Çene Estetiği - Dr. Yavuz Özsular

Çene Estetiği

Anestezi
Lokal / Genel
Operasyon
1 Saat
Ağrı
2-3
İyileşme
5 Gün
Hast. Kalış
-
Pansuman
-
Korse
1 Hafta

Çene Estetiği

Çenenin olması gerekenden daha büyük, daha küçük, daha dar, daha geniş olduğu durumlarda yüzün estetik görünümünü etkilemektedir. Yüz şekline daha uygun bir görünüm kazandırmak için çenenin şekillendirildiği operasyonlardır.

Neden çene estetiğine ihtiyaç duyulur?

Bazen genetik sebeplerle kişinin çenesi yüzüne uyumsuzdur.

Bazen küçükken ya da yetişkinken geçirilmiş bir kaza travma çenenin şeklini bozmaktadır.

Dişlerin gelişiminin anormal olması ve çenenin şeklini anatomisini bozması çene estetiğine ihtiyaç duyulmasına neden olmaktadır.

cene estetigi
yavuz ozsular sorun

Doktorunuza Sorun...

  cene estetigi 2

  Yüze yan profilden ve ön profilden bakıldığında çenenin geride ya da önde olması, geniş ya da dar olması yüzün görünümünü etkiler.

  Alın, burun, radiks, dudak, burun-dudak mesafesi ve çenenin uyumu önemlidir. Yeni çene tasarlanırken tüm bu oranlar göz önünde bulundurularak hesaplamalar, çizimler yapılır ve yeni çenenin yüze uyumlu olması sağlanır.

  Yüze uyumlu bir çene kişinin ifadesini değiştirecek ve yüzünün daha genç durmasını sağlayacaktır.

  Doktor öncelikle hastanın beklenti ve şikayetlerini dinler. Beklentilerinize yönelik; yaşınıza, cinsiyetinize, yüz hatlarınıza, burun dudak mesafenize, alın çene oranınıza, çenenizin yapısına bakılarak ihtiyacınız belirlenir ve yüzünüze uyumlu bir çene tasarlanır. Fotoğraf ve simülasyonlarla yeni çenenizin yüzünüze uyumu gösterilir ve sizin için anlaşılır olması sağlanır.

  Çene küçük ve geride ise çene augmentasyonu (büyütme) planlanır. Bu büyütme yağ enjeksiyonu veya çene implantı ile olabileceği gibi bazen implant ve yağın birlikte farklı cilt altı planlara uygulandığı hibrit çene büyütme de planlanabilir.

  Çene büyük geniş veya önde ise ultrasonik çene kemiği daraltılması, küçültülmesi veya törpülenmesi planlanabilir.

  Çene şekil bozukluğu ortognatik cerrahi gerektiren hastaların yanlışlıkla çene küçültme ve büyütme ameliyatlarına yönlenmemeleri için ayrıntılı fizik muayene esastır.

  Küçük dokunuşlar gerektiren işlemlerde lokal anestezi ya da sedasyon anestezi tercih edilebilir. Çoğunlukla operasyonlarda genel anestezi tercih edilmektedir.

  Ameliyat öncesi sizden istenilen tahlilleri ve tektikleri yaptırmalısınız. Düzenli kullandığınız bir ilaç varsa doktorunuza bildirmelisiniz. Ameliyattan bir hafta önce kan sulandırıcı ilaçlar yara kanamanızı arttıracağı için doktorunuza danışarak bırakmalısınız. Tuz tüketimini azaltmak ödem oluşumunu azaltacaktır.

  Sigara yara ve doku iyileşme hızını yavaşlatmaktadır. 5 hafta önce sigaranın bırakılması ve azaltılması hastanın faydasına olacaktır.

  Lokal anestezi ile planlanıyorsa: kan sulandırıcı ilaçların kullanımını doktorunuza danışarak bırakmalısınız.

  Birkaç gün öncesinden tuz tüketiminin azaltılması ödem oluşumunu azaltacaktır.

  Operasyon öncesinde açlık hazırlık gerekmez. Yüzün temizlenmesi varsa makyajın iyice çıkarılıp temizce yıkanması yeterli olacaktır.

