Kol Germe - Dr. Yavuz Özsular

Kol Germe

Anestezi
Genel
Operasyon
1-2 Saat
Ağrı
3
İyileşme
12 Gün
Hast. Kalış
1 Gece
Pansuman
7 Gün
Korse
4 Hafta

Kol Germe Ameliyatı

Yaşın ilerlemesi, kilo alıp verme, cilt ve vücut yapısının gevşemeye müsait olması ile kol derisinde sarkıklıklar meydana gelir. Yarasa kol olarak da tabir edilen bu sarkıklıklar kolların hareketini kısıtlayacak, hayat kalitesini etkileyecek düzeydeyse kol germe ameliyatı ile fazla deri çıkarılır. Gerekiyorsa beraberinde liposuction uygulanır. Ameliyat ile kollarınızın alt kısmında iz kalacağı göz önünde bulundurulduğunda sarkıklığı ileri derecede olan hastalar için önerilir.

Kol Germe Ameliyatına Neden İhtiyaç Duyulur?

Bazı insanlar şanslıdır cilt yapıları, cilt altı bağ dokuları ile mermer görünümünde bir vücuda sahiptirler ve kilo alıp verseler de uzun yıllar görünümlerini korurlar.

Bazı insanlar ise sporu aktif ve disiplinli bir şekilde hayatlarına dahil etmedikleri takdirde vücutlarında ve derilerinde gevşemeler, sarkmalar, uzamalar meydana gelmektedir. Sarkan ve deforme olan bölgelerden biri de kollardır, üstelik gizlemek daha zordur.

Deforme olmuş ve aşağı sarkmış kol derisi, estetik olarak güzel görünmemesinin yanı sıra günlük hayatı da kısıtlar, kıyafetlere uyumu zorlaştırır.

kol germe
yavuz ozsular sorun

Doktorunuza Sorun...

  Kendin İçin İyi Bir Şeyler Yap. Hiçbir Zaman Geç Değildir…

  Op. Dr. YAVUZ ÖZSULAR

  kol germe

  Sarkıklık derecesi yüksek değilse, kollarda hafif bir gevşeme varsa kol germe izli bir ameliyat olduğu için öncelikle J plasma ve Argon plasma teknolojilerinden faydalanılabilir.

  J plasma ve Argon plasma teknolojileri plasma teknolojisi ile ciltte sıkılaşma sağlar. Cilt altında sıcaklık ani ve hızlı bir şekilde 80- 850lere çıkarken cilt yüzeyince sıcaklık 420dir. Cilt altında sıcaklığın ani bir şekilde yükselmesi kollajenleri sıkılaştırıp boyunun kısalmasını sağlar ve yeni kollajen uyarımını sağlar. Cilt yüzeyinde 420 de kalması cilt yüzeyinde yanık oluşmasını önler.

  Plasma teknolojileri aşırı sarkması olan hastalarda uygulanmaz. Aşırı sarkması olan hastalarda kol germenin sağlayacağı ameliyat sonucunu plasma enerjisi ile elde etmek mümkün değildir.

  Sarkık kol derisinden kurtulur ve hareket özgürlüğü kazanırsınız.

  Kollarınız vücudunuzla orantılı büyüklükte olur.

  Kıyafet seçiminde yaşanan zorluklar giderilir.

  Fazla derinin oluşturduğu yükten kurtulunca daha rahat spor yapabilirsiniz.

  Fazla derinin oluşturduğu ter ve koku problemleri giderilir.

  Operasyon öncesi muayenede doktorunuz sarkıklığın derecesine ve hayatınızı ne kadar kısıtladığına bakar, beklenti ve şikayetlerinizi dinler. Yaşınız, deformasyon dereceniz, beklentileriniz, fiziksel yapınız gibi değişkenlere bakılarak planlama yapılır.

   Bu operasyon sonrasında kalacak izin yeri ve büyüklüğü ile ilgili bilgilendirilirsiniz. Kollarınız vücudunuzun yanında dururken iz belli olmayacaktır fakat kollarınızı kaldırdığınızda, yanlara açtığınızda izler silikleşse de iz görünümü olacaktır. Operasyona karar veren hasta izlerin görünümünü ne kadar umursayacağını düşünmeli ve kararını ona göre vermelidir.

