Tam Karın Germe - Dr. Yavuz Özsular

Tam Karın Germe

Anestezi
Genel
Operasyon
2-3 saat
Ağrı
3
İyileşme
15 Gün
Hast. Kalış
2-3 Gece
Pansuman
10 Gün
Korse
4 Hafta

Tam Karın Germe

Karın bölgesindeki fazla deri, sarkıklık ve deformasyon ileri derecedeyse ve göbek deliğinin üzerinde de sarkmalar mevcutsa tam karın germe operasyonu planlanır. Beraberinde liposuction planlanarak ameliyatın sonuçları daha da etkili ve başarılı olur.

İhtiyacınız olan operasyonun tam karın germe mi, mini karın germe olduğuna doktorunuz muayene ettikten sonra karar verecektir. Çünkü tam karın germe ve mini karın germeyi birbirinden ayıran deformasyonun derecesi ve karının hangi bölgelerinde olduğudur.

Bu ameliyat genel anestezi altında gerçekleştirilir. Karında iz iç çamaşırının içinde kalacak şekilde planlanır. Karın derisi altındaki kaslar onarılır birbirine yaklaştırılır ve kaslar arası bütünlük sağlanır. Karın derisi içeriden göğüs altı kısma kadar kaldırılır ve göbek deliği yeniden şekillendirilir. Liposuction ile fazla yağ varsa alınır ve karına düz bir görünüm kazandırılır. Karın açıldığı yerden tekrar dikilerek kapatılır. Ve hastaya korsesi giydirilir.

Bu operasyon karını güzelleştirir ve estetik bir görünüm kazandırır.

karin germe2 1
yavuz ozsular sorun

Doktorunuza Sorun...

  tam karin germe

  Obezite cerrahisi sonucunda ya da diyetle yüksek miktarlarda kilo verilmesi sonucunda bu operasyona ihtiyaç duyulacak deformasyonlar sarkık deriler oluşmakta ve tedavi edilmektedir.

  Sık kilo alıp verme ve gevşek bir cilt yapısına sahip olmak da karın derisinin deforme olma sebeplerindendir.

  Bölgesel yağlanmanın şiddetli olması, alınan her kilonun karın bölgesinde birikmesi de uzun dönemde karın cildinde sarkmalara yol açar.

  Gebeliklerde çok kilo alma, ikiz üçüz gebelikler, gebelik sonrası yapılan şok diyetler karında büyük deformasyonlara, rektus diyastazına ve sarkmalara neden olabilmektedir. Tam karın germe ameliyatı ile tedavi edilmektedir.

  18 yaşını geçmiş ameliyat olmasında bir engel olmayan ve karın derisinde bu ameliyatı yaptırmasını gerektirecek kadar deformasyon olan herkes bu operasyondan faydalanabilir.

  Karın kaslarını onararak daha sıkı ve toplu bir karın sağlar. Bu iç organların da daha toplu ve düzenli olmasını sağlar.

  Karın derisindeki fazlalık çıkarılarak bele ve vücuda yük olan fazla deriden vücut kurtarılır.

  Göbek deliği baştan şekillendirilecektir. Sarkmış, büyümüş ve estetik görünümü bozulmuş göbek deliğinin konumu, büyüklüğü, oranı baştan şekillendirilecektir.

  Karın düz ve pürüzsüz bir görünüm kazanır. Kadınlarda bel kıvrımı ortaya çıkar. Daha kadınsı hatlara sahip olmak kadınlarda özgüveni arttırır ve kıyafet seçiminde özgürlük kazandırır.

  Erkeklerde vücudun daha erkeksi ve kaslı görünmesini sağlayan bir karın ve bel hattı oluşturulur. Yeni vücut sporla desteklendiğinde kas miktarı artacağı için görülen fayda artacak ve sonuç daha da çarpıcı olacaktır.

  En fazla deformasyonun görüldüğü alt karındır. Alt karındaki deformasyonlu deri çıkarılınca cilt kalitesi daha iyi olan deri yeni karnınızı oluşturur.

  Doktorunuz ile görüşmeniz sırasında doktorunuz şikayetlerinizi, beklentilerinizi dinler ve muayene ederek ameliyat ihtiyacınızı belirler. Fazla deri miktarınız, karın kaslarınızın gücü, deformasyonunuzun miktarı ve bölgeleri, yaşınız, ameliyat için önemli planlamalardır. Muayene sırasında tam karın germe ameliyatınıza karar verdikten sonra çizimleriniz yapılır. Yaşınız, kilonuz, boyunuz, bel kalınlığınız, fazla derinizin miktarı hesaplanarak çizimler yapılır çıkarılacak deri miktarı ve sonrasındaki yaklaşık görüntü hakkında bilgi sahibi olmanız sağlanır. Ve doktorunuz sizden belirli tahlil ve tektikler ister.

  Tam karın germe ameliyatı öncesi doktor ile hastanın anlaşabilmiş ve tam iletişim kurabilmiş olması çok önemlidir. Hazırlık işlemleri hem fiziksel hem psikolojik olmalı ki, hastanın her anlamda içine sinmeli ve kendini hazır hissetmelidir.