  Operasonunuz genel anestezi ile planlanıyorsa: Ameliyattan önceki günlerde doktorunuzun bırakmanızı istediği ilacınız varsa kullanmayı doktorunuzun belirttiği şekilde bırakmalısınız. (aspirin ve kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız doktorunuza mutlaka belirtmeli ve doktorunuzun belirttiği şekilde devam etmelisiniz.)

  Birkaç gün öncesinden tuz tüketiminin azaltılması ödem oluşumunu azaltacaktır.

  Ameliyattan önceki gece en son 12 de yemek yenilebilir ve su içilebilir. Ameliyat genel anestezi ile olacağı için en az 6 saatlik açlık ve susuzluk gerekmektedir. ( bu noktaya dikkat edilmediği takdirde ameliyatınız ertelenebilir iptal edilebilir.)

  Ameliyattan önceki gece yatmadan önce yüz temiz bir şekilde iyice yıkanmalı ve ameliyata gelirken kesinlikle makyaj yapılmamalıdır.

  Ameliyat sırasında tırnaklarda oje, cila olmamalıdır.

  Peruk, küpe, yüzük, pircing çıkarılmalıdır. (vücudunuzda metal hiçbir aksesuar bulunmamalıdır.)

  1 gece önceden yanınıza ameliyat sonrasında ihtiyacınız olacaklar için bir çanta hazırlamalısınız. (bu çantada rahat kıyafetler yer almalıdır. Ameliyat sonrası giyeceğiniz kıyafetlerin boğaz kısmı sıkı olmamalıdır, giyinip çıkarırken çenenize çarpabilir ve zedeleyebilir. Önden düğmeli ve fermuarlı kıyafetler tercih edilmelidir. Rahat spor ayakkabılar, kadınlar için saç tokası tavsiyelerimiz arasındadır.)

  Operasyon sabahı sizin için önceden ayırılmış odanıza yerleşir ve dinlenirsiniz. Bu sırada operasyon ile ilgili son hazırlıklarınız gerçekleştirilir. Doktorunuz ve asistanı sizi operasyon öncesi ziyaret ederler.

  Operasyonunuz için planlanan anestezinin verilmesi ile doktorunuz sizin için değişimler yapmaya başlar.

  Operasyon bitiminde pansumanlarınız yapılır.

  Operasyonunuz lokal anestezi ile gerçekleştirildiyse odanıza alınırsınız.

  Operasyonunuz genel anestezi ile gerçekleştirildiyse yavaşça uyandırılırsınız ve odanıza alınırsınız.

  Ameliyatınız ortalama 1 saat sürer.

  Operasyonunuz genel anestezi veya lokal anestezi ile gerçekleştiği için hiçbir ağrı acı hissetmezsiniz. Sonrasında hafif ağrı kesiciler kullanarak ilk birkaç gününüzün daha konforlu geçmesini sağlayabilirsiniz.

  Ameliyattan 3-4 saat sonra hafif ve pürtüksüz ılık bir çorba içmenizi sonrasında gargara yapılmasını öneriyoruz.

  Ameliyattan sonraki ilk birkaç gün hafif ılık sıvı beslenilmelidir. Gargaralar belirtilen şekilde yapılmalıdır.

  Doktorunuzun belirttiği şekilde ve miktarda soğuk uygulama yapınız.

  Ameliyattan sonra hasta durumuna göre 1 gece hastanede misafir edilebilmektedir ya da aynı gün taburcu edebilmektedir.

  Ağız içindeki dikişler eriyen türdendir. Dikişlerin alınmasına gerek duyulmaz.

  Hafif şişlik ve ödem olması normaldir. 5-7 gün içinde şişlikler inecek çeneniz yeni şeklini almaya başlayacaktır. Ortalama 1 hafta sonra yüzünüzün keyfini çıkarmaya başlayabilirsiniz.

  Ameliyattan sonra yatak istirahati gerekmez. Kendinizi iyi hissettikçe yürüyüş yapabilirsiniz, çene bölgeniz gölgede kalacak şekilde güneşlenebilirsiniz. Ağır sporlardan koşudan kaçınınız.

  4-7gün arası kontrol seansınız planlanacaktır. Sonrasında her şey yolundaysa ülkenize dönebilmektesiniz.

  5-7 gün sonra işe başlayabilirsiniz. Ağır egzersizlerden uzak durarak günlük hayatınızı sürdürebilirsiniz.

