Liposuction - Dr. Yavuz Özsular

Liposuction

Anestezi
Genel
Operasyon
3-4 Saat
Ağrı
2
İyileşme
7 Gün
Hast. Kalış
1-2 Gece
Pansuman
İnce Bant - 5 Gün
Korse
6 Hafta

Liposuction (Vücut Şekillendirme) Tedavisi Nedir?

Vücudun çeşitli yerlerindeki yağların özel bir kanülle dışarı alınmasıyla yapılan estetik operasyondur. Liposuction kesinlikle bir kilo verme yöntemi değildir. Liposuction ile kilo veremezsiniz.

Liposuction vücudun karın, bel, sırt, basen, kalça, boyun, bacak bölgelerindeki yağlanmanın verdiği istenmeyen görüntüyü ortadan kaldırmak için uygulanır. Liposuction bir vücut şekillendirme yöntemidir.

liposuction 4
yavuz ozsular sorun

Doktorunuza Sorun...

  Estetik Cerrahi Ameliyatları Size Ait Ve Özel Kıyafet Diktirmek Gibidir.

  OP.DR. YAVUZ ÖZSULAR

  liposuction 2

  Liposuction ameliyatları tedavi edici işlemlerdir. Sadece o bölgedeki yağları almış olmaz aynı zamanda o bölgedeki yağ hücrelerini alarak kısır bir döngüyü kırmış tedavi etmiş olursunuz.

  Basit bir dille şu şekilde anlatalım:

  Düzenli spor yaparak ve diyetinize dikkat ederek (sağlıklı dengeli ve metabolizmanızın hızı ölçüsünde) bölgesel yağlanmanın bir nebze önüne geçebilirsiniz ancak en ufak bir kilo alımında yine kilo almaya yatkın olduğunuz bölgeye kilo almanız muhtemeldir. Örneğin karın ve bel çevrenize kilo almaya yatkınsanız ortalama 1-2 kg gibi kilo alımlarında yağlanma büyük oranda karın ve bel çevrenizden olacaktır. Diyetisyen eşliğinde spor ile destekleyerek kilo vermediğinizde ise muhtemelen kas kütlenizde azalma olacak ve karın bölgenizden çok az bir kayıp olacaktır. Bu durumun birkaç defa yaşanması bölgesel yağlanmaya yol açar.

  Aldığınız kalori miktarı, harcadığınız kalori miktarından fazla olduğu sürecede kilo almanızın önüne maalesef geçememekteyiz. Tekrar kilo almamak için dengeli ve sağlıklı beslenmeli spora hayatınızda yer ayırmalısınız.

  Liposuction istediğim gibi beslenebilirim, her sene yağ aldırırım şeklinde başvurulabilecek bir operasyon değildir.

  Liposuction ile günlük hayatın seyri içinde alınan 2-3 kg’lık oynamalar tekrardan aynı bölgeye bölgesel kilo almamanızı, tek bir bölgede yığılma olmamasını sağlayacaktır. Çünkü liopscution ile o bölgedeki yağ hücrelerini de alıyoruz. Bölgesel yağlanmanın asıl sebebi o bölgedeki yağ hücrelerinin sayıca fazla olmasıdır. Fazla olan yağ hücreleri alınınca küçük kilo oynamalarında dengeli ve orantılı şekilde vücuda yayılacaktır.

  Vücudunuz size özel şekillendirilecek ve vücudunuzla orantılı hatlar kazandırılacaktır.

  Daha kıvrımlı bir bel, daha düz bir karın, daha biçimli ve basensiz bacaklar liposuction ile mümkündür.

  Bazen ideal kilo aralığında olmak fiziksel olarak dış görünüşteki beklentiyi karşılamayabilir. Poposu kalkık, yuvarlak ve dolgun olan bir hasta ile poposu aşağı doğru yayılmış yayvanlaşmış, basen oluşmuş bir hasta aynı kiloda olabilmektedir. Vücudumuzdaki yağın miktarı kadar nereye konumlandığı da önemlidir.

  Bazı hastalarda dirençli bir yağ kütlesi tek bir bölgeye toplanmıştır ve bölgesel yağlanmaya sebep olmuştur.

  Bazı hastalarda 5-20kglar verildiğinde hedefe odaklı ve profesyonel yardım alınarak spor yapılmazsa; rahatsız olunan bölge de küçülmekte ancak vücudun diğer bölgeleri de küçüldüğü için yine de rahatsız edici oranlarda büyük kalmaktadır.

  Hormon ilaçlarının kullanımı da bölgesel yağlanmaya yol açabilmektedir.

