Yanak Estetiği - Dr. Yavuz Özsular

Yanak Estetiği

Anestezi
Lokal / Genel
Operasyon
1 saat
Ağrı
1
İyileşme
3 gün
Hast. Kalış
-
Pansuman
-
Korse
-

Yanak Estetiği (Bişektomi)

İdeal yüzün birçok tanımı olsa da bizce ideal yüz: sizi en iyi tanımlayan, ifadeniz ile hatlarınızı bütünleştiren, hatlarınız ile organlarınızın birbirine uyumlu olduğu ve size en çok yakışan yüzdür.

Dolayısıyla ideal burun, ideal göz, ideal yanak terimlerinden ziyade size en çok yakışacak olanı tercih etmelisiniz.

Yanak estetiği bişektomi ameliyatı popülerlik ile birlikte Hollywood yanağı, Nefertititi yanağı gibi birçok farklı isimle de anılır olmuştur.

Genetik faktörler, yaşlanma veya kilo alımı ile yanak bölgesinde oluşan fazla yağlanma rahatsız edici boyuta geldiğinde bişektomi yanak estetiği ameliyatı uygulanır.

Bişektomi ameliyatı ile ağız içinden açılan 1cmlik kesi ile yanağın sarkık ve tombul görünmesine neden olan yağlar alınır ve kesi yeri kapatılır.

yanak estetigi 3
yavuz ozsular sorun

Doktorunuza Sorun...

  18 yaşını geçmiş yanaklarında fazla yağ bulunan tüm kadın ve erkekler bu operasyondan faydalanabilir.

  Kadınlarda çene ve yanak hattının şekillendirilmesi daha kibar, daha genç ve daha çekici bir geçiş sağlar.

  Erkeklerde çene ve yanak hattı erkeksi yüz yapısı göz önünde bulundurularak şekillendirilir ve daha net hatlara sahip, geçişlerin daha keskin olduğu daha genç bir görünüm sağlar.

  Kesi ağız içinden açıldığı için dışarıdan bakıldığında anlaşılan bir iz, kesi olmayacaktır.

  Doktorunuz muayene sırasında size dair tüm değişkenleri (yaşınız, cilt kalınlığınız, yanaklarınızın yağ miktarı, yanaklarınızın sarkıklığı, yağlanmanın konumu) inceler. Daha önce geçirilmiş farklı operasyonlar, genel sağlık durumunuz ve kullandığınız ilaç vitamin öyküsü sorulur.

  Ardından yanakların muayenesi yapılarak tüm detaylar gözden geçirilir.

  Mevcut olan problemler masaya yatırıldıktan sonra doktorunuz değişik açılardan fotoğraflarınızı çeker ve hesaplamalarını yaparak size uygun olan yüz yapınıza estetik olarak uyumlu olacak yanak hakkında görsellerle bilgi verir. Böylece ameliyattan sonra yaklaşık sonuçlar hakkında hasta fikir sahibi olmuş olur.

  Ameliyattan önceki günlerde aspirin ve kan sulandırıcı ilaçlar kanama miktarını arttıracağı için doktorunuzun belirttiği şekilde bırakmalısınız.

  Birkaç gün öncesinden tuz tüketiminin azaltılması operasyon sonrası ödem oluşumunu azaltacaktır.

  Bu operasyon çoğunlukla lokal anestezi altında gerçekleştirilmektedir.

  Lokal anestezi altında gerçekleşecek operasyonlarda;

  Operasyon öncesi hastaneye tok karnına gelebilirsiniz.

  Vücudunuzda metal aksesuar( yüzük, kolye, küpe, pircing) olmamalıdır.

  Operasyon öncesi detaylı bir hazırlık süreci yoktur.

  Jöle sürülememeli, peruk takılmamalıdır.

  Operasyon saatinden yarım saat önce sizin için önceden ayırılmış odanıza yerleşir ve dinlenirsiniz. Bu sırada operasyon ile ilgili son hazırlıklarınız gerçekleştirilir. Doktorunuz ve asistanı sizi operasyon öncesi ziyaret ederler.

  Operasyonunuz için operasyon odasına alınırsınız. Lokal anestezinin verilmesi ile bölgesel uyuşma sağlanır ve doktorunuz sizin için yanaklarınızı şekillendirmeye başlar.

  Operasyon bitiminde yanaklarınızın fotoğrafı çekilir ve ince bantlama ile pansumanlarınız yapılır.

  Uygulanan anestezinin etkisi 3-4 saat daha sürecektir bu sebeple ağrınız olmaz. Sonrasında günlük hayatınızı etkilemeyecek hafif bir ağrı olabilir. Doktorunuzun verdiği ağrı kesiciyi kullanarak, ameliyat sonrasını rahat geçirebilirsiniz.

  Operasyondan 2-3 saat sonra hafif ödemler oluşması normaldir. 5.günden itibaren ödemler azalacaktır.

  Operasyon bitiminde aynı gün evinize ya da otelinize dönebilirsiniz.

  Ameliyattan 3 Gün sonra bandajlar çıkarılır. Operasyon kesisi ağız içinden olduğu için ilk günden itibaren ılık duş alınabilir. Dikişler eriyen dikiş olduğu için dikiş aldırmanıza gerek olmayacaktır.

  Ağız içi hijyeninize dikkat etmeli, doktorunuzun reçete ettiği ilaçları düzenli kullanmalı, gargaraları belirtilen şekilde yapmalısınız.

  3. günden normal hayatınıza dönebilir, yeni yanaklarınızın keyfini çıkarabilirsiniz. İlk 3-4 gün hafif şişlik ve ödem olması normal ve geçicidir.

  İlk 5 gün hafif yürüyüşler yapabilirsiniz, gezebilirsiniz. Egzersiz ve ağır sporlar önermiyoruz. 7. günden sonra hafif spor ve egzersizlere başlayabilirsiniz.

  İlk 1 ay yanağa darbe alınmamalıdır.

  Yeterli miktarda ve doğru yerlerden yağ alımı yapılmalıdır. Tecrübeli ellerde yapılan başarılı cerrahi operasyonlardan sonra yeterli dolgunlukta ve çekici yanaklar oluşacaktır.

  Ödem oluşumu ve ödemlerin inmesi kişinin yapısına, su tüketimine, tuz tüketimine bağlıdır. Ortalama olarak ödemler 2-3 ayda inmektedir. Hastanın yapısına bağlı bu süre daha uzun ya da daha kısa olabilir.

  Bu operasyonla birlikte başka bir operasyon talebiniz olması durumunda doktorunuz sağlık durumunuza ve her iki ameliyatın kombine edilebilirliğine bakarak planlama yapabilmektedir.

  Alınan yağın miktarına bağlı, transfer edilen yağ miktarı değişir. Sadece yanaklardan alınan yağın miktarı az olmakla birlikte kök hücrenin kıymeti göz önünde bulundurulduğunda tekrardan yüze, göz altlarına, ince kırışıklıkların altına, elmacık kemiklerine transfer edilebilir.

  error: İçerik korunmaktadır !!