Uyluk Germe - Dr. Yavuz Özsular

Uyluk Germe

Anestezi
Genel
Operasyon
1-2 Saat
Ağrı
2/5
İyileşme
15-20 Gün
Hast. Kalış
1 Gece
Pansuman
10-14 Gün
Korse
4-6 Hafta

Uyluk (Bacak) Germe

Yüksek miktarlarda kilo verme, sık kilo alıp verme, iç bacaklardaki kas yapısının daha güçsüz olması, yaşlanma, spor yapmama, düzensiz diyet gibi sebeplerle üst bacaklarda dalgalanmalar, deri fazlalıkları, deformasyonlar oluşur. Bu durum hem estetik olarak kötü bir görüntüye neden olmasının yanında yürürken bacakların birbirine sürtünmesine yol açar. Aynı zamanda yaz aylarında pişik, fazla terleme ve tahrişe neden olur.

Uyluk germe üst bacaktaki deformasyonların giderilmesi amacıyla fazla derinin alınması ve yağlı sarkık görünümün giderilmesidir. Uyluk germe ameliyatında izler iç bacaktaki iç çamaşırı çizgisine ve iç bacağın bir kısmına gizlenir, dolayısıyla ameliyatın etkisinin en çok görüldüğü bölüm iç bacaklardır.

Kimler Uyluk Germe Yaptırabilir

Bacaklarında deformasyon, gevşeme ve sarkma olan 18 yaşını geçmiş, ameliyat olmasında bir engel olmayan herkes yaptırabilir.

uyluk germe
yavuz ozsular sorun

Doktorunuza Sorun...

  Doktor Muayenesi ve Görüşme

  Doktorunuz görüşme sırasında beklenti ve şikayetlerinizi dinleyecektir. Fiziksel muayene ile fazla olan derinizin büyüklüğü, konumu, bacağın yağlanma miktarı, yaşınız, cilt yapınız, rahatsızlık derecesi tespit edilecek ve doktorunuz tarafından planlama yapılacaktır.

  Bu operasyon sonrası kalacak izlerin konumu ve büyüklüğü, beraberinde liposuction planlanıyorsa, liposuctionın hangi bölgelere uygulanacağı, operasyon sonrası süreç hakkında doktorunuz tarafından bilgilendirilirsiniz.

  Tıbbi kayıt için değişik açılardan bacaklarınızın fotoğrafı çekilir. Daha sonra bu fotoğraflar üzerinden anlatım ve görsel örnekler ile bacaklarınızın ameliyattan sonraki yaklaşık sonucu hakkında bilgi sahibi olmanız sağlanır.

  Operasyona karar verilmesi durumunda doktorunuz sizden belirli tektik ve tahliller ister.

  Ameliyattan önceki günlerde doktorunuzun bırakmanızı istediği ilacınız varsa kullanmayı doktorunuzun belirttiği şekilde bırakmalısınız.( aspirin ve kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız doktorunuza mutlaka belirtmeli ve doktorunuzun belirttiği şekilde devam etmelisiniz.)

  Birkaç gün öncesinden tuz tüketiminin azaltılması ödem oluşumunu azaltacaktır.

  Operasyonunuz genel anestezi ile gerçekleşeceği için genel anestezi kurallarına uygun gelmelisiniz.

  Ameliyattan önceki gece en son 12 de yemek yenilebilir ve su içilebilir. Ameliyat genel anestezi ile olacağı için en az 6 saatlik açlık ve susuzluk gerekmektedir. ( bu noktaya dikkat edilmediği takdirde ameliyatınız ertelenebilir iptal edilebilir.)

  Ameliyata gelirken kesinlikle makyaj yapılmamalıdır.

  Ameliyat sırasında tırnaklarda oje, cila olmamalıdır.

  Peruk, küpe, yüzük, pircing çıkarılmalıdır. (vücudunuzda metal hiçbir aksesuar bulunmamalıdır.)

  1 gece önceden yanınıza ameliyat sonrasında ihtiyacınız olacaklar için bir çanta hazırlamalısınız. (bu çantada rahat kıyafetler yer almalıdır. Ameliyat sonrası giyeceğiniz kıyafetlerin bacak ve bel kısmı sıkı olmamalıdır, giyinip çıkarırken rahat olmalıdır.)