  Ameliyat öncesi gerekli filmler çekilmeli ve rutin kan değerleri kontrol edilmelidir.

  Ameliyat öncesi sigara mümkünse bırakılmalı, doktorun kullanımını bırakmanızı istediği ilaçlar belirtilen sürelerde bırakılmalıdır.

  Birkaç gün öncesinden tuz tüketiminin azaltılması ödem oluşumunu azaltacaktır.

  Ameliyattan önceki gece en son 12 de yemek yenilebilir ve su içilebilir. Ameliyat genel anestezi ile olacağı için en az 6 saatlik açlık ve susuzluk gerekmektedir. ( bu noktaya dikkat edilmediği takdirde ameliyatınız ertelenebilir iptal edilebilir.)

  Ameliyata gelirken kesinlikle makyaj yapılmamalıdır.

  Ameliyat sırasında tırnaklarda oje, cila olmamalıdır.

  Peruk, küpe, yüzük, pircing çıkarılmalıdır. (vücudunuzda metal hiçbir aksesuar bulunmamalıdır.)

  1 gece önceden yanınıza ameliyat sonrasında ihtiyacınız olacaklar için bir çanta hazırlamalısınız. (bu çantada rahat kıyafetler yer almalıdır. Ameliyat sonrası giyeceğiniz kıyafetler sıkı olmamalıdır, giyinip çıkarırken zorlanabilirsiniz.. Önden düğmeli ve fermuarlı kıyafetler tercih edilmelidir. Rahat spor ayakkabılar tavsiyelerimiz arasındadır.)

  Operasyon sabahı odanız sizin için önceden ayırılmıştır. Sabah odanıza yerleştikten sonra doktorunuz ve asistanı sizi odanızda ziyaret ederler.

  Operasyon belirtilen saatte başlar. Operasyon genel anestezi ile gerçekleşeceği için siz rahatça uyursunuz ve doktorunuz vücudunuzu şekillendirmeye başlar.

  Karnınızdaki fazla olan derileriniz önceden hesaplanan ve planlanan şekilde kesilerek çıkarılır, yeni göbek deliğiniz oluşturulur. Kaslarda tahribat ve gevşeklik varsa onarılır. Deriler tekrar birleştirilerek özenli ve ince dikiş ile dikilerek kapatılır. Beraberinde liposuction uygulaması planlandıysa bir miktar yağ alınır.

  Tam karın germe ameliyatında bitiminde drenleriniz yerleştirilir.

  Operasyonunuz bittikten sonra pansumanlarınız yapılır, korseleriniz, varis çoraplarınız giydirilir.

  Operasyon da son aşama lokal anestezidir. Karın ve bel bölgenize lokal anestezi uygulamaları yapılır. Bu sayede uyanırken bel ve karın bölgeniz uyuşmuş olduğu için her hangi bir acı ve ağrı hissetmezsiniz.

  Tüm işlemlerin bitiminden sonra anestezi doktorunuz tarafından yavaşça ve güvenle uyandırılırsınız.

  Odanıza geldikten sonra birkaç saat içinde genel anestezinin sersemliğini atarsınız.

  Tam karın germe operasyonları sonrası ek olarak sağladığımız epidural anestezi ile ameliyat sonrası ağrının en şiddetli olacağı ilk 2 günü konforlu geçirmeniz sağlanır.

  Operasyon sırasında takılan drenler 2-4gün içinde çıkarılır.

   Operasyon sonrası ilk bir hafta ağrı kesiciler ile hastanın hayatını etkileyecek ciddi bir ağrı yaşamadan geçirmesi sağlanır. Sonraki 2-3 hafta boyunca ağrılarınız giderek azalacak ve ağır işler yapmamak kaydı ile günlük hayatınıza dönebileceksiniz.

  Karın germe operasyonları sonrası hastanın yakından ağrı kontrolü ve takibi önemlidir.

  Tam karın germe ameliyatları, ameliyat sonrasında diğer estetik cerrahi ameliyatlarına oranla daha ağrı verici, zahmetli ve dinlenme süreci gerektiren operasyonlardır.

  Yaklaşık 2-3 saat süren bir ameliyat ve sonrasında dinlenerek geçirdiğiniz 2-3 hafta sonunda dar ve vücut hatlarınızı belli eden kıyafetler giyebilir yeni karnınızın tadını çıkarabilirsiniz.

  Ameliyattan 3-5 gün sonra ilk kontrolünüz gerçekleşecek pansumanlarınız yapılıp korseniz tekrar giydirilecektir.

  10-14 gün sonra 2.kontrolünüz gerçekleşecektir.

  Yurt dışından ve şehir dışından gelen hastaların bu ameliyat ve sonrası için 10-14 gün ayırması gerekmektedir.

  Mini karın germe ameliyatında alt karındaki fazla deri çıkarılır ve gerekliyse kaslar onarılır. Mini karın germe daha minimal bir operasyondur. Daha az deformasyonu olan hastalar faydalanır.

