Tam Yüz Germe
ve Boyun Germe

Anestezi
Genel
Operasyon
3-4 Saat
Ağrı
3
İyileşme
14 Gün
Hast. Kalış
2-3 Gece
Pansuman
10 Gün
Korse
3-4 Hafta

Tam Yüz Germe ve Boyun Germe

Önce yaşlanmış bir yüzü tarif edelim. Alın çizgileri belirginleşmiş, kaşlar düşmüş, göz kapakları sarkmış, cilt gerginliğini ve elastikiyetini kaybetmiş, cilt üzerinde çeşitli lekeler ve düzensizlikler oluşmuş, göz altı torbalanmalar ve kaz ayakları çizgiler derinleşmiş, ağız ve burun bölgesinde derin çizgiler oluşmuş, yanaklar sarkmış, çene hatları kaybolmuş, boyun yağlanmış ve genişlemiş, benler belirginliğini arttırmış, cildin görünümü parlaklığını yitirmiş solgun ve perdelenmiş ise artık yaşlanmış bir yüze sahipsiniz demektir.

Kimi hastalarda bu belirtilerin birkaçı ya da hepsi 50li yaşların sonunda 60lı yaşların başlarında ortaya çıkarken, kimi hastalarda 40lı yaşların başında bu belirtiler gözle görülür şekilde oluşmaktadır.

Zamana meydan okuma, yaşının tahmin edilememesi sadece kadınlar tarafından değil erkekler tarafından da hoş bir iltifattan öte, mutluluk verici bir duygudur.

Tam yüz germe ve boyun germe ameliyatında tüm yüz ele alınır ve tüm yüzdeki problemlere yönelik cerrahi bir yol izlenir.

Alın ve şakaklardaki fazla deri çıkarılır, cilt altı dokular ve fasya yeniden şekillendirilir. (operasyon, iz saçlı derinin içinde gizli kalacak şekilde planlanır.)

Alt ve üst göz kapaklarındaki fazla deriler çıkarılır ve torbalanmalar tedavi edilir. (üst göz kapağında iz kıvrıma, alt göz kapağında gözün alt kısmının hemen bitimine gizlenir)

Yanak, şakaklar ve çene hattındaki fazla deri çıkarılır, fasya ve yumuşak doku yeniden 10-15 yıl önceki konumuna yerleştirilir ve sabitlenir. (iz kulak arkasında kalacak şekilde gizlenir.)

Boyundaki fazla yağ ve deri çıkarılır. Boyuna zarif ve genç bir görünüm kazandırılır. (izler çene altına ve kulak arkasına gizlenir.)

tam yuz ve boyun germe 2
tam yuz germe boyun germe
yavuz ozsular sorun

Doktorunuza Sorun...

  Sanıyorum ki Biz Plastik Cerrahlar, Zamanda Yolculuk Yapılmasını Sağlayan İlk Bilim İnsanlarıyız…

  Op. Dr. YAVUZ ÖZSULAR

  tam yuz ve boyun germe

  40 yaşını geçmiş ve belirli derecede sarkması olan kadın ve erkekler için uygun bir operasyondur. Yeterli miktarda cilt deformasyonu olmayan hastalarda daha basit cerrahi seçenekler daha uygun olacaktır.

  Operasyondan sonra ödemler inmeye başladıkça hastalar da kendilerindeki değişime inanamamaktadır. Çünkü tüm yüzün aynı anda toparlanması çarpıcı sonuçlar ortaya koymaktadır.

  Bu operasyon ile fasya ve yumuşak cilt altı dokularınız yeniden şekillendirilip 10-15 yıl önceki konumlarına sabitlenmektedir. Bu da yüz hatlarınızı gençleştirmektedir.

  Bütünsel olarak ele alınan yüz, bütünsel olarak gençleşmektedir.

  Yeni yüzünüzde kaşlarınız, şakaklarınız ve alnınız yukarı doğru toparlayacak daha pürüzsüz bir görünüme sahip olacaktır.