  Operasyona karar verildikten sonra, düzenli kullandığınız ilaçlar belirtilir, kan tahlilleri yapılır. Doktorunuzun kullanmanızı istediği ya da bırakmanızı istediği ilaçlar doktorunuzun belirttiği şekilde uygulanır.

  Birkaç gün öncesinden tuz tüketiminin azaltılması ödem oluşumunu azaltacaktır.

  Operasyon genellikle genel anestezi ile alınmaktadır.

  Ameliyattan önceki gece en son 12 de yemek yenilebilir ve su içilebilir. Ameliyat genel anestezi ile olacağı için en az 6 saatlik açlık ve susuzluk gerekmektedir. ( bu noktaya dikkat edilmediği takdirde ameliyatınız ertelenebilir iptal edilebilir.)

  Ameliyata gelirken kesinlikle makyaj yapılmamalıdır.

  Ameliyat sırasında tırnaklarda oje, cila olmamalıdır.

  Peruk, küpe, yüzük, pircing çıkarılmalıdır. (vücudunuzda metal hiçbir aksesuar bulunmamalıdır.)

  1 gece önceden yanınıza ameliyat sonrasında ihtiyacınız olacaklar için bir çanta hazırlamalısınız. (bu çantada rahat kıyafetler yer almalıdır. Ameliyat sonrası giyeceğiniz kıyafetlerin kol kısmı sıkı olmamalıdır, giyinip çıkarırken zorlanabilirsiniz. Önden düğmeli ve fermuarlı bol kıyafetler tercih edilmelidir. Rahat giyinebileceğiniz ayakkabılar tavsiyelerimiz arasındadır.)

  Operasyon sabahı odanız sizin için önceden ayırılmıştır. Sabah odanıza yerleştikten sonra doktorunuz ve asistanı sizi odanızda ziyaret ederler.

  Operasyon saati geldiğinde ameliyat odasına alınırsınız. Operasyon genel anestezi ile gerçekleşeceği için siz rahatça uyursunuz ve doktorunuz kollarınızı şekillendirmeye başlar.

  Kollarınızda fazla olan derileriniz önceden hesaplanan ve planlanan şekilde kesilerek çıkarılır. Deriler tekrar birleştirilerek özenli ve ince dikiş ile dikilerek kapatılır. Beraberinde liposuction uygulaması planlandıysa bir miktar yağ alınır.

  Operasyonunuz bittikten hemen sonra pansumanlarınız yapılır ve korseleriniz giydirilir.

  Operasyon yaklaşık 1-2 saat sürecektir.

  Operasyon da son aşama lokal anestezidir. Bu sayede uyanırken kol bölgeniz uyuşmuş olduğu için her hangi bir acı ve ağrı hissetmezsiniz.

  Tüm işlemlerin bitiminden sonra anestezi doktorunuz tarafından yavaşça ve güvenle uyandırılırsınız.

  Operasyondan uyanırken her hangi bir acı ağrı hissetmezsiniz. İlk birkaç saat genel anestezinin etkisi ile sersemlik hissetmeniz normaldir ve geçicidir.

  İlk birkaç saat yatarak dinlenmenizi tavsiye ediyoruz. Ayağa kalkmanız gerekiyorsa mutlaka bir yakınınızdan veya hemşireden destek istemelisiniz.

  Doktorunuz ve asistanı operasyon süreci ile ilgili bilgi vermek için odanıza ziyarete gelecekler, ve operasyon sonrası dikkat etmeniz gerekenler hakkında bilgilendireceklerdir.

  Hastanede kalınan süreçte ve ilk bir hafta ağrı kesiciler ile hastanın hayatını etkileyecek ciddi bir ağrı yaşamadan geçirmesi sağlanır. Sonraki 1-2 hafta boyunca ağrılarınız giderek azalacak ve ağır işler yapmamak kaydı ile günlük hayatınıza dönebileceksiniz.

