Anne Estetiği - Dr. Yavuz Özsular

Anne Estetiği

Anne Estetiği (Doğum Sonrası Vücut Toparlama)

Hamilelik tüm anneler için özel, meşakkatli, duygusal ve hormonal değişimlerin olduğu, fiziksel olarak vücudun ve organların  değiştiği mucizevi bir süreçtir. Tüm anneler bu süreci sağlıkla geçirip bebeğini sağlıkla kucağına almak ister. Doğum sonrası ise bambaşka meşakkatli, özverili ve sevgiyle dolu bir süreçtir.

Bazı anneler genetik olarak şanslıdır, doğum sonrası özel bir çaba harcamamasına rağmen birkaç ay sonra vücudunun kendisini toparladığını ve neredeyse gebelik öncesi vücuduna geri döndüğünü görmekteyiz. Bazı anneler diyetisyen eşliğinde sağlıklı bir beslenme düzeni ve sporla gebelik öncesi vücuduna dönmektedir ve bizim ufak donuşlarımız yeterli olmaktadır. (diyet ve spor konusunda zorlayıcı diyet ve spordan kaçınmaları, doktoruna danışarak hareket etmeleri tavsiyelerimiz arasındadır.)

Bazı anneler ise genetik yapı, fiziksel yapı, cildin verdiği tepki olarak daha dezavantajlıdır. Doktorunun yeterli gördüğü miktarda kilo alıp, tavsiye ettiği kozmetik ürünleri kullansa bile doğum sonrasında maalesef sarkmaların, deformasyonların, cilt çatlaklarının, gevşemiş karın duvarının, hala hamileymiş görünümünün, karında yağlı görünümün önüne geçemez.

Doğum sonrası bebek bakımı şefkat, emek ve özveri isteyen bir süreçtir. Uykusuz geceler, ağlama krizleri, gaz sancıları, emzirme dönemleri  hem psikolojik hem de fiziksel olarak zor  süreçlerdir. Annenin bir an önce eski fiziğine dönmesi gerektiği algısı da yanlıştır. Önemli olan annenin ve bebeğin sağlıklı mutlu olmasıdır. Vücudun kendini toparlaması için belirli bir süreye ihtiyaç vardır. Yeni doğum yapmış ve bebeğini emziren  hastalarımıza maalesef operasyon yapamıyoruz ve önermiyoruz. Vücutları hormonların ve gebeliğin etkisinden çıkıp, emzirme süreci sona erdikten sonra hastalarımız muayene edilip  ihtiyaç duyulan  operasyonlar planlanabilir.

anne estetigi
anne estetigi 4
yavuz ozsular sorun

Doktorunuza Sorun...

  Anne olmak mucizevi, duygusal ve fedakarlık gerektiren bir süreç. Bu sürecin sonunda dünyanın en güzel hediyelerinden birine sahip oluyorsunuz. Bu hediyeye sahip olurken güzelliğinizden, seksiliğinizden, cinsel hayatınızdaki aldığınız keyiften, aynaya baktığınızdaki özgüveninizden vazgeçmek zorunda değilsiniz. Birazcık sizin çabanızla, biraz da bizim estetik uygulamalarımızla hem havalı, hem çekici, hem de anne olmak mümkün.

  Dr. Yavuz ÖZSULAR

  anne estetigi 3

  Karın cildinde sarkma ve gevşeme,

  Karında, göğüslerde, bacaklarda ve popoda çatlak,

  Göğüslerde sarkma ve asimetri,

  Göğüslerde hacim kaybı (sünme),

  Karın duvarında zayıflama (rektus diyastazı),

  Sarkmış genital ve genişlemiş genital organ,

  Karında veya vücudun diğer kısımlarında birikmiş bölgesel yağlanma,

  Sezeryan izinin olduğu bölgede çöküntü ve derin izler.

  İkiz ve üçüz gebeliklerden sonra,

  çoklu ve art arda doğumlardan sonra,

  gebeliklerde yüksek miktarda kilo alımı sonrası,

  bazen de bebeğin doğum kilosunun fazla olması sebebiyle karın cildinde elastikiyet kaybı, cilt sarkması olabilmektedir. Annenin fiziksel özellikleri, yaşı, boyu, cilt kalitesi de oluşan deformasyon miktarında belirleyiciler arasındadır.

