Dolgu Operasyonu | Doktor Yavuz Özsular

Dolgu Uygulaması

Anestezi
Anestezik Krem
Operasyon
10-30 dk
Ağrı
1/5
İyileşme
1-3 Gün
Hast. Kalış
-
Pansuman
-
Korse
-

Dolgu Uygulaması Nedir?

Dolgu malzemesi olarak kullanılan hyaluronik asit vücudumuzda da olan doğal bir maddedir. Anti oksidan özelliğe sahip olmakla birlikte cildi serbest radikal hasarından korur ve cilt elastikiyeti sağlar. Yaşın ilerlemesi ile cilt altı yapısal elemanlar( yağ tabakası, hyaluronik asit, kollajen lifler, elastikiyeti sağlayan yapılar) azalır. Bunun sonucunda ciltte kırışıklıklar sarkmalar meydana gelir.

Dolgular işte bu noktada kırışıklık çizgilerine, doku kaybı olan çökmüş bölgelere şekil ve hacim kazandırmak için kullanılır.

Cilt altına enekte edilir. Kırışıklıkları azaltır, yüze hacim ve dolgunluk kazandırır. Ciltte kollajen madde yapımını uyarırlar.

Dolgu maddesinin kullanım alanlarına göre çeşitleri vardır:

  • Zamanla vücut tarafından emilen (kalıcı olmayan dolgular)
  • Kısmen kalıcı olan dolgular. (kalıcılık süresi daha uzundur)
  • Kalıcı dolgular (vücut tarafından emilmez kalıcıdır.)
dolgu uygulamalari

DOLGU ÇEŞİTLERİ

Geçici, yarı kalıcı ve kalıcı olmak üzere sınıflandırabiliriz.

Geçici dolgular arasında en çok kullanılan hyarulonik asittir. Geçici dolgular vücut tarafından emildiği için 9-12 ay kalıcılığı vardır. Hyarulonik asit vücudumuzda doğal olarak bulunduğu için emilimi güvenlidir.

Yarı kalıcı dolgular arasında en çok kullanılanlar kalsiyum hidroksi apatit, polikarprolakton ve polilaktik asit içeren dolgulardır. Kalıcılığı 1-3 yıl kadardır.

Kalıcı dolgular yan etkileri nedeniyle günümüzde tercih edilmemektedir.

HYARULONİK ASİT DOLGULAR

Hyarulonik asit FDA onaylıdır ve güvenilirdir. Vücudumuzun yabancı olduğu bir madde değildir. Zaten vücutta doğal olarak var olan bir maddedir. Hacim verir, nemlendirir, canlandırır, cilt kalitesini arttırır. Kollajen üretimini destekler. Yüze, ellere, boyuna, dekolte bölgesine, kadın ve erkek genital bölgelere, vücutta ihtiyaç duyulan hemen her bölgeye uygulanabilir. Etkisi hemen gözlemlenir. Kalıcılığı 9-12 ay kadardır.

KALSİYUM HİDROKSİ APATİTLİ DOLGULAR

Kalsiyum hidroksi apatitli dolgular su bazlıdır ve içerisinde kalsiyum ve fosfor iyonları vardır. İnsan vücudunda doğal olarak bulunan maddeler olduğu için güvenilirdir ve vücuda uyumludur. Öncesinde alerji testine gerek yoktur. Yarı kalıcı dolgulardandır. Uygulandığı bölgeye hacim ve dolgunluk verir. Zaman içerisinde bileşenlerine ayrıldıkça zaten vücutta var olan iyonlar olduğu için güvenlidir. Düzeltme seansı mümkündür. Kalıcılığı 1-3 yıl arasındadır.

POLİKAPROLAKTON İÇEREN DOLGULAR

Daha minimal uygulamalar için kullanılır. İnce kırışıklık ve mimik çizgilerinin düzeltilmesi amacıyla kullanılır. O bölgedeki cildin kollajen ve esnekliğini korumasına yardımcı olur. Cildimizde doğal olarak bulunan maddelerdir. Yarı kalıcıdır. Kalıcılığı 1-3 yıl arasındadır.

