Meme Dikleştirme ve İmplant - Dr. Yavuz Özsular

Meme Dikleştirme
ve İmplant

Anestezi
Genel
Operasyon
2-3 Saat
Ağrı
3
İyileşme
15 Gün
Hast. Kalış
1 Gece
Pansuman
10 Gün
Korse
4 Hafta

Meme Dikleştirme ve Meme İmplantı

Sarkmış, hacmini kaybetmiş, sünmüş, iç dokusu kalmamış, aşağı doğru hacim almış göğüslere bu iki operasyon kombine edilerek planlanır.

Meme dikleştirme ile sarkan meme başı doğru yerine konumlandırılır ve iç dokular onarılarak fazla deri çıkarılır, memeler arası asimetriler varsa düzeltilir, meme yeniden şekillendirilir.

Meme implantı ile memelere hacim ve dolgunluk sağlanır.

meme diklestirme implant
yavuz ozsular sorun

Doktorunuza Sorun...

  Bu Operasyona Sadece Doğum Yapmış Kadınlar Mı İhtiyaç Duyar?

  Meme dikleştirme ve beraberindeki ameliyatlar söz konusu olunca ilk doğum yapmış kadınlar akla gelir. Çünkü doğum ve emzirme gibi süreçler bir çok kadında deformasyona yol açar.

  Fakat hiç doğum yapmamış kadınlar da; ergenlik dönemindeki ani hormon değişimleri, yanlış sütyen kullanımı, ani kilo alıp verme veya yapısal sebeplerle bu operasyona ihtiyaç duyabilmektedir.

  Genç kızlarda yakın dönemde bir evlilik veya gebelik planı yoksa operasyon 18 yaşından sonra istenildiği dönem gerçekleştirilebilir.

  Genç kızlarda tübüler meme (keçi memesi) defekti varsa operasyon 18 yaşından sonra istenilen dönem gerçekleştirilebilir.

  Hasta evli ve yakın dönemde gebelik planlıyorsa, gebelikten sonra meme dikleştirme ameliyatı gerçekleştirilmelidir.

  Doğum sonrası ihtiyaç duyulan meme dikleştirme hastalarında ilk sorumuz : ikinci bir gebelik planlamanız var mı? Varsa tüm doğumlar bittikten sonra meme dikleştirme operasyonu yapılmalıdır. Yoksa emzirme süreci bittikten 6 ay sonra planlanabilir.

  • Daha genç ve daha çekici göğüsler,
  • Daha dik göğüsler,
  • Daha dolgun göğüsler,
  • Vücudunuza uyumlu göğüs yapısı,
  • Daha doğru sütyen ölçüsü,
  • Daha simetrik meme büyüklüğü,
  • Doğru ve simetrik konumlanmış meme başları,

  Doktorunuz görüşme esnasında önce beklenti ve şikayetlerinizi dinler bu doktor hasta iletişimi için çok önemlidir.

  Muayene ile göğüslerinizin sarkma miktarı ölçülür. Omuz göğüs başı mesafeniz ölçülür. Sarkma dereceniz, iç meme dokunuzun miktarı, boyunuz, kilonuz, yaşınız, omuz genişliğiniz, bel çevreniz, fiziksel özellikleriniz göz önünde bulundurularak size ihtiyacınız olan operasyona karar verilir ve size uygun meme tasarlanır.

  Doktorunuz sizi bu operasyondan sonra kalacak izlerin konumu ve büyüklüğü ile ilgili bilgilendirecektir.

  Göğüslerinizin tıbbi kayıt ve üzerinde planlama yapılabilmesi için değişik açılardan fotoğrafları çekilir. Bu fotoğraflar ile düzenlemeler yapılarak yaklaşık sonuçlar hakkında bilgi ve fikir sahibi olmanız sağlanır. Ayrıca fotoğraf ve simülasyonla anlaşılır olması sağlanır.

  Muayene esnasında  üzerinde durulacak 3 konu vardır.