  Gebelik sonrası yaşanan cilt sarkması spor ve diyetle düzeltilemez. Çözümü deforme olmuş ve sarkmış cildin vücuttan uzaklaştırılmasıdır. Doktorunuz sizi muayene ederek şikayetlerinizi ve beklentilerinizi dinleyecek ve size uygun bir operasyon planlayacaktır.

  Mini karın germe,

  Tam karın germe,

  Liposuction ve karın germe, sarkmış karın cildiniz için planlanabilecek operasyonlardır.

  Bu ameliyatlar hastanelerde genel anestezi altında gerçekleştirilir.

  Bu ameliyatlarda genel olarak deforme olan ve sarkan  cilt kesilir , göbek deliği yeniden şekillendilir. Karın kaslarındaki gevşeme ve deformasyon tamir edilir. Karın kaslarının toparlanmasıyla bel incelir ve kıvrımlı bir yapıya sahip olur. Önceden planlanmışsa bir miktar yağ da uzaklaştırılarak hasta daha düz bir karın ve ince bir bele sahip olmuş olur.

  Bu operasyonda planlanmışsa liposuction yöntemi ile alınan yağlar kapalı ve steril bir ortamda biriktirilir ve özel işlemlerden geçirilerek saflaştırılır. Daha sonra steril bir enjektör ile memelere transfer edilir. Transfer edilen yağda bol miktarda kök hücre vardır bu sayede transfer edildiği bölgedeki doku kalitesini, canlılığı, hacmi arttıracaktır. Bu yağların yüzde 50-60ı vücutta kalacak bir kısmı eriyecektir.

  Alınan yağlar tekrardan kalçaların şekillendirilmesi için, göğüslere hacim kazandırmak için, genital bölgeye gençlik kazandırmak için, yüze dolgunluk ve şekil vermek için, yüze kök hücre kazandırmak, gençlik sağlamak, gözaltı çukurlarını doldurmak, gözaltı morluklarını ve kırışıklıkları azaltmak için kullanılabilir. Yeniden transfer edilen yağ hücreleri kök hücre içermektedir. Doğru işlenip kullanıldığında yüze ve vücuda, gençlik ve form kazandırmaktadır.

  Gebelik döneminde ve sonrasında kadınların aklındaki bir soru da vücudumda çatlaklar oluşur mu? Her derinin cildin bir esnekliği ve nemi vardır. Bu esnekliği cilt altı kollojen dokusu ve bağlarının yapısı belirler. Annenin kilo almaya başlaması, hormonal değişimler, karının büyümesi ile cilt gerilmeye ve esnekliği zorlanmaya başlar. Bazı kadınlarda çoğul gebeliğe ve çok ekstra bir kozmetik uygulama yapmamasına rağmen çatlak oluşmazken, bazı kadınlar ellerinden geleni yapsalar bile çatlamaktadırlar. Bu biraz cilt yapısına bağlıdır tamamen önlemek mümkün olmasa da bazı önlemlerle minimuma indirmek mümkündür.

  Doktorunuzun uygun gördüğü miktarda kilo almak( aşırı kilo alımı cilt altı yağlanmayı arttıracak ve cildinizin daha da gerilmesine neden olacaktır).

  Mutlaka yeterli miktarda su içmek . Yeterli miktarda su içmek çok önemlidir. Su hücrelerin canlı ve nemli olmasını sağlar. Canlılığı artan hücrelerin esnekliği artar. İçtiğiniz ortalama su miktarını hesaplamalı ve doktorunuza danışmalısınız.

  Gebelik öncesi yapılacak cilt kalitesini arttıran uygulamalar yüz güldürücüdür. Çünkü gebelik süresince cildi sadece yüzeyden nemlendirebilirsiniz ancak öncesinde cildin kollojen miktarını arttrıp esnekliğini desteklemek mümkündür. Örneğin 1 sene sonrası için gebelik planlıyorsanız öncesinde dermapen, kök hücre desteği, kollajenleri uyaracak lazer uygulamaları cildinizi desteklemek parlak ve kaliteli bir cilde sahip olmanız için yaptığımız uygulamalardır. Sizin yapabilecekleriniz düzenli spor ve sağlıklı beslenmektir.

