Endoskopik Yüz Germe - Dr. Yavuz Özsular

Endoskopik Yüz Germe

Endoskopik Yüz Germe

Biz Plastik cerrahlar estetik ameliyatlara olan ilginin artması ve teknolojinin ilerlemesi ile var olan cerrahi teknikleri geliştirmek gayretindeyiz. Daha iyi nasıl olabilir? Daha izsiz nasıl olabilir? Daha genç nasıl olabilir? Soruları sürekli sorulmakta ve eski yöntemler ile yetinmemekte hep daha iyisini hedeflemekteyiz. Bazen eski yöntemlerde güncellemeler yapmakta, bazen eski ile yeniyi harmanlamaktayız.

Endoskop cihazı yıllardır genel cerrahi, kadın doğum, ortopedi ameliyatlarında kullanılmaktadır. Esnek bir tüp şeklinde tasarlanan bu cihazın ucunda objektif bir lens ve kamera bulunur. Bu kamera yönlendirilebilir, ışıklıdır ve bağlı bulunduğu bilgisayara görüntüleri net bir şekilde aktarır. Bu sayede büyük kesiler yapılmadan tüm alana net bir şekilde hakim olunur.

Endoskopik yüz germe de saç derisi içerisinden 1cmlik 5 tane kesi açılır. Endoskopik kamera ve endoskopik cerrahi için tasarlanmış özel cerrahi aletler ile derin ve kansız planda sarkmış olan dokular serbestlenir. Dokuların derin planda serbestlenmesi operasyon sonucunun daha doğal olmasını sağlar. Derin planda bulunan dokular ve yapılar ince işçilikle yeni yerlerine yerleştirilir. Kişiye özel planlama yapılır bu sayede sıradanlaşmadan gençleşir ve daha çekici yüz hatlarına sahip olursunuz. Bu operasyonla alına, kaşlara, şakaklara, göz kenarlarına (badem göz) ve orta yüze müdahale edilerek daha genç ve dinamik bir görünüm sağlanır.

Endoskopik yüz germe ameliyatı:

 • Endoskopik alın germe,
 • Endoskopik kaş kaldırma,
 • Endoskopik temporal lift,
 • Endoskopik badem göz,

Endoskopik yüz şekillendirme ameliyatlarının toplamıdır. İhtiyaca göre bu ameliyatlar kombine edilerek uygulanır.

endoskopik yuz germe
endoskopik yuz germe 1
yavuz ozsular sorun

Doktorunuza Sorun...

  endoskopik yuz germe 2
  endoskopik yuz germe2

  Büyük kesiler, büyük pansumanlar yoktur.

  Mini yüz germe ve tam yüz germe ameliyatına oranla iyileşme süresi daha hızlıdır.

  İleri derece cilt gevşekliği ve sarkması olmayan tüm yaş grubundan hastalar faydalanabilir.

  Yüz bölgesinde daha çekici bir ifade kazandırmak, yüz hatlarını belirginleştirmek, sarkmış cildi onarmak ve yüzü gençleştirmek için birçok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerde hastanın şikayetleri ve beklentileri önemlidir. Her yöntemin uygulandığı yaş, kombine edilebilirliği, etki süresi, ekonomik maliyeti, cerrahi izi, tedavi etkisi farklıdır.

  Doktorunuz sizi muayene ettikten sonra beklenti ve isteklerinizi dinleyecektir. Size dair tüm her şeyi bir arada değerlendirip en uygun tedavi yöntemini belirleyecektir. Endoskopik yüz germe ameliyatının süreci ve sonuçları hakkında bilgilendirecektir.

  Değişik açılardan fotoğraflarınız çekilecek, mimikleriniz ve yüz hatlarınız analiz edilecektir. Bunun üzerinden çizimler ve çalışmalar ile ameliyat planlamanız yapılacaktır.

  Fotoğraflar ve simülasyon programları ile yaklaşık ameliyat sonucunuz hakkında fikir sahibi olmanız sağlanacaktır. Burada şunu da önemle belirtmekte fayda var ki, hiçbir sonuç önceden net bir şekilde kestirilemez. Yani fotoğraf ile gösterilen sonuç fikir verme amaçlıdır.

