BBL (Breazilian Butt Lift) - Dr. Yavuz Özsular

BBL

Anestezi
Genel
Operasyon
2-3 Saat
Ağrı
2
İyileşme
10 Gün
Hast. Kalış
1 Gece
Pansuman
İnce Bant - 5 Gün
Korse
6 Hafta

BBL (Breazilian Butt Lift)

Brezilya poposu estetiği kadınlarda popoya daha kalkık, daha genç, daha yuvarlak ve daha pürüzsüz bir form kazandırma operasyonudur.

Bazen popoda yeterli dolgunluğun olmaması bu ameliyata ihtiyaç duyulmasına neden olurken, bazen popoda yeteri miktarda yağ olmasına rağmen biçimsiz konumlanması nedeniyle poponun geniş, yayvan ve aşağı volümlü olması bu ameliyata ihtiyaç duymanıza neden olur.

Vücudun istenmeyen başka bölgelerinden ya da poponuzdan alınan yağlar özel işlemlerden geçirilerek poponuzu biçimlendirmek için transfer edilir.

bbl
yavuz ozsular sorun

Doktorunuza Sorun...

  Biz Plastik Cerrahlar Canlı, Yaşayan Ruhu Olan Bir Vücuda Bir Heykel Tıraş Zarafetinde Şekil Veririz…

  Op. Dr. YAVUZ ÖZSULAR

  bbl

  18 yaşını geçmiş hamilelik ve emzirme döneminde olmayan ve vücudunda bir miktar fazla yağı bulunan tüm kadınlar faydalanabilir. Fazla yağı olmayan hastalarda implant tedavisi daha uygun olacaktır.

  Kan pıhtılaşması riski öncesinde sorgulanan aile öykünüzle, istenen tektik ve tahlillerle sorgulanmaktadır. Ailenizde pıhtı geçmişi varsa ya da sizde daha önce pıhtı atma öyküsü varsa maalesef bu ameliyat size uygun değildir.

  Ameliyat olmasına engel olmayan, sağlıklı herkes bu ameliyatı olmak için uygundur. Bu ameliyat şekillendirme ameliyatıdır. Öncesinde zorunlu bir kilo verme süreci yoktur. Vücudunda bir miktar fazla yağı bulunan hastalar en uygun hasta grubudur.

  Daha yuvarlak daha dolgun ve daha hacimli kalçalar,

  Bel ve kalça geçişinde belirgin bir kıvrım,

  Daha çekici ve iddialı vücut hatları,

  Poponun daha kalkık olması,

  Sarkmış basenler toparlanır.

  Doktorunuz isteklerinizi, bu ameliyata dair beklentilerinizi, şikayetlerinizi dinler. Muayene esnasında hastadan alınabilecek yağ miktarı, hastanın yağ durumu, fiziksel hatları, boyu, kilosu, yaşı, bacak boyu göz önünde bulundurularak detaylı planlama ve çizim yapılır.

  Hastanın değişik açılardan fotoğrafları çekilir, fotoğraf ve simülasyon programları ile muhtemel sonucu hakkında bilgi sahibi olması sağlanır.

  Hastalar bazen fiziğinden orantısız olacak şekilde büyük ve dolgun kalçalar istemektedir. Burada vücut yapınızla ve sağlığınızla uyumlu olması önemlidir. Doktorunuz sizin istek ve beklentilerinizi göz önünde bulundurarak vücut yapınız ile en uyumlu popo planlamasını yapacaktır.

  Gerekli tektik ve tahliller istendikten sonra anestezi planlaması yapılır. Genellikle genel anestezi tercih edilmektedir.

  Ameliyattan önceki günlerde doktorunuzun bırakmanızı istediği ilacınız varsa kullanmayı doktorunuzun belirttiği şekilde bırakmalısınız.( aspirin ve kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız doktorunuza mutlaka belirtmeli ve doktorunuzun belirttiği şekilde devam etmelisiniz.)

  Birkaç gün öncesinden tuz tüketiminin azaltılması ödem oluşumunu azaltacaktır.