  Gebelik süresi boyunca çatlak kremleri ve nemlendirici doğal yağlar oldukça etkilidir.

  Gebelikte doktorunuza danışarak hafif gebe platesi ve yürüyüş yapmak olumlu etkileyecektir.

  Tüm bunları yapmanıza rağmen cildinizde çatlaklar oluştuysa ya da fırsat bulamadıysanız ve çatlaklarınız oluştuysa lazer uygulamaları, dermapen uygulamaları, kimyasal peeling (emziren annelere uygulanmamaktadır), kök hücre tedavileri düzenli seanslarla uygulandığında gebelikte veya sonrasında oluşan cilt çatlaklarınızın iyice silikleşmesine yardımcı olacak ve cildinizi tedavi edecektir. Burada şunu özellikle belirtmekte fayda var ki tamamen yok etmesi, ortadan kaldırması, cildinizin eskisi gibi olması mümkün değildir. Fakat tedavi edici etkisi seanslar ilerledikçe ortaya çıkmakta ve cildinizin iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Çatlaklar ilk oluştuğunda daha pembe mor görünümdeyken tedavi edici etki maksimumdadır.

  Bazı annelerde meme dokusunun fazla gelişmesi ve yağlanması ile emzirme veya  gebelik süreci sonunda göğüsler sarkar ve aşağı doğru sarkık ve asimetrik bir hacim kazanır.

  Bazı bebekler tek bir memeye alışmakta ve inatla o memeden emmektedir. Anneler ne yaparsa yapsın bebeğinin diğer memeden emmediğini, biraz sağma yöntemi ile vermeye çalıştıklarını sonrasında da zaten o memesinden sütün kesildiğini diğeri ile devam ettiklerini ifade etmektedirler. Bu durum bir memenin daha kısa sürede toparlanırken, diğer memeye  daha çok yük binip daha fazla deforme olmasına sebep olmaktadır. Bu süreçlerin sonunda iki meme arasında farklılıklar ve asimetriler gözlenmektedir.

  Tüm bunlara çözüm doktorunuzun sizi muayene edip planlayacağı operasyondur. İki memenizin birbirine yakın bir form kazanması sağlanır. Sarkık olan göğüsleriniz toparlanır, dikleştirilir. Yeterli formu yoksa kendi yağınız ile yada implant ile hacim kazandırılır. Bu ameliyatlar hastane ortamında genel anestezi ile gerçekleştirilmektedir. Süt bezlerine çok dikkat edilmekte ve koruyucu cerrahi yapılmaktadır fakat ilerideki süt potansiyelinizi az da olsa düşürme ihtimali vardır.  Bu operasyonlardan sonra bir miktar iz kalacaktır ve zamanla silikleşecektir. Fakat bu izler sütyen ve bikini içine gizlenmektedir. Sütyen veya bikini giydiğinizde ne izleriniz belli olacaktır ne de daha öncesinde bir operasyon geçirme ihtiyacı duyduğunuz. Aynaya her baktığınızda yepyeni dolgun ve dik göğüslerinizi görmek sizi mutlu edecektir.

  Gebelik ve emzirme süreçlerinden sonra bazı annelerin göğüsleri dolgunluğunu kaybetmezken, bazı annelerde ise gebelik ve emzirme ile büyüyen göğüsler küçülmekte, hacmini kaybetmektedir sünmüş buruşmuş göğüsler ortaya çıkmaktadır ve  maalesef önüne geçilememektedir.

  Doktorunuz muayene olurken sizin beklentilerinizi ve ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurarak bir operasyon planlayacaktır. Göğüslerinize tekrardan form kazandırmak için; vücudunuzdan liposuction ile alınan yağlar saflaştırılarak tekrardan göğüslerinize verilebilir, vücudunuzda yeterli yağ yoksa ve daha kalıcı bir sonuç istiyorsanız implant yerleştirilebilir , hem implant hem kendi yağınız ile daha da çarpıcı sonuçlar elde edilebilir. Süt bezleriniz ve kanallarınızın bulunduğu bölge ile teması olmadığı için ilerideki emzirme potansiyelinizi etkilemeyecektir. Aşırı sarkmış ve içi boşalmış memeler için tek başına dikleştirme veya tek başına implant yeterli olmayacaktır. Sadece dikleştirme yapılırsa meme volümü yeterli olmayacağı için dolgun ve üst taraf ve dekolte bölgesi belirginliği istenilen düzeyde olmayacaktır. Yine böyle bir memede sadece implant yerleştirmek hacimli ama halen sarkık bir meme ile karşılaşmamıza neden olacaktır. Aşırı sarkmış ve içi boş memelerde dikleştirme ve implant aynı seansta yapılabilir ve daha iyi sonuçlar alınabilir.