  Bazı hastalarda da bu ihtiyaç doğum sonrası ortaya çıkmaktadır.

  Muayene sırasında hastanın ihtiyaçlarına, beklentilerine, fiziksel yapısına, yaşına, sağlık durumuna göre doktor operasyonu tasarlar, çizimlerini yapar ve hastaya bilgi verir. Hastanın fotoğraf ve simülasyonlarla ameliyat sonrası yaklaşık sonucu hakkında bilgi edinmesi sağlanır. Hastanın istediği vücut tipi tıbbi açıdan ve sağlığı açısından bir engel teşkil etmiyorsa mümkündür.

  Liposuction ameliyatı öncesi doktor ile hastanın anlaşabilmiş ve tam iletişim kurabilmiş olması çok önemlidir. Hazırlık işlemleri hem fiziksel hem psikolojik olmalı ki, hastanın her anlamda içine sinmeli ve kendini hazır hissetmelidir.

  Ameliyat öncesi doktorunuzun belirttiği kan değerleri kontrol edilmelidir.

  Ameliyat öncesi ve sonrasında mümkünse bir süre sigara içilmemesi sizin için faydalı olacaktır.

  Ameliyattan önceki günlerde doktorunuzun bırakmanızı istediği ilacınız varsa kullanmayı doktorunuzun belirttiği şekilde bırakmalısınız.( aspirin ve kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız doktorunuza mutlaka belirtmeli ve doktorunuzun belirttiği şekilde devam etmelisiniz.)

  Birkaç gün öncesinden tuz tüketiminin azaltılması ödem oluşumunu azaltacaktır.

  Ameliyattan önceki gece en son 12 de yemek yenilebilir ve su içilebilir. Ameliyat genel anestezi ile olacağı için en az 6 saatlik açlık ve susuzluk gerekmektedir. ( bu noktaya dikkat edilmediği takdirde ameliyatınız ertelenebilir iptal edilebilir.)

  Ameliyata gelirken kesinlikle makyaj yapılmamalıdır. Parfüm, deodorant kullanılmamalıdır.

  Ameliyat sırasında tırnaklarda oje, cila olmamalıdır.

  Peruk, küpe, yüzük, pircing çıkarılmalıdır. (vücudunuzda metal hiçbir aksesuar bulunmamalıdır.)

  1 gece önceden yanınıza ameliyat sonrasında ihtiyacınız olacaklar için bir çanta hazırlamalısınız. (bu çantada rahat kıyafetler yer almalıdır. Önden düğmeli ve fermuarlı kıyafetler tercih edilmelidir. Rahat spor ayakkabılar, tavsiyelerimiz arasındadır.)

  Operasyon sabahı odanız sizin için önceden ayırılmıştır. Sabah odanıza yerleştikten sonra doktorunuz ve asistanı sizi odanızda ziyaret ederler.

  Operasyon belirtilen saatte başlar. Operasyon genel anestezi ile gerçekleşeceği için siz rahatça uyursunuz ve doktorunuz vücudunuzu şekillendirmeye başlar.

  Ameliyat süresi yapılan cerrahiye göre 2-6 saat arasında değişkenlik gösterir.

  Ameliyatınız başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra korseniz giydirilir ve uyandırılırsınız. Uyandığınızda ağrı kesicilerin ve lokal anestezilerin etkisinde olacağınız için herhangi bir ağrı hissetmezsiniz.

  İlk birkaç saat anestezinin sersemliğini yaşayabilirsiniz normaldir ve geçicidir.

  Doktorunuz ve asistanı operasyon sonrası ziyaretinize gelecek ve operasyon hakkında bilgi vereceklerdir ve sizi kontrol edeceklerdir.

  Operasyondan 4 saat sonra hafif bir çorba içerek yemek yemeye başlayabilirsiniz.

  Operasyon sonrası 1 gece hastanede kalmaktasınız.

  Operasyonunuza göre dren takılmış olabilir. 24 saat sonra çıkarılacaktır.

  Liposuction küçük kesilerle yapılan bir işlem olduğu için operasyon sonrası kişiyi çok zorlayan, günlük hayatını etkileyen, yatarak dinlenmesine neden olan bir ağrı olmuyor. Hafif ağrılar için doktorunuzun belirttiği ölçüde ve aralıklarla ağrı kesici alabilirsiniz. Böylece ameliyat sonrası sürecinizi daha konforlu geçirmiş olursunuz.

  İyileşme süreci rahat geçecektir. İlk 5 gün dinlenerek hafif yürüyüşler yaparak, ağır işlerden kaçınarak geçirmelisiniz. Uzun süreli yatak istirahatine gerek yoktur. Vücudunuzu zorlayacak işlerden kaçınmalısınız.

