Saç Ekimi - Dr. Yavuz Özsular

Saç Ekimi

Anestezi
Lokal / Genel
Operasyon
6-8 saat
Ağrı
1
İyileşme
10 gün
Hast. Kalış
-
Pansuman
3 gün
Korse
-

Saç Ekimi

Saç dökülmesi sonucu yaşanan, saç seyrelmesi veya kellik sorununa doğal ve kalıcı bir çözümdür. Genellikle başın arka kısmından alınan güçlü saç köklerinin(buraya donör saha diyoruz), saçın döküldüğü kellik oluşan bölgeye mikrocerrahi ile ekilmesidir.

Anlatımının basit ve kısa olmasının tersine uygulamada uzmanlık ve tecrübe isteyen, profesyonellik gerektiren, detayların başarıyı etkilediği önemli bir uygulamadır.

sac ekimi
yavuz ozsular sorun

Doktorunuza Sorun...

  sac ekimi 4
  sac ekimi 2

  Saçlarında seyreklik olan, kellik problemi yaşayan; genç ya da yaşlı, kadın ya da erkek herkes bu operasyondan faydalanabilir.

  Saç ekiminde önemli olan donör sahasından alınabilecek maksimum greft miktarının, problemli bölgeye ekildiğinde ne kadar örtücülük sağlayacağı ve yeteceğidir. Yani donör sahanızın sıklığı(saç köklerinizin alınacağı bölge) ve kellik dereceniz uygulanacak tedavinin prosedürünü belirler.

  Donör sahadan alınan her bir saç köküne greft adı verilir. Greft ameliyatları aslında plastik cerrahi doktorlarının sıklıkla yaptığı vücuttaki herhangi bir dokuyu, yine kişinin kendi vücudundaki başka bir bölgeye transfer etmesidir. Örneğin deri yanıklarında, cilt tümör cerrahisi sonrası yaraların kapatılmasında, el cerrahisi sonrası açık yaraların kapatılmasında, kontraktür sonrasında ve saç ekimi uygulamasında.

  Saç ekiminde alınan her bir greft çok kıymetlidir. Çünkü ilerideki mevcut saçınızı, saçınızın gürlüğünü oluşturacaktır. Doğru açı ile kıl köküne yeterli derinlikte girmek, kıl köküne zarar vermeden grefti almak çok önemlidir. Bunun için saç derisinin kalınlığını, epitel yapısını bilmek, greft uygulamasında tecrübe sahibi olmak, anatomiye hakim olmak, ince ve titiz bir cerrahiyle sabırla uygulamayı yapmak greftin bulunduğu bölgeden sağlıklı çıkarılmasında önemlidir.

  Zarar vermeden çıkarılan saç grefti canlı bir dokudur. Dışarıda yeterli sürede kalmalı ve transfer için hazırlanmalıdır. Gereğinden fazla kalması saç kökünün canlılığını yitirmesine neden olacaktır.

  Greftin ekildiği bölgeye direk saçın yönüne göre küçük bir yuva açılır. Bu yuva yeterli derinlikte ve genişlikte olmalıdır. Burada en önemli noktalardan birkaçı saç köküne zarar vermeden ekim yapılmalı,

  diğer saçların uzama yönüne göre ekim yapılacak greftin tahmini uzama yönü hesaplanmalı,

  diğer saçlara uyumlu olacak şekilde ekim yapılmalıdır.

  Detaylara dikkat edilmeden yapılan uygulamalarda belirtilen miktarlarda greft alınır ve ekilir. Fakat zarar görmüş gücünü yitirmiş saç greftleri yeni yerine tutunamaz. Yeni yerine tutunamayan greftler canlılığını uzun süre sürdüremez. Alınan greftler boşa gitmiş olur. Donör sahası azalmış, maddi manevi kayıp yaşanmış olur.

  • Foliküler ünite transplantasyonu tekniği
  • Foliküler ünite estraksiyon tekniği
  • DHI tekniği
  • Kök hücre destekli saç ekimi
  • Safir FUE saç ekimi

  Saç köklerinin donör sahasından şeritler halinde çıkarılıp istenilen bölgeye ekilmesi işlemidir. Gelişen teknoloji ve yeniliklerle birlikte FUT yöntemi yerini FUE yöntemine bırakmıştır. FUT yöntemi artık sıklıkla tercih edilen bir uygulama değildir. İhtiyaç olunan durumlarda FUT yöntemi kullanılmaktadır.

  Uygulanışı:

  Saç köklerinin alınacağı donör bölgeye lokal anestezi uygulanır.

  Uyuşturulan donör bölgeden yaklaşık 15×2 cm boyutunda bir parça kesilir çıkarılır. Kesilecek alanın boyutu saç ekimi yapılacak alana göre değişir.