  Operasyondan bir saat önce sizin için önceden ayırılmış odanıza yerleşir ve dinlenirsiniz. Bu sırada operasyon ile ilgili son hazırlıklarınız gerçekleştirilir. Doktorunuz ve asistanı sizi operasyon öncesi ziyaret ederler.

  Operasyonunuz için ameliyathaneye alınırsınız ve genel anestezinin verilmesi ile doktorunuz sizin için bacaklarınızı şekillendirmeye başlar.

  Operasyon bitiminde bacaklarınızın fotoğrafı çekilir, pansuman ve bandajlarınız yapılır, varis çorabınız giydirilir. Operasyon ve pansuman süreci tamamlandıktan sonra lokal anestezi uygulamanız yapılır ve yavaşça uyandırılırsınız. Uyandırılmadan önce anestezi uygulamaları ile konforlu uyanırsınız, böylece uyanırken ve sonrasında herhangi bir ağrı acı hissetmezsiniz.

  Operasyondan uyanırken ağrı ve acı duymazsınız.

  Genel anestezinin etkisi ile ilk birkaç saat sersemlik hissetmeniz normaldir ve geçicidir.

   Doktorunuz ve asistanı operasyon sonrası ziyaretinize gelecek ve operasyon hakkında bilgi vereceklerdir ve sizi kontrol edeceklerdir.

  Operasyondan 4 saat sonra hafif bir çorba içerek yemek yemeye başlayabilirsiniz.

  Operasyon sonrası 1 gece hastanede kalmaktasınız.

  Operasyon sırasında diren koyulduysa 24 saat sonra çekilecektir.

  Morluk ve ödem olması normaldir. Kişinin vücudunun travmalara verdiği tepkilere bağlı olarak değişir ve geçicidir.

   Ameliyattan sonraki hastanede kalış sürecinizde kuvvetli ağrı kesiciler verileceği için rahatsız edici bir ağrı hissetmezsiniz. Hastaneden çıktıktan sonra 2-3 gün ağrı kesici ilaç konforlu geçirmeniz için destek olacaktır.

   Doktorunuzun verdiği ilaçlar belirtildiği şekilde kullanılmalıdır.

  İlk 5 gün istiharat gerekmektedir. Otururken, ayağı kalkarken, yürürken gerginlikler olabilir. Kesinlikle ağır kaldırmamalı, koşmamalı, üst bacaklara darbe alınmamalıdır. Merak verici ve heyecanlı bir süreç olsa da özel korse çıkarılmamalıdır.

  İlk kontrolünüz 3-5 gün sonradır.

  Ameliyattan sonraki 3. günden itibaren duş alabilirsiniz.

  Bu süreçte doktorunuzun asistanı ile iletişim halinde olmaktasınız.

  Bir haftadan sonra hafif tempoda yürüyüş yapılabilir. İşe başlanabilir. Ağır işlerden kaçınarak günlük hayata dönebilirsiniz.

  Yüzme, dalma, kayak gibi ağır sporlar için 2 ayın dolmasını beklemek gerekir.

  Ameliyattan sonra 4-6 hafta boyunca korse takmalısınız.

  Pansumanlarınız çıktıktan sonra bacaklarınızda ödem ve şişkinlik olabilir.

  1-3 ay sonra bacaklarınızın yeni hatları ortaya çıkacak size de pürüzsüz ve daha genç bacaklarınızın keyfini sürmek kalacaktır.

  Bacaklarınızın yeni şekli gergin iddialı ve doğal görünümü ile vücudunuzu estetik ve biçimli bir görünüme kavuşturacaktır.

  Uzun vadede sonuçlarınızı desteklemek için sporu hayatınıza dahil etmelisiniz.

  18 yaşını geçmiş hamilelik ve emzirme döneminde olmayan ve bacaklarında fazla deri ve deformasyon olan tüm kadınlar faydalanabilir.

  18 yaşını geçmiş bacaklarında fazla deri ve deformasyon olan tüm erkekler bu operasyondan faydalanabilir.

