücreler diğer hücrelerin onarımını ve dokuların yenilenmesini üstlenir.

  Canlılık oranı yüksektir.

  Kalıcılık süresi uzundur.

  Aktarıldığı bölgede canlılığı kan dolaşımını arttırır.

  YÜZE: gençlik kazandırmak, kırışıklıkları gidermek, dolgunluk ve hacim kazandırmak için uygulanmaktadır. Dudaklar, alın, şakaklar, göz altları, dudak üzeri, çene, yanaklar, üst göz kapağı kök hücre transferinin gerçekleştirildiği kısımlardır.

  BOYUN VE DEKOLTE BÖLGESİ: formunu kaybetmiş ve sarkmış derinin altına dolgunluk ve canlılık sağlamak için kök hücreden zengin yağ transferi gerçekleştirilir.

  SAÇ DERİSİ: canlılığını yitirmiş saçlar için kök hücrenin çoğaltılarak transferi ile saç kökleri güçlenmekte ve canlılık kazanmaktadır.

  GÖĞÜSLER: kök hücreden zengin yağ transferi ile göğüsler hacim, form ve canlılık kazanmaktadır.

  BACAKLAR: kök hücreden zengin yağ transferi ile bacaklardaki doku eksiklikleri giderilmekte ve pürüzsüz bacaklara kavuşulmaktadır.

  BREZİLYA POPOSU ESTETİĞİ: vücudun diğer kısımlarından alınan yağlar kök hücreden zengin yağ transferi yöntemi ile popoya transfer edilerek biçimli kalkık ve yuvarlak kalçalar oluşturulur.

  VAJİNA( KADIN GENİTAL ESTETİĞİ): liposuction yöntemi ile alınan yağlar dış dudaklara vajına mokuzasına , g noktasına trsansfer edilir ve kadın genitali total gençleştirilir.

  PENİS(ERKEK GENİTAL ESTETİĞİ): liposuction yöntemi ile alınan yağlar penise transfer edilerek penise hacim ve gençlik kazandırılır.

  EL ÜZERİ: transfer edilen yağlar ellerin damarlı ve yaşlanmış görüntüsünü tedavi ederek ellere doğal ve genç bir görünüm sağlar.

  Kök hücre işleminde detaylar önemlidir. Liposuctionda kullanılan kanülün genişliğinden, kalınlığından tutun; toplanan yağların kapalı sistemde hava ile teması olmadan aktarımına, kullanılan filtrelerden, santrifüj cihazının ayarına kadar tüm detaylar önemlidir ve titizlikle ele alınmalıdır. Çünkü kök hücreler çok hassastır ve kıymetlidir. Dikkatle filtrelenmelidir. İnce ayrıntılara dikkat etmek, kök hücrelerin özenli aktarımını ve filtrelenmesini sağlamak; kök hücrelerin transfer edildikleri bölgeye uyum ve adaptasyonlarını sağlar ve hayatına devam eden canlı hücre sayısını arttırır.

  Tüm bunlara dikkat edilmediğinde maalesef aktarılan canlı kök hücre miktarı azalmakta ve sonuçlar beklenilen şekilde olmamaktadır.

  error: İçerik korunmaktadır !!