  Alınan deri parçasının içinden saç kökleri dikkatli bir şekilde ayıklanır ve saç ekimi için hazırlanır.

  Açılan bölge ince ve özenli dikiş ile kapatılır. Yaklaşık 15 gün 1 ay sonra iyileşme sürecinin ardından hafifte olsa bir dikiş izi kalır. Bu FUT tekniğinin dezavantajıdır.

  Greftler toplandıktan sonra ekime hazır hale gelince, ekim yapılacak bölgeye lokal anestezi uygulanır. Greftlerin yerleşeceği kanallar açılır. Saç kökleri buraya dikkatlice yerleştirilir ve saç ekim işlemi tamamlanmış olur.

  Donör bölgeden saç ve kökü mikromotor araçlar yardımı ile tek tek alınır. Alınan kökler istenilen bölgeye kanallar açılarak yerleştirilir. FUE yöntemi ile gelişen teknoloji ile en çok yapılan uygulamalardan biridir.

  Uygulanışı:

  Tüm saç traş edilir ve yıkanır, kurulanır, steril edilir.

  Saç köklerinin alınacağı donör bölgeye lokal anestezi uygulanır. Uyuşturulan bölgeden 0,7-1 milimetrelik mikromotor araçlar yardımı ile saç folikülleri tek tek dikkatlice toplanır ve ekime hazırlanır. Bu sırada saç köküne zarar vermemek en önemli detaylardan birisidir.

  Saç ekimi istenilen bölge lokal anestezi ile uyuşturulur ve köklerin yerleşeceği yuvalar açılır. Ekime hazır olan saçlar bu yuvalara dikkatlice yerleştirilir ve ekim tamamlanır.

  Bu yöntemde ense bölgesinde bir dikiş izi olmadığı için büyük izlerden bahsetmeyiz. Sadece foliküllerin toplandığı bölgelerde küçük noktasal izler kalacak, zamanla soluklaşacaktır. 3 numara traşlı bir erkek saçında belli olması mümkün değildir.

  FUE yönteminde belli belirsiz iz kalırken, FUT yönteminde şerit şeklinde iz kalır.

  FUE yönteminde ekime en ideal saçları seçme şansınız vardır ve donör sahasından aldığınız her folikül ekilir. FUT yönteminde çıkan derideki her saç ekime uygun kalitede ve güçte değildir.

  FUE yöntemi çok yaygın uygulanır ve bir yöntemin sıklıkla yapılması tecrübe sağlayacağından başarıyı arttırır.

  FUE yönteminde donör sahası daha erken iyileşir. FUT yönteminde daha uzun süreçte iyileşir.

  Yağ dokumuzda kemiklerimizdekinden 4 kat daha fazla kök hücre vardır. Özellikle göbek çevresindeki yağlar kök hücreden oldukça zengindir. Operasyon öncesi kişinin kendi yağı yeterli miktarda alınır. Alınan yağ dokusu sadece kök hücrelerin geçebileceği özel filtrelerden geçirilir ve saflaştırılarak kök hücreden zengin bir yapı elde edilir. Elde edilen kök hücreler saç ekiminin yapıldığı bölgeye her saç kökünün faydalanabileceği şekilde enjeksiyon ile transfer edilir.

  Avantajları:

  Kök hücre nedir? Öncelikle ondan bahsedelim. Kendini yenileme yeteneğine sahip, anne karnındayken doku ve organlarımızı oluşturan ana, öncül hücrelerdir. Dokuları yenileyebilme, onarma yetisine sahiptir. Yağ dokusunda, kemik iliğinde ve kanda bulunur. Çeşitli hastalıkların tedavisinde çok önemli rol oynamaktadır. Estetik ve plastik cerrahide ise kök hücrelerin hücre yenileme, onarma, canlılık sağlama özelliklerinden yüze yapılan uygulamalarda, saç ekiminde, eklem yerlerine yapılan enjeksiyonlarda faydalanılmaktadır.

  Saç ekiminde kendi kök hücrelerinizden zengin olan yağ dokusunu ve serumu kullanmak, saç ekimi sonuçlarını olumlu yönde etkilemektedir. Transfer edilen yeni saç köklerinin tutma oranını artırır çünkü o bölgede hücresel canlanmayı ve doku uyumunu arttırır. Böylece yeni çıkan saçlar daha canlı, sağlıklı ve uzun ömürlü olur.

  Saç ekimi yapıldıktan birkaç hafta sonra saç tellerinin dökülmesi çok normal ve beklenen bir durumdur. Saç kökleriniz saç derinizin altında güvendedir ve saç telini atarak yuvasında gücünü toparlar, tutunur ve oraya ait olur.

  Bu süreci tamamlayan saç kökü yeni saç telleri üretmeye başlar. 8-16 hafta arasında yeni saç telleri çıkmaya başlar.