  Korsenizi muayene gününe kadar çıkarmayınız. Muayene günü ameliyattan 3-5 gün sonrasıdır. Ameliyattan sonraki ilk 2-3 gün hafif kanama gelmesi normaldir.(açık pembe ve sızıntı şeklinde)

  Operasyondan 2 gün sonra ılık ve kısa süreli duş almaya başlayabilirsiniz.

  Operasyon sonrası hafif morarmalar ve şişlikler olması normaldir. 1-2 hafta içinde kendiliğinden kaybolacaktır.

  1-2 hafta sonra kendinizi zorlamadan iş hayatınıza dönebilirsiniz.

  Operasyondan 4-6 hafta sonra hafif sporlar yapabilirsiniz.

  2 ay sonra zorlayıcı egzersizler yapmanızda bir sakınca yoktur.

  Tüm bu süreçlerin sonunda düz bir karına ya da biçimli kalkık bir popoya sahip olan hastalarımızın iyi ki yaptırmışım dediği ameliyatlardandır.

  Operasyon sonrası nadiren de olsa bacaklarda pıhtı oluşumu gözlenebilmektedir. Bu durum ameliyat sonrasında siz daha uyurken bizim size giydireceğimiz bacak korseleri ve varis çoraplarıyla minimuma indirilecektir.

  Liposuctionda asıl amaç fazla ve dirençli olan yağ hücrelerinin vücuttan uzaklaştırılmasıdır. Özel kanüllerle yağ ve yağ hücreleri vücuttan çekilir. Böylece liposuction yapılan bölgedeki yağ hücresi miktarı azalmış olur.

  Liposuction ile kıvrımlı bir bel, düz bir karına, biçimli kalçalara sahip olunabilmektedir.

  Bacaklar, kalça, karın, kol, bel çevresi, sırt, meme, gıdı bölgelerine uygulanabilmektedir. İhtiyaç halinde tek bir bölgeye uygulanması yeterliyken, yeterli gelmeyeceği durumlarda birkaç bölgeye de beraber uygulanabilmektedir.

  Vücut kitle indeksi normalin üzerinde olan, çok fazla kilosu olan kişilerde uygulanmamaktadır. Liposuction bir kilo verme yöntemi değildir. Diyet ve egzersiz programları ile istenilen kiloya inince gerekli operasyonlar yapılmaktadır.

  Daha önceden pıhtı ve emboli atmış hastalara yapılamaz. Ailesinde 1.derece yakınlarında pıhtı atma geçmişi varsa yapılamaz.

  Eskiden sadece ortantısız vücutlara yapılırdı. Ancak günümüzde görsel algının değişmesi ve daha iyi bir vücuda sahip olma isteği ile vücudun her bölgesinden ufak dokunuşlarla yağ alınabilmektedir. Tüm vücut orantılı olarak inceltilebilmektedir. Bu genelde çok kilolu olmayan; kilo vermeye dirençli olan ya da daha kıvrımlı ve biçimli hatlara sahip olmak isteyen hastalar için uygulanıyor.

  Çok kilolu hastalar için bir kilo verme yöntemi değildir.

  Aldığınız kalori miktarı, harcadığınız kalori miktarından fazla olduğu sürece kilo almanızın önüne maalesef geçememekteyiz. Tekrar kilo almamak için dengeli ve sağlıklı beslenmeli ve spora hayatınızda yer ayırmalısınız.

  Liposuction istediğim gibi beslenebilirim, her sene yağ aldırırım şeklinde başvurulabilecek bir operasyon değildir.

  Popüler olmasının sebebi vücuttan yağ kaybetmek için uzun ve zorlayıcı egzersizlere ve diyete oranla daha kısa sürede çözüm getirmesi ve konforlu olmasıdır. Uzun vadede hayat kalitesini arttıran bir işlemdir. İstenilen vücuda sahip olmak için sıkı bir egzersiz ve diyet gerekirken, liposuction daha kısa sürede sonuç veren ve yüksek kilolar almadığınız sürecede daha uzun süre etkisini göreceğiniz bir işlemdir.

  Elbetteki sağlıklı bir beslenme düzeni ve spor yapmak sağlığımız için çok önemlidir. Liposuction sürekli başvurulacak bir yöntem olarak düşünülmemelidir. Lipostuciondan sonra sağlıklı beslenmeli, düzenli yürüyüş veya spor yapmalısınız.

  Evet liposuction ile istenmeyen bölgeden alınan yağlar kapalı sistemde hava ve dışarısı ile temas etmeden belirli işlemlerden geçirilerek ve inceltilerek tekrardan vücuda yüze verilir. Vücut şekillendirmesi için kullanılır. Son dönemde popüler uygulamalardandır. Sıklıkla tercih edilmektedir.