  Alt ve üst göz kapaklarınızdaki fazla deriler ve torbalanmalar ortadan kalkacak, gözleriniz ön plana çıkarak daha genç bir göz çevresine sahip olacaksınız (beraberinde mutlaka kök hücre ile desteklenmeli),

  Yanaklarınız yukarı doğru hacim alacak, elmacık kemikleriniz belirginleşecek(beraberinde mutlaka kök hücreden zengin yağ transferi ile desteklenmeli),

  Çene hattınız belirginleşecek, burun ve ağız kenarındaki çizgileriniz etkisini yitirecek, çene ve boyun  geçişiniz gençleşecektir.

  Boyunun incelmesi ve boyundaki fazla deriden kurtulmak boyunu zarif ve genç bir görünüme kavuşturacaktır.

  Bu ameliyatların sonuçları diğer minimal uygulanan cerrahi işlemlere göre daha uzun vadeli etkisini sürdürmektedir.

  Bu operasyon talebi ile başvuran hasta doktor tarafından muayene edilir, beklenti ve şikayetleri dinlenir. Hastanın uygun yaşta olması ve ileri derecede sarkmasının olması, uzun vadeli bir çözüm beklentisinde olması önemlidir.

  Hastanın değişik açılardan ve mimik yapıları ile fotoğrafları çekilir. Hastanın yaşı, cinsiyeti, sağlık durumu, beklentisi, yüz yapısı, sarkma derecesi, yüz hatlarının birbiri ile uyumu değerlendirilerek detaylı bir planlama yapılır. Fotoğraf ve simülasyon programları ile hasta ameliyattan sonra yaklaşık nasıl bir yüze sahip olacağı konusunda bilgilendirilir.

  Ameliyat öncesi sizden istenilen tahlilleri ve tektikleri yaptırmalısınız. Düzenli kullandığınız bir ilaç varsa doktorunuza bildirmelisiniz. Ameliyattan bir hafta önce kan sulandırıcı ilaçlar yara kanamanızı arttıracağı için doktorunuza danışarak bırakmalısınız. Tuz tüketimini azaltmak ödem oluşumunu azaltacaktır.

  Sigara yara ve doku iyileşmesini olumsuz etkilemektedir. 5-6 hafta önce sigaranın bırakılması ve azaltılması hastanın faydasına olacaktır.

  Ayrıca saçınızı düzenli sıklıkta boyatıyorsanız, operasyondan 10 gün önce saçınızı boyatmanızı tavsiye ederiz. Operasyondan sonra saçınız 1 ay süreyle boyanamayacaktır.

  Bu operasyon genel anestezi ile gerçekleşmektedir.

  Ameliyattan önceki gece en son 12 de yemek yenilebilir ve su içilebilir. Ameliyat genel anestezi ile olacağı için en az 6 saatlik açlık ve susuzluk gerekmektedir. (bu noktaya dikkat edilmediği takdirde ameliyatınız ertelenebilir iptal edilebilir.)

  Ameliyata gelirken makyaj yapılmamalıdır.

  Ameliyat sırasında tırnaklarda oje, cila olmamalıdır.

  Peruk, küpe, yüzük, pircing çıkarılmalıdır. (vücudunuzda metal hiçbir aksesuar bulunmamalıdır.)

  1 gece önceden yanınıza ameliyat sonrasında ihtiyacınız olacaklar için bir çanta hazırlamalısınız. (bu çantada rahat kıyafetler yer almalıdır. Ameliyat sonrası giyeceğiniz kıyafetlerin boyun kısmı sıkı olmamalıdır, giyinip çıkarırken zorlanabilirsiniz. Önden düğmeli ve fermuarlı rahat kıyafetler tercih edilmelidir.)

  Operasyon saatinden 1 saat önce sizin için önceden ayırılmış odanıza yerleşir ve dinlenirsiniz. Bu sırada operasyon ile ilgili son hazırlıklarınız gerçekleştirilir. Doktorunuz ve asistanı sizi operasyon öncesi ziyaret ederler.