  Operasyona karar verdikten sonra doktorunuz sizden rutin tahliller isteyecektir.

  Operasyondan önce doktorunuzun kullanmanızı veya bırakmanızı istediği ilaçları belirttiği şekilde uygulamalısınız.

  Genel olarak doktorunuz önerdiyse operasyondan 1 hafta önce kan sulandırıcı ilaçların kullanımı, bitki çaylarını bırakmalısınız.

  Tuz tüketimini 1 hafta önceden azaltmak, operasyon sonrası oluşacak ödemi azaltacaktır.

  Bu operasyon genel anestezi ile gerçekleşmektedir.

  Ameliyat genel anestezi ile olacağı için en az 6 saatlik açlık ve susuzluk gerekmektedir. ( bu noktaya dikkat edilmediği takdirde ameliyatınız ertelenebilir iptal edilebilir.)

  Ameliyata gelirken makyaj yapılmamalıdır.

  Ameliyat sırasında tırnaklarda oje, cila olmamalıdır.

  Peruk, küpe, yüzük, pircing çıkarılmalıdır. (vücudunuzda metal hiçbir aksesuar bulunmamalıdır.)

  1 gece önceden yanınıza ameliyat sonrasında ihtiyacınız olacaklar için bir çanta hazırlamalısınız. (bu çantada rahat kıyafetler yer almalıdır. Ameliyat sonrası giyeceğiniz kıyafetlerin boyun kısmı sıkı olmamalıdır, giyinip çıkarırken zorlanabilirsiniz. Önden düğmeli ve fermuarlı rahat kıyafetler tercih edilmelidir.)

  Operasyon saatinden 1 saat önce sizin için önceden ayırılmış odanıza yerleşir ve dinlenirsiniz. Bu sırada operasyon ile ilgili son hazırlıklarınız gerçekleştirilir. Doktorunuz ve asistanı sizi operasyon öncesi ziyaret ederler.

  Operasyon için operasyon odasına alınırsınız, genel anestezinin verilmesi ile doktorunuz sizin için değişimler yapmaya başlar.

  Endoskopik yüz germe ameliyatı 1-3 saat sürer. Beraberinde planlanan ek işlemler varsa bu süre biraz daha uzar.

  Operasyon bitiminde pansumanlarınız yapılır ve yavaşça uyandırılırsınız.

  Uyandığınızda ekstra yapılmış olan lokal anesteziler ile hiçbir ağrı acı hissetmezsiniz. Genel anestezinin sersemliğini atmak birkaç saat sürebilir.

  Doktorunuz operasyon sonrasında ziyaretinize gelecek ve operasyon süreci ile ilgili bilgi verecektir.

  Operasyondan birkaç saat sonra yüzünüzde kulak bölgenizde şişkinlikler ve ödemler başlayacaktır. Doktorunuzun belirttiği miktarda soğuk uygulama bu şişliklerin daha az oluşmasını ve sonrasında da daha çabuk inmesini sağlar.

  Operasyondan 4 saat sonra ılık bir çorba içerek beslenmeye başlayabilirsiniz.

  Bir gece hastanede kalmaktasınız.

  Operasyondan sonra ilk birkaç gün ağrılarınız olacaktır. Doktorunuzun yazdığı ağrı kesicileri kullanmanız yeterli olacaktır.

  10 gün sonra normal hayatınıza dönebilirsiniz.

  Şişlik ve ödemler 7-10 günden sonra inmeye başlayacaktır. 1.ay civarı şişliklerin büyük bir kısmı inmiş olacak yüzünüzün yeni hatları ortaya çıkacaktır. Ödem ve şişliklerin tamamen inmesi kişinin yapısına bağlı olarak değişmekle birlikte 6 ayı hatta 1 yılı bulabilmektedir.

  İlk 3 hafta gözlerinizde hafif çekiklik olması, kaşlarınızda fazla yükseklik olması normaldir. 3. Haftadan itibaren yüz hatlarınız oturmaya başlayacaktır.

  İlk birkaç hafta yüzünüze darbe almayın, sert bir şekilde ovalamayın.

  İlk 2 hafta uyurken sırt üstü yatmaya özen göstermelisiniz.