  Ameliyattan önceki gece en son 12 de yemek yenilebilir ve su içilebilir. Ameliyat genel anestezi ile olacağı için en az 6 saatlik açlık ve susuzluk gerekmektedir. ( bu noktaya dikkat edilmediği takdirde ameliyatınız ertelenebilir iptal edilebilir.)

  Ameliyata gelirken kesinlikle makyaj yapılmamalıdır.

  Ameliyat sırasında tırnaklarda oje, cila olmamalıdır.

  Peruk, küpe, yüzük, pircing çıkarılmalıdır. (vücudunuzda metal hiçbir aksesuar bulunmamalıdır.)

  1 gece önceden yanınıza ameliyat sonrasında ihtiyacınız olacaklar için bir çanta hazırlamalısınız. (bu çantada rahat kıyafetler yer almalıdır. Ameliyat sonrası giyeceğiniz kıyafetlerin popo kısmı sıkı olmamalıdır, giyinip çıkarırken zorlanabilirsiniz. Önden düğmeli ve fermuarlı rahat kıyafetler tercih edilmelidir. Rahat spor ayakkabılar tavsiyelerimiz arasındadır.)

  Operasyon sabahı odanız sizin için önceden ayırılmıştır. Sabah odanıza yerleştikten sonra doktorunuz ve asistanı sizi odanızda ziyaret ederler.

  Operasyon belirtilen saatte başlar. Operasyon genel anestezi ile gerçekleşeceği için siz rahatça uyursunuz ve doktorunuz vücudunuzu şekillendirmeye başlar.

  Vücudun herhangi bir bölgesinden (sırt, karın, bacak, kalça) 1mm lik özel kanüllerle yağlar kapalı sistemde hava ile teması olmadan özel filtrelerden geçirilip saflaştırılırlar ve kök hücreden zengin hale getirilirler. Amaç ileride de uzun dönemde formunu koruyan pürüzsüz ve biçimli kalçalar olduğu için kök hücreden zengin yağ transferi önemlidir.

  Toplanan yağ saflaştırılıp kök hücreden zengin hale getirildikten sonra  yaklaşık %40-60 ı kalmaktadır. Bu yağ yoğun miktarda kök hücre, büyüme faktörleri ve kök hücreleri destekleyen hücreleri içermektedir.

   Kök hücreden zenginleştirilmiş yağ popoya yuvarlak dolgun ve kalkık bir form verecek şekilde dikkatlice enjekte edilir.

  İşlem sonucunda ince ve orantılı bir bel ile yeni popo ön plana çıkmaktadır.

  Genel anestezi devam ederken korseleriniz giydirilir ve yavaşça uyandırılırsınız.

  Uyanırken anestezi ve ağrı kesicilerin etkisi devam ettiği için ağrı ve acı hissetmezsiniz, konforlu bir şekilde uyanırsınız.

  İlk birkaç saat anestezinin sersemliğini yaşayabilirsiniz normaldir ve geçicidir.

  Doktorunuz ve asistanı operasyon sonrası ziyaretinize gelecek ve operasyon hakkında bilgi vereceklerdir ve sizi kontrol edeceklerdir.

  Operasyondan 4 saat sonra hafif bir çorba içerek yemek yemeye başlayabilirsiniz.

  Operasyon sonrası 1 gece hastanede kalmaktasınız.

  Opersayon sırasında diren koyulduysa 24 saat sonra çekilecektir.

  Hafif morluk ve ödem olması normaldir. Kişinin vücudunun travmalara verdiği tepkilere bağlı olarak değişir ve geçicidir.

  Ameliyat genel anestezi ile gerçekleştiği için ağrı hissetmeniz mümkün değildir. Ameliyattan sonraki hastanede kalış sürecinizde kuvvetli ağrı kesiciler verileceği için rahatsız edici bir ağrı hissetmezsiniz. Hastaneden çıktıktan sonra 2-3 gün ağrı kesici ilaç konforlu geçirmeniz için destek olacaktır

  İlk 5 gün istiharat gerekmektedir. Otururken, ayağı kalkarken, yürürken gerginlikler olabilir. Kesinlikle ağır kaldırmamalı, koşmamalı, popoya darbe alınmamalıdır. Merak verici ve heyecanlı bir süreç olsa da özel korse çıkarılmamalıdır.