  Operasyonunuz saatiniz gelince ameliyathaneye geçersiniz ardından genel anestezinin verilmesi ile doktorunuz sizin için değişimler yapmaya başlar.

  Operasyon bitiminde pansumanlarınız yapılır ve yavaşça uyandırılırsınız.

  Uyandığınızda ekstra yapılmış olan lokal anesteziler ile hiçbir ağrı acı hissetmezsiniz. Genel anestezinin sersemliğini atmak birkaç saat sürebilir.

  Doktorunuz operasyon sonrasında ziyaretinize gelecek ve operasyon süreci ile ilgili bilgi verecektir.

  Operasyondan ilk birkaç saat sonra yüzünüzde kulak bölgenizde şişkinlikler ve ödemler başlayacaktır. Doktorunuzun belirttiği miktarda soğuk uygulama bu şişliklerin daha az oluşmasını ve sonrasında da daha çabuk inmesini sağlar.

  Operasyondan 4 saat sonra ılık bir çorba içerek beslenmeye başlayabilirsiniz.

  Bir gece hastanede kalmaktasınız. Mini dren takıldıysa 24-48 saat sonra çıkarılacaktır.

  Operasyondan sonra ilk birkaç gün ağrılarınız olacaktır. Doktorunuzun yazdığı ağrı kesicileri kullanmanız yeterli olacaktır.

  14 gün sonra işe başlayabilir, normal hayatınıza dönebilirsiniz.

  Şişlik ve ödemler 20 gün sonra inmeye başlayacaktır.

  İlk birkaç hafta yüzünüze darbe almayın, sert bir şekilde ovalamayın.

  2 hafta süre sırt üstü uyumalısınız.

  İlk kontrol randevusuna kadar yatak istirahatine gerek yoktur. Hafif yürüyüşler yapabilir, dinlenebilir, kendinize dikkat ederek gezebilirsiniz.

  Hamam sauna gibi sıcak aşırı sıcak ve basınçlı ortamlardan kaçınmalısınız.

  Yüzünüzü tamamen gölgede bırakacak ve yumuşak sıkmayacak bir şapka ile vücudunuz güneşi görecek şekilde güneşlenebilirsiniz.

  Operasyon sonrası 3-5. günde kontrol randevunuz gerçekleşecek ve pansumanlarınız değiştirilecektir.

  4 hafta sonra pilates esneme gibi hareketler yapabilirsiniz.

  6 hafta ağır egzersizlerden kaçınmalısınız.

  Bu operasyon ortalama 4-5 saat sürmektedir.

  Operasyon süresi uzun olduğu için hastanın yaşı ve sağlığı açısından uygun görmemekteyiz. Sadece yüze kök hücre transferi için bir miktar bölgesel liposuction planlanabilmektedir. Ek olarak istenen cerrahi tedaviler 3 ay sonra planlanabilir.

  Yüzünüzdeki her bölgenin ince detaylarıyla ele alınıp gençleştirilmesi, bütüncül bir gençlik sunmaktadır. Tüm yüzün aynı anda gençleşmesi çarpıcı olmaktadır. Fakat net bir rakam vadetmek ve hastaları bu yönde beklentiye sokmak doğru olmayacaktır. Kimi hastalar 20 sene öncesine geri döndüğünü ifade ederken, kimi hastalarda 5-10 yaş daha genç göründüklerini ifade etmektedir.

  Yaşlanma da tüm bu belirtilerin oluşmasının bir sebebi de cilt altında bulunan kök hücrelerimizin 25-30 yaşından sonra her yıl %2 si ölmeye başlamaktadır. Yani cildine içeriden destek sunmamış  40 yaşına gelmiş bir insan 30 yaşına göre ortalama %20 daha yaşlanmış, 50 yaşına gelmiş bir kadın 30 yaşına oranla %40 daha yaşlanmıştır. (kişinin genetik yapısı, cildine yaptığı yatırım ve hayat kalitesi önemli etmenlerdir.)

