Kaş Kaldırma

Kaş Asma Operasyonları Nedir? Ne Amaçla Yapılır?

Kaş asma operasyonları: yaşla birlikte aşağı doğru volüm alan, göz kapaklarının üstüne binen, yüze yorgun ve yaşlı bir ifade katan, kaş ve şakaklara uygulanan çeşitli estetik operasyonlardır. Bu operasyonlar ile yüz gergin, pürüzsüz ve genç bir ifade kazanır.

Kaş asma operasyonları:

olarak sıralanabilen minimal girişimsel ameliyatlardır. Ve beraberinde dolgu, botoks, kök hücre enjeksiyonları ile desteklenebilmektedir.

Lazer uygulamaları ve endolift uygulamaları cildi sıkılaştırarak cilt kalitesini arttırarak kaş asma ameliyatlarını desteklemektedir.

Daha etkili ve iddialı sonuçlar için göz kapaklarında deformasyon ve sarkma varsa beraberinde alt ve üst göz kapağı ameliyatları da planlanabilmektedir.

Kaşlar Neden Önemli?

Kaşlar yüzümüze ifade veren anlam kazandıran ve yüzümüzü tamamlayan organlardan biridir. Kaşların birbirine yakın ve çatılı olması sinirli ve gergin bir ifade verir yüzümüze. Kaşların aşağı doğru hacim alması üzgün ve daha yaşınızdan olgun gösterir. Kaşların fazla ince olması bambaşka bir ifade kazandırırken, kaşların fazla kalın olması yüzü çok daha farklı gösterir. Kaşların fazla gergin ve yukarı kalkık olması ise şaşkın ve donuk bir ifade katar yüzünüze. Bazı kaşların seyrek olması bebeksi bir ifade katar yüze, bazı kaşların ise daha gür ve az dokunulmuş olması masum ve genç bir yüz ifadesi katar.

Kaşlar yüzünüze yakıştığı şekliyle olmalıdır. Bir dönem çok ince kaş popüler olabilir, bir dönem çok kavisli kaşlar, bir dönem dümdüz kaşlar. Sizin yüzünüzle, gözlerinizle, alın çizginizle, şakak genişliğiniz, elmacık kemiklerinizle uyumlu olanı en güzeldir.

Kaşların Yaşlanması

Gençlik yıllarında kaşa yaklaşım ile yaş ilerledikçe kaşa yaklaşım farklı olmaktadır. Yaş ilerledikçe kaşlar aşağı doğru hacim alıp göz kapakların üzerine bindikçe, şakaklarda gevşek ve kırışmaya başlamış deri daha yaşınızdan büyük gösterdikçe kaş ile ilgili yaklaşımlar değişmektedir.

Yerçekimi ile farkında olmadan tüm vücudumuz yere doğru bir kuvvetin etkisi altındadır.  Yaşın ilerlemesi ile cilt altı elastanlar, bağ dokusu, kas dokusu, yağ dokusu gençliğimizdeki kadar gergin ve güçlü değildir. Bu durum sadece kaşlarımızı yüzümüzü değil, popomuzu, göğüslerimizi, cildimizi, tüm vücudumuzu etkiler. Yerçekimine karşı koymak, zamanı durdurmak ya da hücrelerimize sonsuz bir güç verip yaşlanmayı durdurmak şu an için ve yakın gelecek için mümkün değildir. Fakat belirli estetik operasyonlarla gençleşerek yaş almak mümkündür.

Kaşlar için de sarkıklığı gidermek, pürüzsüz ve ferah bir görünüm sağlamak kaş asma, botoks, lazer uygulamaları ve endolift uygulamaları ile mümkündür.

Kaş Asma Ameliyatının Botoks, Dolgu Ve Kök Hücre Uygulamalarından Farkı

Aşağıda bahsi geçen uygulamaların etki süresi hastalarda ortalama olarak gözlemlediğimiz sürelerdir. Kişinin yapısına, çevresel faktörlere, uygulama miktarına, vücudunun emilim hızına göre değişkenlik gösterecektir.

Hatırlamak gerekirse botoks kasların botolium toksin ile geçici olarak bloke edilmesidir. Etki süresi 6 aydır.

Dolgu uygulaması, çeşitli dolgu maddeleri ile ince kırışıklıkların ve hacimsizliklerin doldurulması ve cildin kalite ve hacim olarak bir miktar desteklenmesidir. Etki süresi 9-12 aydır.

Kök hücre uygulaması ile cilt altına kök hücre enjekte ederek cilt kalitesinin ve gençliğinin arttırılmasıdır. Etki süresi 1-2 yıldır.

Endolift lazer uygulaması, lazer teknolojisi ile cildin bir miktar gerildiği ve gençleştirildiği uygulamalardır. Etki süresi 2-4 yıldır.

Tüm bu uygulamalar hastaların genel olarak fayda gördüğü başarılı uygulamalardır. Fakat etki süreleri kısadır. Çoğunluk hasta grubu için minimal uygulamalar yeterli olur ve uzun yıllar vazgeçilmezleri olur.

Fakat yerçekiminin aşağı doğru etkisi ve yaşlanmanın önüne geçilememektedir ve bazı hastalarda genetik faktörlerden kaynaklı özellikle kaş ve şakaklarda aşağı doğru hacim alma yaşanmaktadır. Bu hastalarda daha etkili ve daha girişimsel işlemlere ihtiyaç duyulmaktadır. Kaş asma ameliyatları kişiye göre değişmekle birlikte daha ileri yaşlarda yapılan küçük girişimsel uygulamalardır. Bu hastalar için diğer botoks, dolgu, endolift lazer, lazer uygulamaları tedavi edici önleyici değil, destekleyici uygulamalardır.

Kaş Asma Uygulamalarının Etki Süresi

Uygulanan kas asma yöntemine göre değişmektedir. Elbette ki bu sürelerin ortalama bir zaman aralığı olduğu unutulmamalıdır. Çünkü herkesin yaşlanma süreci, vücudunun cerrahiye verdiği tepki, genetik yapısı, hayat kalitesi, çevresel faktörleri, stres düzeyi aynı değildir. Bu sebeple sonuçlar ve etki süreleri farklılık gösterecektir.

  • Temporal lift kaş asma yönteminde etki süresi ortalama 5-10 yıldır.
  • Endoskopik kaş asma yönteminde etki süresi ortalama 5-10 yıldır.
  • İple kaş asma yönteminde sıradan ipler ile etki süresi 1-2 yıldır.
  • Fransız askı ipleri ile etki süresi 5-10 yıldır.
error: İçerik korunmaktadır !!