  Doktorunuzun verdiği ilaçlar belirtildiği şekilde kullanılmalıdır.

  İlk kontrolünüz 3-5 gün sonradır.

  Bu süreçte doktorunuzun asistanı ile iletişim halinde olmaktasınız.

  Bir haftadan sonra yürüyüş yapılabilir. İşe başlanabilir. Ağır işlerden kaçınarak günlük hayata dönebilirsiniz.

  Yüzme, dalma, kayak gibi ağır sporlar için 2 ayın dolmasını beklemek gerekir.

  Ameliyattan sonra 4-6 hafta boyunca destekli korse takmalısınız.

  Ameliyattan sonra ilk 4-6 hafta doktorunuzun tavsiyesi ile özel oturma yastıkları kullanmalısınız.

  4. haftadan sonra kalçalarınızın yeni dolgun yuvarlak hatları ortaya çıkacak size de yeni kalçalarınızın keyfini sürmek kalacaktır. 3.ayda son halini alacaktır.

  Yeni kalçalarınız iddialı ama doğal görünümü ile vücudunuzu estetik ve biçimli bir görünüme kavuşturacaktır.

  Liposuction kanülleri 5-7 mmlik kesiler açılarak gerçekleştirilir. Bu ameliyatlar estetik ve çekici görünmek için yapılan ameliyatlardır. Bu yüzden izler vücudun kıvrımlarına ve iç çamaşırının içine ustaca gizlenmektedir. Zaten çok küçük olan ve silikleşip belli belirsiz bir hal olacak olan izler, vücudun belirli bölgelerinde gizlendiği için sizi rahatsız edecek bir iz problemi olamayacaktır.

  Vücuda verilen madde implant veya türevi kalıcı bir madde olmadığı için uzun dönemde bir miktar yağınız vücut tarafından emilmektedir. Fakat doktorunuz emilim payını hesaplayarak transfer gerçekleştirir. Uzun vadede kilonuzu koruduğunuz ve düzenli spor yaptığınız sürecede kalçanızın yuvarlaklığı, kalkıklığı şeklini koruyacaktır ve beliniz ile oranı değişmeyecektir.

  Doktorunuzun belirttiği ölçüde ve miktarda düzenli masaj iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

  Gebelikte aşırı kilo alımı ve hareketsizlik ekstra yağlanmaya sebep olacağı için sonucunuzu bir miktar değiştirmektedir. Kısa dönemde gebelik düşünüyorsanız operasyonu gebelik sonrasına bırakmanızı tavsiye ederiz.

  Gebelik birkaç yıl içerisinde planlarınız arasında yoksa bbl operasyonunuzu ertlememenizi tavsiye ederiz, operasyon sonrasında tekrardan bu işlemden faydalanabileceğinizi belirtmekte fayda var.

  Ödemlerin inmesi kişinin yapısına ve ameliyat sonrası talimatlara uymasına bağlı olarak değişir. Ödemler inmeye başladıkça vücut yeni şekline kavuşacaktır.

  Sırt ve bel bölgesinden alınan yağlar poponuzu ön plana çıkarmaktadır.

  Karın bölgesinden alınan yağlar hem önden hem arkadan çekici ve orantılı bir vücuda sahip olmanızı sağlamaktadır.

  İç bacaklardan alınan yağlar poponuz ile bacaklarınız arasında bütünsel bir çekicilik sağlamaktadır.

  Estetik cerrahi ameliyatlarında şekillendirme, yeniden yerleştirme yapmaktayız. Fakat sonrasında kilo alımınızı durduramayız. Sonrasında vücudunuza iyi bakmak, dengeli ve sağlıklı beslenmek, sporu veya yürüyüşü hayatınıza dahil etmek sizin sorumluluğunuzdadır. Ufak kilo alımlarında vücudunuzun oranı bozulmayacaktır. Örneğin ameliyat ile beliniz 62 cm, poponuz 92cm şeklinde şekillendirildi, birkaç kilo aldığınızda orantılı bir şekilde artacaktır belinizin ölçüsü 64 cm, poponuz 95 cm gibi..