  Fibroblast adı verilen bu kök hücreler ölmeye başladıkça yaptıkları çapraz bağlar kopar, cilt altı dolgunluk azalır, cilt elastikiyeti azalır, cilt gençlikteki ışıltısını yitirir ve sarkmaya, lekelenmeye, kırışmaya başlar.

  Bu ameliyat ile birlikte vücudunuzdan liposuction ile bir miktar yağ alınır ve bu yağlar kapalı sistemde taşınarak özel filtrelerden geçirilir. elde edilen kök hücreden zenginleştirilmiş yağ nanofat, mikrofat yağ transferi ile yüze gençlik ve hacim kazandırmak için kullanılır.

  Kısacası cilde gençlik, tazelik ve ışıltı kazandırılmak, cilt kalitesi arttırılmak isteniyorsa ve cilt altı volüm doğal yollardan arttırılmak isteniyorsa kök hücre bu konuda elimizdeki en büyük mucizelerdendir.

  Bu sorunun cevabı aslında: siz ne kadar hızlı yaşlanıyorsunuz?

  Maalesef zamanı, yerçekimi etkisini, kök hücrelerin ölmesini yani kısaca yaşlanmayı durduramıyoruz. Burada sizin kendinize ne kadar iyi baktığınız, genetik yapınız, ne kadar kaliteli bir hayat sürdürdüğünüz önemlidir.

  Yaptırdığınız operasyonun etkisi ömür boyu da sürebilir, 15 sene de sürebilir.

  İlk 3 ay yüz tam oturmayacağı için ek bir işlem bu süreden sonra yapılmalıdır.

  Tam yüz germe operasyonları sinir hasarı oluşması açısından riskli operasyonlardandır. Ancak tecrübeli ve bu operasyonları sıklıkla yapan ellerde bu risk minimal olacaktır.

  Mini yüz germe ameliyatına göre daha girişimsel bir işlemdir. Şişlikler ve ödem daha geç inecektir. 20 gün sonra yüzünüzdeki ödemler inmeye başlayacaktır ve yüzünüzün şekli ortaya çıkmaya başlayacaktır. 3-6 ay sonra artık şişlikler inmiş yüzünüz genç ve ışıltılı yeni görünümüne sahiptir. Bazı hastalarda dokuların oturması için daha fazla süreye ihtiyaç duyulabilmektedir.

  Sadece yüz germe ile cilt kalitesine müdahale edilmemektedir. Cilt kalitesi de arttırılmak isteniyorsa cilt kalitesini arttırmaya yönelik ek uygulamalar (kök hücreden zengin yağ transferi, lazer uygulamaları, mezoterapi uygulamaları, prp, dermapen)planlanmalıdır.

  Birkaç bölgede oluşacak olan izler saçlı deri ve kulak arkasına gizlenmektedir. Kadınlarda saçlar genelde uzun kullanıldığı ve daha sık olduğu için izler belli olmayacaktır.

  Erkeklerde saçları seyrek olan erkeklerde izler belli olabilir, operasyon öncesi saçların sıklığı, izlerin konumu değerlendirilmelidir.

  SUBKUTAN (DERİ ALTI) YÜZ GERME

  Bu teknik ileri yaşta fazla miktarda sarkıklığı olan hastalara uygulanır. Bu teknikte hastanın yaşı ilerlediği için yumuşak dokular, kaslar incelmiştir ve müdahale edilmez. Bu teknikte öne çıkan çıkarılan deri miktarı fazladır ve öncelikli olan bu deriyi pot yapmadan, eşit miktarda yayarak ve uygun gerginlikte çıkararak germektir.

  Bu teknikte kulağın üzerindeki saçlı deriden başlayarak kulağın önünden devam eder ve kulak memesinin altından kıvrılarak yukarı çıkar ve ensede saçın içine kadar devam eder.

  Bu teknikte cilt altı kanlanma yani oradaki dokularda dolaşımın iyi olması, hücrelere yeterince oksijen ve besin ulaşabilmesi önemlidir. Bu yüzden sigara içen hastalara uygulanamaz. Bu operasyonu gerçekleştirmek isteyen hastalar operasyon öncesi en az 3 ay önce bırakmış olmalıdır.