  Bu operasyonlar genel anestezi ile tam donanımlı hastanelerde gerçekleştirilmektedir.

  Operasyon sonrası oluşan izler yapılan operasyona göre değişmekle birlikte  mümkün olduğu kadar  mini kesiler olmakta ve bu kesiler zamanla silikleşmektedir. Ayrıca kesiler göğüslerinizin alt kıvrımında ve bikini içinde yer aldığı için dışarıdan bakıldığında belli olmamaktadır.

  Gebelikten önce karın kasları çok güçlü olsun yada olmasın tüm kadınların göğüslerin altından kasığa kadar birbirine paralel aşağı uzanır ve bitişiktir. Bu kaslara rektus abdominis kasları denir ve bu kaslar karının ön duvarını oluşturur. Gebelikte büyüyen bebeğe yer açılırken bu kaslarda bir miktar açılır. Ancak bebek fazla büyükse, çoğul gebelikse, kaslar yeterince güçlü değilse rektus kaslarını bir arada tutan zar yırtılır ve bu kaslar birbirinden ayrılarak açılmaya başlar. Bu duruma rektus diyastazı denir. Mide bu kasların arasından kurtularak öne doğru yerleşir. Mide baskılanamadığı için doyma duygusu gecikir ve mide büyür. Karın bölgesinde yağlanma ile birlikte karını içine çekememe, bağırsakların kaslar tarafından geri itilememesine bağlı karında şişlik, öğünler sonrası şişlik, karında sarkıklık ve hamileymiş görünümü ortaya çıkar.

  Doktorunuz muayene esnasında şikayet ve beklentilerinizi dinleyecek size uygun bir tedavi planlayacaktır. Bu ameliyat ile karın kaslarınız tekrardan birbirine yaklaştırılacak, sıkılaştırılacak ve tedavi edilecektir. Hastanın belinin belirgin olarak incelmesini ve karnının düzelmesini sağlar. Ortalama 1-2 saatlik bir operasyondur.

  Bu ameliyata ek karın derisinde fazlalık varsa beraber karın germe operasyonu da planlanabilmektedir.

  Muayeneniz esnasında ihtiyacınıza yönelik ek operasyonlar beklenti ve şikayetlerinize göre planabilmektedir.

  Gebelik döneminde değişen hormonlardan genital organ da etkilenmektedir. Genital organ fazla yağlanabilmekte dudaklarında sarkmalar, terlemeler ve kararmalar yaşanabilmektedir. Genital organın fazla belirgin ve yağlı olması kadınlar için günlük hayatta ve cinsel hayatlarında rahatsız edici olabilmektedir.

  Mons pubis adı verilen bölge sezeryan dikiş izi ile dudaklar arasındaki bölgedir ve kilitoris(kadınların zevk noktalarından biri) bu bölgede yer almaktadır. Bu bölgenin fazlaca yağlı ve deforme olmuş olması kilitorisi kapatır ve zevk almayı zorlaştırır. Ayrıca bu bölgenin fazla yağlı ve sarkmış olması denizde, havuzda bikini ve mayo giyerken belli olmasına neden olacaktır bu da hastalar için can sıkıcıdır. Mons pubis bölgesi güzelleştirilir, yeniden şekillendirilir ve bu bölgeye estetik bir form verilir.

  Genital bölgenin iç ve dış dudaklarında(labialarında) sarkma problemi ortadan kaldırıldığında bu alandaki koyu renkli görünüm, ter, ıslaklık ve bakteri çoğalması da ortadan kalkacaktır. Görünüm olarak güzelleşerek estetik, temiz bir görünüm sağlanmış olur.