  Yaşınızın ilerlemesiyle kaslarda, bağ dokusunda ve yağlarda meydana gelen yaşlanma ile tekrar bu operasyondan faydalanmak, ufak müdahalelerle poponuzun şeklini güncellemek mümkündür.

  Ancak yüksek miktarlarda kilo alımlarında vücudunuzun oranı ve şekli bozulacaktır. Bunu bir döngüye dönüştürüp tekrar operasyon gerçekleştirebilirim ve tekrar kilo alabilirim ve tekrar operasyon gerçekleştirebilirim sağlıksız ve yanlış bir bakış açısıdır.

  Dünyada ve ülkemizde her yıl yüzbinlerce hastanın faydalandığı güvenli ve başarılı bir uygulamadır. Kendi yağınızın tekrardan transfer edilmesi ile doku reddi riski minimumdadır.

  Kan pıhtılaşması riski öncesinde sorgulanan aile öykünüzle, istenen tektik ve tahlillerle sorgulanmaktadır. Ailenizde pıhtı geçmişi varsa veya sizde daha önce pıhtı atma öyküsü varsa maalesef bu ameliyat size uygun değildir.

  Sağlık durumunuz açısından bir engel yoksa ameliyat sonrası varis çorapları, korseler ve kan sulandırıcı ilaçlar gibi önlemler hepsi bir arada uygulanarak, zaten minimum olan bu risk daha da minimalize edilmektedir.

  Kendi dokumuz kendi yağımız olduğu için vücudun bir bölgesinden alıp başka bir bölgesine aktardığımızda, aktardığımız dokular ve hücrelerin yeni dokuyu reddetme reaksiyon oluşturma riski nerdeyse yoktur.

  Kendi yağımız özel işlemlerden geçirilerek saflaştırılınca yüksek miktarda kök hücre, büyüme faktörü ve kök hücreleri destekleyen hücreleri  içerir.

  Aktarılan kök hücreler yetişkin kök hücrelerdir. Ve çeşitleri vardır. Kimisi hücre yenilenmesini sağlarken, kimisi doku onarımını sağlar, kimisi ihtiyaca göre farklılaşır.

  Kök hücrelerdeki fibroblast hücreleri mevcut dokulardaki hücrelere yerleşip çapraz bağları kurduktan sonra onarıma başlar, cilt altı dokusu gençleşir ve pürüzsüzleşir. Önemli olan sadece o bölgeye bir dolgu malzemesi eklemek değil canlı ve kaliteli doku eklemektir. Çünkü bu uzun vadede selülitten, uzak canlı, genç ve yuvarlak bir popo sağlayacaktır.

  Ameliyattan sonraki ilk bir hafta hastalar özel bir yastık kullanarak oturmaktadır. Bu yastık ameliyat sonrası poponun şeklini korumasına yardımcı olmaktadır.

  Normal hayatınıza döndükten sonra sağlıklı bir beslenme tarzı ve sporu hayatınıza dahil etmek hem kilonuzu hem de poponuzun yeni şeklini daha uzun süre korumanızı sağlayacaktır.

  Hastaların sık sorduğu sorulardan birisidir çünkü vücudunda, yüzünde estetik olarak başka düzeltmek istediği bir bölge varsa zaten anestezi almış uyuyorken ve ameliyat sonrası için bir haftalık bir dinlenme süreci ayarlamışken uyandıklarında birkaç estetik alanda güzelleşmiş olmak cazip gelmektedir.

  Ameliyatların kombine yapılabilirliğine doktorunuz sizi muayene ederek kan değerlerinize, yaşınıza, sağlık durumunuza ve beraberinde yapılacak ameliyatın ihtiyacını göz önünde bulundurarak karar verir.

  Kombine ameliyatlarınızın birlikte yapılmasında doktorunuz bir sakınca görmüyorsa ve onaylıyorsa tek operasyonda yapılabilmektedir.

  error: İçerik korunmaktadır !!