Lip Lift (Dudak Kaldırma)

Anestezi
Lokal
Operasyon
30 dk. - 1 saat
Ağrı
2
İyileşme
5 gün
Hast. Kalış
-
Pansuman
İnce bant 5 gün
Korse
-

Lip Lift (Dudak Kaldırma Ameliyatı)

Philtrum adı verilen üst dudak ile burun arasındaki mesafenin fazla uzun olması ile üst dudak içe dönük ve olduğundan daha ince görünür. Bu durum yüzün ifadesini ve estetik görünümünü etkiler.

İnce ve biçimsiz dudaklarda ilk başvurduğumuz ameliyatsız estetik çözümlerdir. Fakat bazen ameliyatsız çözümlerin yetersiz kaldığı ve daha kalıcı çözümlerin arzulandığı durumlarda Lip Lift ameliyatına başvurulur.

Lip Lift ameliyatı ile burunun alt kısmından bir kesi açılarak kaslar elektro kotarizasyon (ısı enerjisi ile) sıkılaştırılır. Fazla deri önceden planlanan şekilde çıkarılır. Operasyon tamamlandıktan sonra iz burunun alt kısmında kalacak şekilde kapatılır.

Operasyon sonrası üst dudak yukarı doğru hacim kazanır. Üst dudağın görünen pembe kısmı artar çünkü üst dudak dışarı dönmüş olur.

lip lift
yavuz ozsular sorun

Doktorunuza Sorun...

  Zanlımca Güzel Bir Yüz İçin Birbiriyle Mükemmel Uyumlu Muhteşem Yüz Hatları Yeterli Değildir. Bence Yüze Güzellik Katan Işıldayarak Bakan Gözler, Mutlu Bir Gülümseme ve İyi Bir Ruhtur.

  Op. Dr. YAVUZ ÖZSULAR

  lip lift 2
  lip lift 2 1

  Her yüzün oranı simetrisi ve organların yerleşimi farklıdır. Fakat ortalama bir değerden bahsedilecek olursa 12-15 mm arasındaki burun dudak mesafesi ideal kabul edilmektedir.

  Çok daha belirgin bir üst dudağa sahip olursunuz.

  Dudaklarınızın hatları yüzünüze dengeli ve orantılıdır.

  Üst dudakların dinamik olması yüzünüze daha genç ve bebeksi bir ifade katar.

  Üst dudak ile burun arasındaki mesafe azalır.

  Bu öncesindeki burun üst dudak çizgisi mesafenize bağlıdır. Cerrahi ile bütünlüğü korumak için maksimum 10- 15mm cilt çıkarılmaktadır. Örneğin operasyon öncesi 20mm mesafeniz varsa çıkarılacak doku ile yüzünüze oranlı ideal ölçünüze kavuşursunuz. En doğru tanıyı doktorunuz muayene ederek belirleyecek ve sizin için ideal olan tedavi yöntemini belirleyecektir.

  Doktorunuz muayene sırasında beklenti ve şikayetlerinizi dinler, dudak yapınızı inceler ve cilt kalitenizi sorgular. Lip lift operasyonunda hastanın cilt kalitesi yaralarının iyileşme kalitesi önemlidir çünkü bu operasyonda burunun alt kısmından kesi açılır ve ileride hafif iz kalma ihtimali vardır. Bu operasyonu geçirmek isteyen hastalar iz kalma ihtimalini göz önünde bulundurmalıdır.

  Plastik cerrahi ince işçilikle gerçekleştirilen bir sanattır. Dikişlerin yeri, konumu yıllarca üzerinde geliştirilen tekniklerle daha da ilerlemektedir.

  Hastaların tüm fiziksel özellikleri (saç rengi, ten rengi, boy, göz rengi) gibi cilt yapıları, travmalara verdiği tepkiler, yara izi iyileşmeleri farklıdır. Bazı hastaların cilt kaliteleri ve yara izi iyileşmeleri iyi olup şaşırtıcı derecede neredeyse hiç iz kalmazken, bazı hastalarda silik olarak bir iz kalmakta ve zaman içerisinde belirginliğini yitirmektedir. Bazı hastalarda ise izler skar bırakarak, belirgin bir iz bırakarak iyileşmekte ve maalesef görünür bir bölge olduğu için dudak ne kadar kalkarsa kalksın mutlu edici bir sonuç oluşmamaktadır.

  Ameliyat öncesi sizden istenilen tahlilleri ve tektikleri yaptırmalısınız. Düzenli kullandığınız bir ilaç varsa doktorunuza bildirmelisiniz. Ameliyattan bir hafta önce kan sulandırıcı ilaçlar yara kanamanızı arttıracağı için doktorunuza danışarak bırakmalısınız. Tuz tüketimini azaltmak ödem oluşumunu azaltacaktır.

  Anestezi seçiminde hastanın konforu, beraberinde ek bir operasyon planlanması halinde değişkenlik gösterir.

  Cerrahi anlamda alanında uzman ve tecrübeli bir cerrah için komplike değildir, basit ve güvenilir bir uygulamadır. Bu sebeple sıklıkla lokal anestezi eşliğinde yapılmaktadır.

  Hastayı o an uyanık olma fikri rahatsız ediyorsa hafif bir sedasyon anestezi eşliğinde yapılmaktadır.

  Beraberinde başka estetik ameliyatlar planlanıyorsa genel anestezi ile yapılmaktadır.