  Tam karın germe ameliyatında ise göbek deliği de yeniden şekillendirilir ve tüm karın gerilir. Tam karın germe daha detaylı bir operasyondur. Daha büyük deformasyonu olan hastalar faydalanır.

  İç çamaşırı ve mayonun içinde kalacak şekilde bir iz kalacaktır. Bu iz iç çamaşırı içinde kaldığı için dışarıdan bakınca belli olmayacaktır. Hastanın cilt sarkıklığının derecesi arttıkça iz yanlara doğru uzayacaktır. Özellikle aşırı kilo verme sonrası aşırı sarkıklığı olan hastalarda iz yanlara doğru uzar hatta bazen 360 0 olacak şekilde planlanabilir.

  İzin iyileşmesi ise kişinin genetik yapısına ve ameliyat sonrası hayat kalitesine bağlıdır.

   Kimi hastada iz silikleşerek iyileşmekte, kimi hastada belirgin bir iz kalmakta, nadirde olsa kimi hastada ise kabararak iyileşmektedir. Yara izinizin daha iyi iyileşmesi için iz giderici kremler fayda sağlayacaktır.

  Karın duvarı ve karın kasları bütün olarak onarılacağı için artık daha sıkı ve dinamik bir görünüme sahiptir. Fakat bu kasları belirginleştirmek ve kaslı bir görünüme sahip olmak sizin iyileşme sürecinden sonra yapacağınız egzersiz ve spor ile mümkündür.

  Ayrıca belirtilmelidir ki hiçbir estetik ameliyat size güçlü karın kasları vadedemez. Liposuction ile kasların üzerindeki yağın alınması ile mevcut kaslarınız belirginleşir. Ya da karın germe ile fazla deriniz alındığı ve karın bölgenizdeki kaslar dokular onarıldığı için mevcut kaslarınız belirginleşir.

  Karın bölgenizin ekstra kaslı ve güçlü görünmesini istiyorsanız, ameliyat sonrası doktorunuzun onayı ile karın kaslarınızı güçlendirecek egzersizler yapmalısınız.

  Bazen ilk ameliyatta yapılan hatalı cerrahi ve sonucun yeterli olmaması tekrardan karın germe ameliyatı ihtiyacını ortaya çıkarır. İlk ameliyatın üzerinden 1 sene geçtikten sonra ikinci operasyon planlanabilir.

  Bazen planda olmayan bir gebelik sonucu tekrardan mini bir karın germe operasyonuna ya da düzeltmeye ihtiyaç duyulabilir. Emzirme süreci bittikten sonra 2. Operasyon planlanabilir.

  Evet tam karın germe ameliyatı ile birlikte liposuction planlanabilmektedir. Birlikte uygulanması daha çarpıcı sonuçlar, daha düz bir karın ortaya çıkmaktadır.

  Tam karın germe ameliyatında alt karın bölgesi gergin ve düz bir görünüme sahip olur. Dolayısıyla bu ameliyattan sonra gebelik gerçekleşmesi durumunda tekrardan o bölgede bir gerilme ve büyüme meydana gelecektir. Ve tekrardan ciltte deformasyon oluşma riski vardır.

  Hasta evliyse veya evlilik ve gebelik planlaması varsa mutlaka gebelik beklenmelidir. Tüm gebelikler bittikten sonra mini karın germe ya da tam karın germe ameliyatlarından faydalanmalıdır.

  Hasta evli değilse veya yakın dönemde evlilik ve gebelik planlamıyorsa karın germe operasyonu planlanabilir.

  Evet tam karın germe ameliyatından sonra yüksek miktarlarda kilo alıp vermezseniz operasyon sonucunuz ömür boyu sizinledir. Tekrardan bir cilt sarkması yaşamazsınız.

  Operasyondan sonra hayatınıza sporu, yüzmeyi, yürüyüşü dahil ettiğiniz takdirde karnınız pürüzsüz ve gergin görünümünü koruyacaktır.

  Tam karın germe ve liposuction operasyonları ile fazla deri çıkarıldığı ve bir miktar yağ alındığı için hastaların tartıda ve dış görünüşünde farklılıklar olacaktır. Yaklaşık 2kg-8kg arası olan bu fark kilo verme yöntemi değildir. Bu operasyon vücut şekillendirme amaçlıdır.

  Tam karın germe operasyonlarında hastanın yaşı, sağlık durumu, operasyonun büyüklüğü, operasyonun süresi önemlidir.

  Postbariatrik karın germe ise çoğunlukla tek başlarına alınır. Küçük lokal uygulamalar operasyon sürecine dahil edilebilir.

  Gebelik sonrası tam karın germe ise hastanın sağlık durumuna bakarak doktorunuz karar verecektir.

  Doktor hastanın sağlık durumunda bir engel görmüyorsa ve ameliyatlar kombine edilebilir ise planlamaya dahil edebilmektedir.

  error: İçerik korunmaktadır !!