  İzler mümkün olduğunda ince ve özenli atılır, kulak önündeki dikişin minimum izle ve iyi iyileşmesi hedeflenir. Buna bağlı olarak yüzün gerilme miktarı da iyi ayarlanmalıdır fazla gerilmesi kulak önündeki dikişlerin gerilerek açılmasına ve izli iyileşmesine neden olabilir.

  SUBKUTAN YÜZ GERME VE SMAS PLİKASYONU

  Basit bir dille özetlemek gerekirse sarkmış fazla derinin gerilmesi ile birlikte smas dediğimiz yumuşak dokunun da özel dikiş teknikleri ile yeniden konumlandırılmasıdır. Yumuşak doku ayrı bir katman olarak kaldırılmadan dikişlerle plike edilir. Daha kolay bir yöntemdir ancak yumuşak dokulara etkisi 2-3 yıl kadardır.

  DERİN PLAN YÜZ GERME

  Bu teknikte yüz derisi ve deri altındaki smas adı verilen yumuşak doku beraber bir bütün olarak kaldırılır, hareketlendirilir ve yeni yerine sabitlenir. Yüz bir bütün olarak ele alınır ve yumuşak doku gençlikteki konumuna sabitlenir.

  Kalın bir doku kitlesi ele alındığı için kanlanması daha iyidir ve dokular daha güvendedir. Doku kanlanması demek yani oradaki dokulardaki dolaşımın iyi olması, kan yolu ile hücrelere besin ve oksijen taşınması demektir.

  Kalın bir doku kitlesi ele alındığı için sabitleme izleri dışarıdan bakınca anlaşılmayacak, cilt pürüzsüz ve gergin görünecektir.

  Yumuşak doku gençlikteki konumuna yerleştirildiği için doğal bir ifade içeren gençlik hattı sağlanır.

  Derin yüz germe hasta ihtiyaçlarına göre değişmekle birlikte en sık uygulanan tam yüz germe yöntemidir.

  50 yıl önce yüz germe ameliyatları ulaşılamazdı, sadece varlıklı ve ünlü insanların ulaşabildiği bir ayrıcalıktı. Çok sık yapılamadığı için teknikler zayıf ve sinir hasarlarına yol açan hatalarla doluydu. Eskiden yapılan yüz germe operasyonlarında amaç sadece fazla deriyi çıkarmaktı yumuşak doku yeniden şekillendirilmeden yüz yatay hatta geriliyordu. Yüzün yatay hatta gerilmesi yapay bir gerginlik, donuk bir ifade, gereğinden fazla açık kalmış gözler, ifadesiz bir ağız yapısı ortaya çıkıyordu. Yüz germe yaptıran hastalar pişman, yaptırmayanlar tereddütler ile doluydu.

   Günümüzde ise yüz germe ameliyatlarında tekniklerin gelişmesi, cerrahların bu ameliyatları eğitim sürecine dahil etmiş ve başarılı bir şekilde uyguluyor olması ile yaptıran hastalarda sonuçlar yüz güldürücü, yaptırmayanlarda ilgi uyandırıcıdır.

  Hastalar cerrahlarının bu ameliyat ile ilgili uzmanlık alanından emin olduktan sonra, bu ameliyat ile ilgili tecrübelerini çekinmeden sormalıdır. Çünkü yüz germe ameliyatları kendi alanında cerrahi tecrübe ve el yeteneği gerektiren ameliyatlardır.

  Her ameliyat için en başarılı operasyon ilk seferde doğru sonuca ulaşmış operasyondur, fakat bir şeyler ters gittiğinde bazı operasyonlarda telafi şansınız vardır. Örneğin burun estetiğinde 2.bir operasyon şansınız vardır, ya da meme estetiğinde implantınızı değiştirme şansınız vardır. Fakat yüz germe ameliyatlarında ciddi bir sinir hasarı oluşumu durumunda bunun tedavisi ya da ek bir operasyonla düzeltilme şansı yoktur.

  error: İçerik korunmaktadır !!