  İlk kontrol randevusuna kadar yatak istirahatine gerek yoktur. Hafif yürüyüşler yapabilir, dinlenebilir, kendinize dikkat ederek gezebilirsiniz.

  Hamam sauna gibi sıcak aşırı sıcak ve basınçlı ortamlardan kaçınmalısınız.

  Operasyon sonrası 3. ve 7.günlerde kontrol randevunuz gerçekleşecek ve pansumanlarınız değiştirilecektir.

  4 hafta sonra pilates esneme gibi hareketler yapabilirsiniz.

  İlk 4-6 hafta ağır egzersizlerden kaçınmalısınız.

  Şehir dışı ve ülke dışından gelen hastalarımızın 5-7 gün kadar süreyi burada geçirmeleri gerekmektedir.

  Fazla miktarda sarkık derisi olmayan, yüzünde ve yüz formunda bir miktar gevşeme olmuş hastalara uygulanır. Endoskopik yüz germe ameliyatında fazla deri çıkarılmaz ve cilt altındaki yumuşak dokuya müdahale edilmez.

  Ayrıca orta yüze müdahale gerekmeyen kaş pozisyonu ve göz şeklinden memnun olmayan negatif kantal tilti olan genç hastalarda yine endoskopik yöntemle kaş kaldırma, badem göz ve şakak germe 3lü kombinasyonu uygulanabilir.

  Daha az cerrahi kesi ile gerçekleştirilir. Daha az iz içerir.

  İz saçlı deri içerisine ve üst göz kapağının iç kısmına gizlenmiştir.

  İnce bir endoskopi kamerası ile ilerlenip daha minimal girişimler olduğu için diğer yüz germe ameliyatlarına kıyasla iyileşme süresi daha kısa ve daha konforludur.

  Yüz bölgesinde herhangi bir kesi yapılmaz.

  Yüz daha ileri derecede yaşlanma sürecine girmeden müdahale ve tedavi imkanı verir.

  Bu operasyonun sonunda hasta daha gergin ve pürüzsüz bir alın, şakak, göz çevresi ve orta yüz bölgesine sahip olur, bu da daha genç ve dinamik bir görünüm sağlar.

  Bu operasyon başka operasyonlarla ve kök hücre uygulamaları ile kombine edilebilir.

  Yaşlanma süreci ömür boyu devam ettiği için, yüzümüzde bizimle yaşlanmaya devam eder. Endoskopik yüz germenin etkisi kişinin genetik yapısı, hayat kalitesi, yaşlanma hızına bağlı değişmekle birlikte 5-10 yıl kadar gözle görülür etkisi devam edecektir. Bu sürenin kişilere göre değişkenlik gösterebileceği unutulmamalıdır.

  Alt ve üst göz kapağı ameliyatları, göz altı torbalanmalarının onarımı beraberinde en sık planlanan operasyonlardandır.

  İhtiyaç dahilinde çene implantı, boyun güzelleştirme de yüze ekstra planlanabilecek operasyonlardır.

  Kök hücreden zengin yağ transferi de cilt altı dokuya kök hücre zenginliği ve hacim kazandırmak için sıklıkla uyguladığımız başarılı bir ek uygulamadır.

  Kök hücre yüze ve vücuda gerçekleştirilen birçok operasyonda ek olarak uygulanabilen başarılı, güvenilir bir uygulamadır.  Ameliyat olmuş ve iyileşme sürecindeki dokulara, tam da ihtiyacı olan kök hücrelerin transfer edilmesi ameliyat başarısını ve sonuçları başka bir noktaya taşımaktadır.

  Kök hücrenin ne olduğuna, ne amaçla kullanıldığına değinmek gerekirse:

  Yaşlanma da tüm bu belirtilerin oluşmasının bir sebebi de cilt altında bulunan kök hücrelerimizin 25li yaşlardan sonra her yıl %2 si ölmeye başlamaktadır. Yani cildine içeriden destek sunmamış  40 yaşına gelmiş bir insan 30 yaşına göre ortalama %20 daha yaşlanmış, 50 yaşına gelmiş bir kadın 30 yaşına oranla %40 daha yaşlanmıştır. (kişinin genetik yapısı, cildine yaptığı yatırım ve hayat kalitesi önemli etmenlerdir.)