  Ekilen saçlarınız genetik olarak daha güçlü bir bölgeden alındığı için, saç kökleri karakterini korur çoğunlukla dökülmez. Fakat aynı bölgede önceden var olan saçlarınız ek bir destek verilmezse zaman içinde dökülmeye devam edebilir. Saç yoğunluğu azalmasına bağlı olarak gelecekte yeni bir saç ekimi planlanabilir.

  Donör sahasındaki saç telleri ve kökleri yani alınabilecek greft miktarı yeterince fazla ve güçlü olan; her bir greftten 3-4 saç telinin çıktığı ve fazla açıklığı bulunmayan hastalar şanslıdır.

  Sigara içmeyen hastalar avantajlıdır. Çünkü sigara hücre ve doku dolaşımını beslenmesini olumsuz etkilemektedir.

  Doğru kliniğe başvurmuş en iyi hizmeti almış hastalar şanslıdır.

  Saç ekiminde en kritik konulardan biri de budur. Donör sahası güçlü ve sık olan, açıklığını kapatmaya yetecek miktarda saçı bulunan hastalar en şanslı gruptur. Donör sahası güçsüz ve az, açıklığı çok olan hastalarda hastanın beklentisi önemlidir.

  Donör sahanın baş arkasında yetersiz olduğu durumlarda ilk sakal, alt çene ve göğüs bölgelerine yönelmekteyiz. Sakal bazen iz ve estetik kaygılar sebebiyle tercih edilmeyebiliyor.

  Göğüs bölgesinden alınan kılların yapısı ile saçın yapısı birbirinden farklıdır. Her göğüs kılı saç ekimi için uygun değildir. Kılın yapısına, yönüne, uzama şekline, saça uyumuna göre en uygun greftler seçilir.

  Göğüste yeterli kıl kökü yoksa veya uygun değilse en son tercih yerler sırt, omuz, bacak ve diğer bölgelerdir.

  Alın açıklığı, ön saç çizgisi, saçların sıklığı, saçların diziliş yönü ve şekli çok önemlidir.

  Saçların sıklığı yoğunluğu, verici sahadan alınan greflerin sayısına yoğunluğuna ve ekimin kalitesine bağlıdır.

  Doktorunuz muayene sırasında cm2 başına düşen saç miktarınıza, saç telinizin kalınlığına, muhtemel greft miktarınıza bakarak bilgilendirir.

  Sıklıkla erkeklerin başvurduğu bir uygulamadır. Ancak bu uygulamadan faydalanan kadınların sayısı da azımsanamayacak kadar fazladır.

  Kadınlarda genetik kaynaklı şakakların hemen üzerindeki bölgelerde, alının hemen üzerindeki saç çizgisinin olduğu bölgede seyrelmeler yaşanabilmektedir. Bu da saç ayrımı yaparken ya da saçı toplarken kısıtlayıcı olmaktadır.

  Bazen erkek tipi dökülmeler de yaşanabilmektedir.

  Bazen hormonlar, stres, alınan ilaçlar ile seyrelmeler dökülmeler yaşanmaktadır.

  Tüm bunların çözümü vardır. Kadınlarda saç ekimi uygulamasından faydalanarak daha iyi bir görünüme kavuşabilirler. Tüm süreç aşamaları erkeklerdeki gibidir. Fakat kadınlarda tüm saç kazınmamaktadır. Sadece greft alınacak donör bölgeler küçük küçük traşlanmaktadır. Ve ekim yapılacak alanlar minimum düzeyde traşlanmaktadır.

  Tam teşekküllü, işinde başarılı, tecrübeli, titiz bir klinik tarafından hastane ortamında doktor eşliğinde yapılmalıdır. Aksi takdirde maalesef yaşanacak bir enfeksiyon hem yeni ekilen saçlarınızda hem de cildinizde geri dönüşü olmayan sonuçlar doğuracaktır.

  Greft alınırken ve ekilirken saç folikülüne yeterli özen gösterilmezse maalesef dökülme sürecinden sonra saç tekrar çıkmayacak ya da çıktıktan kısa bir süre sonra canlılığını koruyamayacak dökülecektir.

  Greft alınırken olması gerekenden geniş delikler açılarak geniş ve derin izler kalması istenmeyen durumlardandır.

  İlk madde doğru doktor ve ekip seçimidir. Tecrübeye sahip ve titizlikle yapılan operasyonların sonuçları gözle görünür şekilde farklı olmaktadır.

  Operasyon öncesi ve sonrası bir süre sigara içilmemelidir.

  Ekstra doktorunuzun önerdiği vitaminleri, losyonları, şampuanları düzenli kullanmak sonucu olumlu yönde etkileyecektir.

  error: İçerik korunmaktadır !!