  Örneğin karın çevresinden, kalçadan alınan yağlar tekrardan kalçaların şekillendirilmesi için, göğüslere hacim kazandırmak için, yüze dolgunluk ve şekil vermek için, yüze kök hücre kazandırmak, gençlik sağlamak, gözaltı çukurlarını doldurmak, gözaltı morluklarını ve kırışıklıkları azaltmak için kullanılabilir. Yeniden transfer edilen yağ hücreleri kök hücre içermektedir. Doğru işlenip kullanıldığında yüze gençlik kazandırmaktadır.

  Liposuction ile alınan yağlar kök hücre desteklidir. Penis büyütme, vajina gençleştirme, saç ekimi operasyonlarında da kullanılmaktadır.

  Liposuction ile hem istenmeyen yağlarınızdan kurtulurken hem de ihtiyacınıza göre bu yağları başka alanlarda kullanmak hastanın ekstra ihtiyaçlarını karşılayacak ve faydasına olacaktır. Ekstra avantajı hastanın kendi yağı olduğu için vücuduna yabancı madde girmemiş olur.

  Evet uygun hastalarda karın bölgesinde istediğiniz tarzda bir görünüm için çizimler yapıyoruz ve bazı kasları belirginleştirerek daha kaslı bir görünüm elde ediyoruz.

  Liposuction kanülleri 3-4mmlik kanüllerdir. Kanüller için yarım cm’lik kesiler açılır. Bu kesiler göbek deliği, koltuk altı gibi katlantı yerlerine veya bikini içerisi gibi dışarıdan görünmeyecek yerlere açılmaktadır.

  İzler küçük olması sebebiyle silikleşmekte belirli belirsiz bir görünüm almaktadır.

  Liposuction ameliyatı beraberinde karın germe (abdominoplasti) ameliyatı yapılırsa iz kalacaktır. Bu izler mümkün olduğunca bikini ve iç çamaşırı altına gizlenmektedir. İzlerinizin belirginliği ameliyatın büyüklüğüne, hayat kalitesine, cilt kalitenize, sigara içme ve sağlıklı beslenme durumuna göre değişecektir.

  İstenmeyen sonuçlardan (çöküklükler, orantısız ) sonra revizyon liposuction yapılabilmektedir. Uzun vadede tekrar kilo alınması ve istenmeyen kilolar birikmesi durumunda tekrar yapılabilir.

  tek seferde alınacak yağ kişinin yaşına, vücuduna, sağlığına ve yapısına göre değişir. Tek seferde 2000cc ile 7000cc arasında yağ alınabilir.

  Operasyon deride sarkmayı önleyecek şekilde planlanır. Buna özel cihazlar (argon plasma, j plasma ) kullanılır. Deride sarkma kaçınılmazsa operasyon öncesi muayenelerde ameliyat buna göre planlanır. Hasta bilgilendirilir. Gerekli durumlarda cilt germe ve liposuction birlikte uygulanır.

  Liposuction ameliyatı ile birlikte cilt germe ameliyatları yapılabilmektedir. İhtiyaç varsa iki ameliyatın birlikte yapılması sonucun daha çarpıcı ve memnun edici olmasını sağlamaktadır.

  Doğum sonrası deri sarkması ve göbek bölgesindeki yağlanma sıkıntısı yaşayan kadınlar için her iki ameliyat beraber uygulanabilmektedir.

  Yüksek kilolar vermiş ve ciltte gevşemeler sarkmalar yaşamış, hala da biraz bölgesel yağlanması olan hem kadın hem erkekler için bu iki ameliyat beraber uygulanabilmektedir.

  Bazen yüksek kilolar alıp vermesine rağmen sık kilo alıp verme, düzensiz beslenme, genetik faktörlerden dolayı bazı insanlarda yağlanmayla birlikte sarkık deri eşlik eder. Bu durumda da her iki ameliyat beraber uygulanabilir.

  Liposuction operasyonunda kullanılır. Ciltteki kolajenlere ve dermiş katmanlarına etki ederek cildin sıkılaşmasını sağlar. Derinin yağ alındıktan sonra daha iyi adapte olmasını sağlar.

  Liposuctionda yağ hücreleri kanül yardımı ile vücuttan uzaklaştırılmaktadır. Lazer lipolizde ise ısı etkisi ile cilt altındaki yağ yakılır. Fakat dışarı alınmaz vücutta kalır. Daha sonra idrar yolu ile atılır.

  error: İçerik korunmaktadır !!