  İmplantın hangi plana koyulacağı,

  İmplantın büyüklüğü,

  İmplantın şekli.

  Kesi yeri zaten bellidir. Göğüs altından açılarak operasyona başlanacağı için ek bir kesi planlanmaz. Daha az iz prensibi ile implant göğüs altındaki kesi yerinden yerleştirilir.

  İmplantın hangi plana koyulacağına karar verilme aşamasında meme dikleştirme ile beraber planlanacağı için doktorunuzun tecrübeleri önemlidir. Burada implantın kas altı dokuya mı, kas üstü dokuya mı yerleştirileceğine  karar verilir. Karar verme aşamasında kişinin göğüs kaslarının yapısı, profesyonel spor hayatı ve yaşı önemli faktörlerdendir.

  Hasta profesyonel sporcu ise ve göğüs dokusu yeterince varsa implantı kas üstü yerleştirmeyi tercih edilebilir.

  Çoğunlukla doğal durduğu ve hastaların göğüs dokusu az olduğu için  kas altı plan tercih edilir. Kas altı plan implantı daha iyi gizleyerek daha doğal durur.

  İmplantın büyüklüğüne karar verirken hastanın mevcut meme dokusu, hastanın boyu, kilosu, yaşı, göğüs kafesinin büyüklüğü, bel genişliği, kalça genişliği, göğüs köprücük kemiği mesafesi gibi bir çok faktör hesaplanarak hastaya bir implant aralığı belirtilir. Meme dikleştirme operasyonu ile beraber planlandığı için dikişlerin ve dokuların dolaşımı önemlidir. Seçilen implant gerginlik yaratmamalı, dokuların dolaşımını bozmamalıdır.  Örneğin  bir hasta için 100cc ile 200 cc implant aralığı en uygun iken bir başka hasta için 200cc implant ile 300cc imlant aralığı vücuduna en uyumlu olacaktır. Örnekler gösterilerek hastanın fikir sahibi olması sağlanır. Fotoğraflar ve simülasyon programları ile hastanın olası sonuç hakkında fikir sahibi olması sağlanır.

  İmplantın şekli implantın büyüklüğüne karar verdikten sonra bir sonraki karar aşamasıdır. Yuvarlak ve damla(anatomik) olmak üzere 2 çeşit implant vardır. Burada hastanın beklentisi çok önemlidir.

  Meme dikleştirme ve implant ameliyatında meme dokusu aşağı yerleşimli olduğu için damla protez kullanmayı tercih etmemekteyiz. Damla protezin alt kısmı daha dolgun olduğu için memedeki toparlanmayı tam olarak gösteremez.

  Meme dikleştirme ve implant ameliyatlarında çoğunlukla yuvarlak protez kullanmaktayız. Yuvarlak protez üst polde sağladığı dolgunluk ve hacimle meme dikleştirme ameliyatında daha yüz güldürücü sonuçlar sağlamaktadır. Göğüsler daha dik ve daha dolgun görünmektedir.

  Meme dikleştirme ve implant ameliyatı öncesi doktor ile hastanın anlaşabilmiş ve tam iletişim kurabilmiş olması, implantın büyüklüğü, implantın şeklinin netleştirilmiş olması, operasyondan sonra izlerin konumu ile ilgili bilgilendirilmiş olması çok önemlidir. Hazırlık işlemleri hem fiziksel hem psikolojik olmalı ki, hastanın her anlamda içine sinmeli ve kendini hazır hissetmelidir.

  Ameliyat öncesi hasta yaşına göre ultrasonografi veya mamografi filmi çekilmeli ve kan değerleri kontrol edilmelidir.

  Ameliyat öncesi 3 hafta önce sigara bırakılmalı, doktorun kullanımını bırakmanızı istediği ilaçlar belirtilen sürelerde bırakılmalıdır.