  Ameliyattan yaklaşık 1-2 ay sonra çeneniz son şeklini almaya başlayacaktır. Yüzünüzle uyumlu yeni çeneniz keyifle size eşlik edecektir.

  4-6 hafta sonra tamamen normal hayatınıza dönebilirsiniz.

  Çene büyütme ve çene küçültme ameliyatlarında ağız içinden( alt dudağın iç kısmından) küçük bir kesi açılarak yapıldığı için dışarıdan bakıldığında iz kalmaz. Ağı içi yaralar zaman içinde iyi iyileştiği için izler silikleşecek ağız içinden dahi fark edilmesi zor olacaktır.

  Daha büyük girişim gerektiren anomalili çenelerde de mümkün olduğunca ağızdan kesi uygulanır. Ağızdan kesinin yetersiz kaldığı ameliyatlarda iz çene altına gizlenecek şekilde kesiler uygulanır. İzlerin yeri önceden hastaya belirtilir. İzler zamanla silikleşse de iyileşmesi kişinin genetik yapısına, ameliyat sonrası hayat kalitesine, sigara içip içmemesine bağlıdır.

  Hastaların sık sorduğu sorulardan birisidir çünkü vücudunda, yüzünde estetik olarak başka düzeltmek istediği bir bölge varsa zaten anestezi almış uyuyorken ve ameliyat sonrası için bir haftalık bir dinlenme süreci ayarlamışken uyandıklarında birkaç estetik alanda güzelleşmiş olmak cazip gelmektedir.

  Ameliyatların kombine yapılabilirliğine doktorunuz sizi muayene ederek kan değerlerinize, yaşınıza, sağlık durumunuza ve beraberinde yapılacak ameliyatın ihtiyacını göz önünde bulundurarak karar verir.

  Kombine ameliyatlarınızın birlikte yapılmasında doktorunuz bir sakınca görmüyorsa ve onaylıyorsa tek operasyonda yapılabilmektedir.

  Hayır ses tellerinize müdahale edilmediği için etkilemez.

  Çene ucuna dolgu enjeksiyonu yapılabilir. Daha az müdahaleye ihtiyaç olunan durumlarda uygulanır. Ve bu işlemi 6-9 ay sonra tekrarlamak gerekir. Lokal anestezi altında gerçekleştirilir.

  Çene ucuna silikon implant konulabilir. İmplantlardan şekli ve boyutu yüze en uyumlu olanı seçilerek ağız içinden küçük bir kesi açılır, implant yerleştirilir ve kesi yeri kapatılır.

  Çene ucuna yağ yağ enjeksiyonu yapılabilir. Vücudun istemediğimiz bölgesinden liposuction yöntemi alınan yağlar (karın, bacak içi, basen, simit bölgesi veya popodan) kapalı ve steril bir ortamda biriktirilir ve özel işlemlerden geçirilerek saflaştırılır. Daha sonra steril bir enjektör ile uygun forma sokularak çeneye transfer edilir. Transfer edilen yağda bol miktarda kök hücre vardır bu sayede transfer edildiği bölgedeki doku kalitesini, canlılığı, hacmi arttıracaktır. Bu yağların yüzde 50-60ı vücutta kalacak bir kısmı eriyecektir.

  Çenenin normal boyutlara göre yüzün çok önünde kaldığı durumlarda bu ameliyat yapılarak çenenin yüze uyumlu bir form kazanması sağlanır. Ağız içinden küçük bir kesi açılarak çenenin fazla kısmı törpülenir veya ultrasonik cihazlar ile kemik uygun biçimde kesilerek şekillendirilir. Dışarıdan iz görünmez, iz ağız içindedir ve zamanla silikleşir. Genel anestezi ile gerçekleşir.

  Yaklaşık 1-2 saatlik bir ameliyattan sonra yüzünüze uyumlu bir çeneye sahip olmuş olursunuz.

  18 yaşını tamamlamış, çene yapısı yüzü ile uyumlu olmayan, yemek yerken, gülerken çenesinde bir aksama olan, öne ya da geriye doğru çene asimetrisi olan ve ameliyat olmasında bir engeli bulunmayan tüm kadın ve erkekler bu operasyondan faydalanabilir.

  error: İçerik korunmaktadır !!