  Ameliyattan 3-5 gün sonra ilk kontrolünüz gerçekleşecek pansumanlarınız yapılıp korseniz tekrar giydirilecektir.

  7-10 gün sonra 2.kontrolünüz gerçekleşecektir.

  Yurt dışından ve şehir dışından gelen hastaların bu ameliyat ve sonrası için 7-10 gün ayırması gerekmektedir.

  Kol germe ameliyatı öncesi sarkmış uzamış kol derisi ve hareketi kısıtlanmış kollar mevcuttur. Operasyon sonrası vücut ile uyumlu fazla derisinden kurtulmuş fakat iç tarafında paralel iz kalmış kollar mevcuttur.

  Estetik operasyonlar da hasta operasyon sonucunda her açıdan daha iyi görünmek ister ki çok haklıdır. Kol germe operasyonları iz anlamında bazı hastalar için düşündürücüdür.

  Hastanın yaşı genç ise, deformasyonu ileri derecede değilse ve izden yana endişeli ise ilk tavsiye edilen; J Plasma veya argon plasma teknolojilerinden faydalanması ve spor yaparak toparlanma sağlamasıdır. Spor yaparak bir miktar toparlanma sağlanırsa ameliyat ihtiyacı ortadan kalkabilmektedir. Yeterli toparlanma sağlanmazsa operasyon kararı tekrardan gözden geçirilebilir.

  Hasta orta yaş grubunda ise sporla sarkmış cilt derisinin toparlanması çok mümkün değildir. Kol germe ameliyatı bu sorunu tedavi edecektir.

  Kol derisi onarılacağı ve fazla deri çıkarılacağı için artık daha sıkı ve dinamik bir görünüme sahiptir. Fakat bu kasları belirginleştirmek ve kaslı bir görünüme sahip olmak sizin iyileşme sürecinden sonra yapacağınız egzersiz ve spor ile mümkündür.

  Ayrıca belirtilmelidir ki hiçbir estetik ameliyat size güçlü kaslar vadedemez. Fazla derinin uzaklaştırılması ve liposuction ile kasların üzerindeki yağın alınması ile mevcut kaslarınız belirginleşir.

  Kol bölgenizin ekstra kaslı ve güçlü görünmesini istiyorsanız, ameliyat sonrası doktorunuzun onayı ile kol kaslarınızı güçlendirecek egzersizler yapmalısınız.

  Kol germe ameliyatı sonrası iz kalacaktır. Bu izler yaklaşık koltuk altından başlayarak dirseğe doğru uzanır, kolun iç tarafında ve kola paraleldir. İzin uzunluğu deformasyon derecesine ve yapılacak ameliyat tekniği seçimine bağlıdır.

  Kollarınız çıplakken: vücudunuzun yanında durduğunda belli olmayacaktır fakat yukarı kaldırdığınızda yanlara açtığınızda belli olacaktır.

  İzin iyileşmesi ise kişinin genetik yapısına ve ameliyat sonrası hayat kalitesine bağlıdır.

   Kimi hastada iz silikleşerek iyileşirken, kimi hastada belirgin bir iz kalmakta, nadirde olsa kimi hastada ise kabararak iyileşmektedir. Potansiyel yara izinizin daha iyi iyileşmesi için iz giderici kremler fayda sağlayacaktır.

  Evet kol germe ameliyatı ile birlikte liposuction planlanabilmektedir. Hatta bu sayede daha çarpıcı sonuçlar, daha ince ve orantılı kollar ortaya çıkmaktadır.

  Bu operasyona ihtiyaç duymayan hastalarda da her iki kol tamamen birbirine eşit değildir. Milimetre ya da santimetre ile ölçülebilecek farklılıklar olacaktır.

  Operasyon sonrasında hastanın kolları birbirine ve vücuduna orantılı olur. Dışarıdan bakınca fark edilemeyecek kadar milimetrik farklılıklar olacaktır ve normaldir.

  error: İçerik korunmaktadır !!