  Ameliyattan önceki günlerde doktorunuzun bırakmanızı istediği ilacınız varsa kullanmayı doktorunuzun belirttiği şekilde bırakmalısınız.( aspirin ve kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız doktorunuza mutlaka belirtmeli ve doktorunuzun belirttiği şekilde devam etmelisiniz.)

  Birkaç gün öncesinden tuz tüketiminin azaltılması ödem oluşumunu azaltacaktır.

  Ameliyattan önceki gece en son 12 de yemek yenilebilir ve su içilebilir. Ameliyat genel anestezi ile olacağı için en az 6 saatlik açlık ve susuzluk gerekmektedir. ( bu noktaya dikkat edilmediği takdirde ameliyatınız ertelenebilir iptal edilebilir.)

  Ameliyata gelirken makyaj yapılmamalıdır.

  Ameliyat sırasında tırnaklarda oje, cila olmamalıdır.

  Peruk, küpe, yüzük, pircing çıkarılmalıdır. (vücudunuzda metal hiçbir aksesuar bulunmamalıdır.)

  1 gece önceden yanınıza ameliyat sonrasında ihtiyacınız olacaklar için bir çanta hazırlamalısınız. (Bu çantada rahat kıyafetler yer almalıdır. Ameliyat sonrası giyeceğiniz kıyafetlerin boğaz kısmı sıkı olmamalıdır. Önden düğmeli ve fermuarlı kıyafetler tercih edilmelidir. Rahat spor ayakkabılar tavsiyelerimiz arasındadır.)

  Operasyon sabahı sizin için önceden ayırılmış odanıza yerleşir ve dinlenirsiniz. Bu sırada operasyon ile ilgili son hazırlıklarınız gerçekleştirilir. Doktorunuz ve asistanı sizi operasyon öncesi ziyaret ederler.

  Operasyonunuz için genel anestezinin verilmesi ile doktorunuz sizin önceden planlanan şekilde memelerinizi şekillendirmeye başlar.

  Operasyon bitiminde memelerinizin fotoğrafı çekilir ve lokal anestezi ile sinir blokajı uygulamanız gerçekleştirilir, pansumanlarınız yapılır. Ardından özel koruyucu sütyeniniz giydirilir yavaşça uyandırılırsınız. Uyandırılmadan önce lokal anestezi uygulamaları konforlu uyanmanızı sağlar böylece uyanırken herhangi bir ağrı acı hissetmezsiniz.

  Operasyondan uyanırken konforlu bir şekilde ağrısız, acısız uyanırsınız.

  İlk birkaç saat genel anestezinin sersemliğini hissetmeniz normaldir ve geçicidir.  3-4 saat sonra ılık ve hafif bir çorba içerek yemek yemeye başlarsınız.

  Ameliyat genel anestezi ile gerçekleştiği için ağrı hissetmeniz mümkün değildir. Ameliyattan sonraki hastanede kalış sürecinizde kuvvetli ağrı kesiciler ya da epidural anesteziler verileceği için rahatsız edici bir ağrı hissetmezsiniz.

  Bu operasyon sadece meme dikleştirme ya da sadece meme implantı ameliyatına göre daha ağrılıdır. Bu yüzden hastaneden çıktıktan sonra ilk 3-4 gün ağrılarınız olması normaldir, ağrı kesici ilaç bu süreci konforlu geçirmeniz için destek olacaktır.

  Merak dolu ve heyecanlı bir süreç olsa da  duş harici özel sütyeninizi çıkarmamalısınız.

  Operasyon sonrası 2.günden itibaren ılık ve kısa süreli duş alabilirsiniz.

  Operasyon sırasında diren koyulduysa 24 saat sonra çekilecektir. Ameliyat genel anestezi ile olduğu için 1 gece hastanede kalınmaktadır.

  Hafif morluk ve ödem olması normaldir. Kişinin vücudunun travmalara verdiği tepkilere bağlı olarak değişir ve geçicidir.

  Ameliyat sonrası dengeli ve sağlıklı beslenmek, bitkisel ve hayvansal protein ağırlıklı gıdalara yönelmek, sigara içmemek daha çabuk toparlamanızı sağlayacaktır.