POLİLAKTİK ASİTLİ DOLGULAR

Hacim ve dolgunluk verme amaçlı değildir. Cilt kalınlığını kalitesini arttırır ve cildin görünümünü iyileştirir. Ciltteki ince çizgileri ve kırışıklıkları düzeltir. Kollajen üretimini destekleyen (poli-L-Laktik asit) mikropartiküller içerir. Uygulamanın kırışıklık giderici sonuçları hemen görünür. Kademeli uygulandığında sonuçları daha da etkili görünen bir üründür. Kalıcılığı 1-3 yıl arasındadır.

Ucu künt özel dolgu enjektörleri ile şekil verilmek istenen bölgeye küçük küçük miktarlarda doğal ve ihtiyaç kadar dolgu maddesi verilir. İşlem yaklaşık 15-30 dakika arası sürer. Sonucu hemen görülmektedir.

Enjektör ve kanüllerle yapılan bir işlemdir. Lokal anestezi uygulanmadan yapılan işlemlerde ağrı eşiğinize bağlı az miktarda anlık, ağrı ve sızı hissedebilirsiniz. Ağrı eşiği düşük, enjektör ve kanülden çekinen, ağrı hissetmek istemeyen hastalarda dolgu yapılacak bölge önceden uyuşturulur. Böylece hasta konforlu bir şekilde dolgu işlemini yaptırabilir.

Evet uygulamadan sonra sosyal hayatınıza ve iş hayatınıza devam edebilirsiniz.

Cerrahi estetik operasyonlarınızla birlikte uygulanabilmektedir. Genel anestezi aldıysanız uyandığınızda tüm işlemleriniz bitmiş olarak uyanırsınız.

Ameliyatsız estetik işlemleriniz ile birlikte de yaptırılabilir. Üstelik doğru kombine işlemler birleştiğinde bu işlemlerin etkisi artar, aynı zamanda sarkmalar, kırışıklıklar, lekeler için daha hızlı ve etkili düzelme sağlar.

Lazer, radyofrekans gibi işlemlerden sonra da yapılabilir.

Hyaluronik asitli dolgular ısı veren işlemlerle birlikte yapılmamalı sonrasına bırakılmalıdır. Çünkü ciltteki kısa dönemdeki ısınma hyaluronik asitin kalıcılık süresini azaltır.

Dolgu uygulaması ile birlikte mezoterapi, prp ve botoks yapılabilir.

Uygulamadan sonra dolgu hemen etkisini gösterir. Uygulamadan yarım saat sonra enjeksiyon yapılan bölgede hafif bir ödem, kızarıklık olabilir normaldir. Sonrasında size yaptırdığınız işlemin keyfini sürmek kalır.

Nadiren deri altındaki ince kılcal damarlarda kanamalar olabilmektedir. 3-4 gün içinde kaybolmaktadır.

Dolgunun kalıcılık durumuna, cinsine, enjekte edilen miktara, vücudunuzun dolguyu parçalama hızına göre değişir.

Geçici dolguların kalıcılık süresi 9-12 ay arasındadır.

Yarı kalıcı dolguların kalıcılık süresi 1-3 yıl arasındadır.

Kullanılan dolgularda vücuda uyumlu olan mikropartikülller içeren, vücutta zaten var olan iyonları içeren ürünler kullanmaktayız. Bu sebeple güvenilirdir. Alerji riski minimumdur. Hafif kızarmalar, morluklar, ödemler yaşanabilir. Bunlar geçici ve kısa sürelidir. Kapatıcı sürülerek birkaç gün kızarıklıklar kapatılabilir.

Morarma yaşamak istemiyorsanız işlemden 1 hafta önce aspirin, kan sulandırıcı gibi ilaçları doktorunuza danışarak bırakmalısınız. Uygulamadan sonra 3-5 saat ağır sporlar, yüze darbe, mimikleri zorlayacak hareketler, sert çiğneme ve güç gerektiren hareketler önerilmez. Şişlik ve kızarıklık oluştuysa geçene kadar aşırı sıcak, sauna, aşırı soğuk, güneşlenme önermiyoruz.

error: İçerik korunmaktadır !!