  Lokal Anestezi İle

  Lokal anestezi eşliğinde yapılacak lip lift ameliyatınız için hastaneye gelirken aç olmanıza gerek yoktur. Makyaj yapmamalısınız. Yüzünüzde pircing ya da metal bir aksesuar varsa çıkarmalısınız. Operasyonun başlaması için sterilite sağlandıktan sonra belirli bölgelere enjeksiyon ile lokal anestezi uygulanır. Lokal anestezinin sağlayacağı uyuşma hissi ile hiçbir ağrı hissetmeden konforlu bir şekilde operasyonunuz tamamlanır ve pansumanlarınız yapılır. İşlem sırasında bilinciniz yerindedir.  Hastanede yatış yoktur. Biraz dinlendikten sonra kendini iyi hissettiğinizden eminseniz evinize gidebilirsiniz.

  Sedasyon Anestezi İle

  Sedasyon anestezi eşliğinde yapılacak lip lift ameliyatınız için hastaneye gelirken en az 6 saatlik açlık ve susuzluk gerekmektedir. (aksi takdirde operasyonunuz iptal olabilir, ertelenebilir.) makyaj yapmamalısınız.

   Yüzünüzde ve vücudunuzda hiçbir metal aksesuar olmamalıdır(alyans, küpe, yüzük, kolye, saat..). parfüm, deodorant, jöle kullanılmamalıdır.

  Operasyon başlamadan önce sedasyon anestezi uygulaması yapılır ve siz hafif bir uykuya dalarsınız. Operasyon sırasında siz uyurken doktorunuz önceden planlanan yeni dudak yerleşimi için operasyona başlar. Başarılı bir şekilde tamamlanan operasyon sonrasında pansumanlarınız yapılır ve yavaşça uyanırsınız. Odanızda bir süre dinlendikten ve hafif bir şeyler atıştırdıktan sonra kendinizi iyi hissederseniz evinize geçebilirsiniz.

  Genel Anestezi İle

  Genel anestezi başka bir estetik operasyon ile birlikte lip lift ameliyatı yapılacaksa planlanmaktadır. Genel anestezi ile gerçekleşecek diğer operasyon kısmında hastaneye nasıl gelmeniz gerektiği detayları ile anlatılmaktadır. Doktorunuz ve asistanı da sizi bilgilendirecektir.

  Operasyon sonrası hafif ödem ve şişlikler normaldir. Doktorunuzun belirttiği şekilde ilk aşamada soğuk uygulama yapmak daha az şişkinliğe yol açacaktır. Sonrasında belirtilen şekilde yapılan soğuk uygulama şişliğin daha çabuk inmesini sağlayacaktır.

  İyileşme süresi 4- 6 gündür. Bu süreçte yatarak istirahate gerek yoktur. İşe gidebilirsiniz, günlük işlerinizi sürdürebilirsiniz.

  Pansumanlarınız çıktıktan sonra doktorunuz iz giderici krem kullanmanızı ve güneşe dikkat ederek mutlaka güneş koruyucu kullanmanızı, ilk zamanlarda direk güneşten sakınabilmek için şapka kullanmanızı önerecektir.

  Hafif pilates, esneme hareketleri, yürüyüş yapabilirsiniz. Ağır sporlar, yüksek tempolu kardiyo hareketleri 2 hafta yapılmamalıdır.

  Bir süre darbe almamaya özen gösterin ve dikişlerinizin sağlıklı bir şekilde iyileştiğinden emin olana kadar aşırı mimik gerektiren hareketlerden, ağzınızı aşırı derecede açmanız gereken hareketlerden uzak durun.

  Operasyonun süresi 20dk ile 40dk arasında değişmektedir.

  Operasyondan bir saat sonra hafif bir çorba içerek başlayabilirsiniz. İlk birkaç gün sert çiğneme gerektiren yiyeceklerdense hafif ağzınızı yormayacak yumuşak gıdalar öneriyoruz.

  Evet lip lift kalıcıdır.

  Dudak dolgusu iz riski taşımadığından daha önce ele alınır. Fakat belirli aralıklarla tekrar uygulama gerekmesi (kalıcı olmadığından) dezavantajıdır. Lip lifte göre daha az girişimseldir. İz kalma riski yoktur. Hastanın dudağının pembe kısmı yeteri miktarda varsa dolgu uygulamasının da kaldırma etkisinden faydalanılarak tercih edilir.

  Bazı hastalarda mesafenin fazla olması dikkat çekicidir ve bu mesafe kısaltılmadığı takdirde orantılı görünüm sağlanamayacaktır. İz riskleri değerlendirilip cerrahi planlanmalıdır. Lip liftin dezavantajı kimi hastanın yara izi çok iyi iyileşip neredeyse belli olmayan bir iz kalırken, yara izi iyileşmesi kötü olan hastalarda iz kalabilmektedir. Lip liftin avantajı ise kalıcı çözüm sağlamasıdır.

  Lip lift ve dudak dolgusu birlikte uygulandığında daha dolgun ve biçimli dudaklar, ideal burun dudak mesafesi ile çarpıcı sonuçlar ortaya çıkmaktadır.

  Pansumanlarınız çıktıktan sonra mutlaka doktorunuzun belirttiği şekilde ve sıklıkta iz giderici krem kullanmalısınız.

  Direk Güneş görmese bile mutlaka yüksek faktörlü güneş koruyucu kullanmalı ve belirli aralıklarla tekrarlamalısınız.

  Direk gelen Güneş ışığından korumalısınız. Şapka kullanımı, maske kullanımı ile sağlanabilir.

  Doktorunuzun önerdiği yağ ya da krem benzeri ürünler yara yeri iyileşmesine olumlu katkı sağlamaktadır.

  Kök hücre destekli enjeksiyonlar ile yara yeri iyileşme kalitesi artmaktadır. Kök hücreler vücudumuzda onarımı ve yara iyileşmesini sağlayan ajanlardır.

  error: İçerik korunmaktadır !!