  G noktası kadınlarda orgazmı sağlayan vajinanın 2-3 cm kadar içerisinde üst duvarın ön kısmında bulunan yapıdır. Burada bulunan skene bezleri uyarıldığında salgı salgılar ve cinsel haz duyulmasını sağlar. Doğum ve salgılanan hormonlar ile birlikte o bölgenin belirginliği azalır ve duyulan cinsel haz istek azalır. Doğum sonrası kadınlarda cinsel ilişkiden eskisi gibi keyif alamama ve partnerine yetememe endişeleri başlar. G noktası dolgusu için önce o bölgeye lokal anestezi uygulanır ve uyuşan bölgeye hyarülonik asit dolgusu veya kendi yağ dokunuz ile oluşturulmuş kök hücreden zengin bir miktar yağ enjekte edilerek o bölgenin belirginleşmesi ön plana çıkarak cinsel temas anında keyif alınmasını sağlar. Basit ve pratik bir uygulamadır cinsel hazzı arttırır ve orgazm olmayı kolaylaştırır.

  Doğum sonrası özellikle normal doğum sonrasında kadınların en sık karşılaştığı sorunlardan biri de vajina duvarının deforme olması ve genişlemesidir. Yanlış atılan epizyotomi dikişleri de deformasyonu arttırır. Bu problemler vajina duvarının daraltılması ile ortadan kalkar. Vajina duvarı ameliyat ile düzeltilebildiği gibi lazer uygulamalar ile de düzeltilebilmektedir. Deformasyonun büyüklüğüne ve beklentilerinize göre doktorunuz sizin için uygun yöntemi planlayacaktır.

  Genital bölgeye kök hücre uygulaması da bölgenin canlılığını doku kalitesini arttıracak ve gençleştirecektir. Kök hücre elde etmek için liposuction yöntemi ile alınan yağlar kapalı ve steril bir ortamda biriktirilir ve özel işlemlerden geçirilerek saflaştırılır. Sonrasında sadece kök hücrelerin geçebileceği filtrelerden geçirilir. Elde edilen kök hücrelerde bulunan fibroblast hücreleri transfer edildiği bölgeye gençlik ve canlılık katar.

  Aktif  ve ağır spor yapılamayan, her harekete dikkat edilen, kullanılan ekstra vitamin hapları ve kan ilaçları, beslenmede önceliğin bebeğe verildiği bir 9 ayı geride bıraktıktan sonra bebeğini kucağına alan bazı anneler kendine, vücuduna zaman tanır ve bunun bir süreç olduğunun farkında olurken; bazı anneler daha sabırsızdır hemen eski vücuduna dönmek isterler diyete ve spora girişirler, bazı anneler ise bebeğinin bakımı ile birlikte kendi tabirleriyle saçını tarayacak vakit bulamazlar.

  Bizim tavsiyemiz annelerin ilk aylarda kendilerine ve bebeklerine vakit ayırmaları ve yavaş yavaş sporu ve diyetisyen eşliğinde ağır olmayan diyeti hayatlarına sokmalarıdır. Emzirme sürecinin bitiminde vücut loğusalıktan çıkacak ve eski ritmine dönecektir. Spor ve diyet eşliğinde kilo verilemediğinde bir doktora görünerek tiroit ve diğer kan değerlerinize baktırmakta fayda var. Tüm bu diyet ve spor sürecinden sonra fiziğiniz hala eski formunda değilse ve bölgesel yağlanmanız devam ediyorsa liposuction ile vücudunuzu şekillendirmek amaçlı ortalama vücut ağırlığınızın % 5 ine kadar  kadar yağ dokusu alabiliyoruz. Çünkü doğum sonrası kadınların belleri yağlanmakta ve kalınlaşmakta, kalçaları yassılaşmakta ve aşağı doğru hacim almakta, inatçı basenler doğum sonrasında zayıfladıkça ön plana çıkmaktadır. Liposuction ile hem fazla ve bölgesel yağları alıyor hem de vücudu yeniden şekillendiriyoruz: beli inceltiyor, sezeryanın üzerindeki pot yapan yağlı bölgeyi düzeltiyor, karındaki fazla yağları alıyor, kalçadaki yağları ve kalça formunu yeniden şekillendirerek kalkık, yuvarlak ve dolgun kalçalar elde ediyor, basenlerdeki çıkıntılardan kurtarıyoruz, iç bacaklardaki yağlı görünümü azaltıyoruz.

  error: İçerik korunmaktadır !!