  Fibroblast adı verilen bu kök hücreler ölmeye başladıkça yaptıkları çapraz bağlar kopar, cilt altı dolgunluk azalır, cilt elastikiyeti azalır, cilt gençlikteki ışıltısını yitirir ve sarkmaya, lekelenmeye, kırışmaya başlar.

  Bu ameliyat ile birlikte vücudunuzdan liposuction ile bir miktar yağ alınır ve bu yağlar kapalı sistemde taşınarak özel filtrelerden geçirilir. elde edilen kök hücreden zenginleştirilmiş yağ nanofat, mikrofat yağ transferi ile yüze gençlik ve hacim kazandırmak için kullanılır.

  Kısacası cilde gençlik, tazelik ve ışıltı kazandırılmak, cilt kalitesi arttırılmak isteniyorsa ve cilt altı volüm doğal yollardan arttırılmak isteniyorsa kök hücre bu konuda elimizdeki en büyük mucizelerdendir.

  Sadece endoskopik yüz germe yüz hatlarına gençlik katar. Daha gergin ve pürüzsüz bir yüze sahip olursunuz.

  Beraberinde tüm bunlara kök hücreden zengin yağ transfer edildiğinde cilt kaliteniz de artar. Beraberinde cilt kalitenizin artması sonucu daha çarpıcı kılacaktır.

  Genç bir yüzle beraber ışıl ışıl parlayan, sağlıklı ve aydınlık görünen bir cilt çarpıcı bir gençlik sağlayacaktır.

  Cilt altına transfer edilen yağ dokusu yüze hacim ve dolgunluk sağlayacaktır.

  Cilt altına transfer edilen kök hücreler onarım ve gençlik sağlayan ajanlardır. İçeriden doku iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

  Kendi dokunuz olduğu için ameliyat olduğunuz aşamada transfer edilen yeni dokunun ret riski nerdeyse yoktur.

  Bu süreci liposuction ameliyatı ile birleştirerek, hem istenmeyen yağlardan kurtulmak, hem de yüze gençlik kazandırmak mümkündür. (talebiniz halinde doktorunuz muayene esnasında yaşınıza, kilonuza, uygunluk durumunuza bakarak planlamanızı yapar, her hasta için uygun olamayabilir.)

  Endoskopik yüz germe sonrası ilk 3 ay yüz şeklinin oturması beklenir. Sonrasında gerekli görülürse uygulanabilir.

  Endoskopik yüz germe ameliyatlarında endoskop yardımı ile sinirler görünüp korunduğu için risk diğer yüz germe ameliyatlarına oranla daha azdır.

  Yüz germe ameliyatlarına göre daha az girişimsel bir işlemdir. Şişlikler ve ödem daha erken inecektir. 15 gün sonra yüzünüzdeki ödemler inmeye başlayacaktır ve yüzünüzün şekli ortaya çıkmaya başlayacaktır. 3-6 ay sonra artık şişlikler inmiş yüzünüz genç ve ışıltılı yeni görünümüne sahiptir. Bazı hastalarda dokuların oturması için daha fazla süreye ihtiyaç duyulabilmektedir.

  Sadece yüz germe ile cilt kalitesine müdahale edilmemektedir. Cilt kalitesi de arttırılmak isteniyorsa cilt kalitesini arttırmaya yönelik ek uygulamalar (kök hücreden zengin yağ transferi, lazer uygulamaları, prp, dermapen, mezoterapi uygulamaları) planlanmalıdır.

  Endoskopik yüz germe de 5 bölgeden yaklaşık 2cmlik kesiler açılmaktadır. Oluşacak olan izler saçlı deri içine gizlenmektedir. Yani yüzünüze dışarıdan bakıldığında iz görünmez.

  Kadınlarda saçlar genelde uzun kullanıldığı ve daha sık olduğu için izler belli olmayacaktır.

  Erkeklerde saçları seyrek olan erkeklerde izler belli olabilir, operasyon öncesi saçların sıklığı, izlerin konumu değerlendirilmelidir.

  error: İçerik korunmaktadır !!