  Genç hastalar da genel olarak obezite sonrası yüksek kilo verme öyküsünden sonra bu ameliyata ihtiyaç duyulmaktadır ve bu hastalarda hareketlerini engelleyen fazla deri çıkarılmaktadır.

  Bu operasyon genel olarak 40 yaşından sonra vücudunda yaşlanma ile vücudunda sarkmalar olan hastalarda,  aşağı doğru hacim almış iç bacak derisini tedavi ederek estetik bir görünüm kazandırma amaçlı yapılmaktadır.

  Kan pıhtılaşması riski öncesinde sorgulanan aile öykünüzle, istenen tektik ve tahlillerle sorgulanmaktadır. Ailenizde pıhtı geçmişi varsa yada sizde daha önce pıhtı atma öyküsü varsa maalesef bu ameliyat size uygun değildir.

  Fazla derilerin çıkarıldığı operasyonlar kesiler açılarak gerçekleştirilir. Kesinin gerçekleştiği operasyonda kesinlikle iz kalacaktır. Fakat şunu da hatırlamakta fayda var ki; estetik cerrahi ameliyatları daha iyi, daha estetik ve çekici görünmek için yapılan ameliyatlardır. Bu yüzden izler vücudun kıvrımlarına ve iç çamaşırının içine ustaca gizlenmektedir.

  Uyluk germe de iç çamaşırınız ile bacaklarınızın birleştiği çizgide ve bacaklarınızın iç kısmında aşağı doğru bir iz kalacaktır.

  Deformasyonun derecesi arttıkça yapılacak cerrahi müdahale büyüyeceği için iz artacaktır.

  Evet uyluk germe ameliyatından sonra yüksek miktarlarda kilo alıp vermezseniz operasyon sonucunuz ömür boyu sizinledir. Tekrardan bir cilt sarkması yaşamazsınız.

  Operasyondan sonra hayatınıza sporu, yüzmeyi, yürüyüşü dahil ettiğiniz takdirde iç bacaklarınız pürüzsüz ve gergin görünümünü koruyacaktır.

  Hamilelik döneminde bir miktar kilo alınmaktadır. Fakat yüksek miktarlarda abartılı kilolar alınmadığı takdirde vücut hatlarını iç bacaklarda deri deformasyonu olmayacaktır. Bu operasyon  liposuction planlanıp o bölgedeki bölgesel yağlanmanın da önüne geçildiyse tekrardan aynı bölgeye kilo alımı görülmemektedir.

  Uyluk, iç bacak veya dış bacak bölgesinde bir miktar yağlanma varsa birlikte planlamak operasyon sonucunu olumlu olarak etkilemektedir. Böylece daha şekilli ve kıvrımlı bacaklar elde edilmektedir.

  Liposuction bölgesel yağlanmanın da önüne geçtiği için uzun dönemde o bölgenin şeklini korumasını sağlamaktadır.

  Tek operasyon ile hasta daha başarılı, daha iddialı, daha estetik bir görünüme kavuşur.

  Bacak ve basen bölgesi daha kıvrımlı ve çekici hatlara sahip olur.

  Cilt altı bölgesel yağlanmanın önüne geçmek sonucu uzun yıllar etkili kılar.

  Fazla deri vücuttan uzaklaştırıldığı için vücut hafifler. Kıvrımlı sarkmış ve rahatsız eden deriden kurtulur.

  Uyluk germe ve liposuction operasyonları ile fazla deri çıkarıldığı ve bir miktar yağ alındığı için hastaların tartıda ve dış görünüşünde farklılıklar olacaktır. Yaklaşık 2kg-6kg arası olan bu fark kilo verme yöntemi değildir. Bu operasyon vücut şekillendirme amaçlıdır.

  Normal hayatınıza döndükten sonra sağlıklı bir beslenme tarzı ve sporu hayatınıza dahil etmek hem kilonuzu hem de poponuzun yeni şeklini daha uzun süre korumanızı sağlayacaktır.

  Uyluk germe ameliyatlarında doktor hastanın genel sağlık durumuna ve tetkiklerine bakarak ek operasyon veya işlemler planlayabilir.

  error: İçerik korunmaktadır !!