  Göğüslere kesinlikle darbe alınmamalıdır. Ameliyattan sonraki ilk 3 gün kesi yerlerinizde hafif leke şeklinde kanama olması normaldir, endişelenmenize gerek yok. Fakat kanamanın fazla olması durumunda doktorunuzu bilgilendirerek doktorunuza ya da yakın bir sağlık kurumuna başvurmak gerekir.

  İlk 5 gün istiharat gerekmektedir. Bu süreci dinlenerek, güneşlenerek, hafif yürüyüşler yaparak geçirebilirsiniz. Otururken, ayağı kalkarken, yürürken gerginlikler olabilir, ilk birkaç gün destek almanız gerekebilir. Kesinlikle ağır kaldırmamalı, koşmamalı, göğse darbe alınmamalıdır.

  3-5 gün sonra muayene sırasında bandajlarınızı değiştiriyoruz.

  Doktorunuzun verdiği ilaçlar belirtildiği şekilde kullanılmalıdır.

  Bir haftadan sonra hafif tempolu yürüyüş yapılabilir. İşe başlanabilir. Ağır işlerden kaçınarak günlük hayata dönebilirsiniz.

  Ameliyattan sonra minimum 4 hafta boyunca destekleyici sütyen kullanmak çok önemli. Bu memelerinize kazandırılan şeklin kalıcı olmasını sağlıyor.

  15-20 gün sonra kol ve göğüs hareketleri dışında hafif düzeyli esneme ve sporlar yapılabilir.

  2 ay sonra tamamen eski hayatınıza dönebilirsiniz.

  İlk 3 hafta normalden daha yukarıda ve daha dik dururlar, doğal bir görünümü olmaz. 3 haftadan sonra ödemler inmeye, dokular kalıcı yerlerine yerleşmeye başlar. Memeler tam şeklini 3.ayda alır.

  Evet bu ameliyatta yapılan cerrahi sonucu meme dikleştirme ameliyatı ile aynı şekilde iz kalacaktır. İzlerin konumu, yeri ve şekli konusunda doktorunuz muayene esnasında bilgilendirme yapacaktır.

  Çoğu hastada cilt yapısı ve ameliyat sonrasına bağlı silik izler kalır. Kimi hastada izler daha belirgin olmaktadır. Nadiren yara iyileşmesi kötü olan hastalarda yara yeri kabararak iyileşecektir.

  Fakat bu izler nasıl iyileşirse iyileşsin; sütyenin, bikinin içinde kalacak dışarıdan bakılınca belli olmayacaktır.

  Doktorunuzun belirttiği tarihlerde ve miktarlarda iz giderici nemlendirici kremleri düzenli kullandığınızda olumlu katkısı olacak, izleriniz silikleşecektir.

  Doğru ameliyat tekniği, özenli dikiş ve cerrahınızın tecrübesi de önemlidir.

  Sigarayı bırakmanızın yara yerlerinizin iyileşmesine olumlu katkısı olacaktır.

  Şunu da eklemekte fayda var ki ne kadar ekstra uygulama, krem, lazer yaparsak yapalım bu cerrahi bir işlemdir MUTLAKA İZ KALACAKTIR. Bu iz cilt yapınıza, hayat kalitenize, sağlıklı beslenip beslenmemenize bağlı olumlu ya da olumsuz etkilenecektir.

  Normalde de kadınların her 2 memesi birbiriyle aynı dolgunlukta ve büyüklükte değildir. Bu fark gözle görülemeyecek kadar küçükken ve hafif derecede fark edilip rahatsız etmez.

  Bu operasyonda cerrahi küçültme işlemleri ve seçilen implantlar ile simetrik ve orantılı memeler elde edilir.

  Operasyon için seçilecek implant hastanın ölçüleri doğrultusunda olmalıdır. Gereğinden büyük implant seçilmesi uzun vadede sarkmalara yol açabilir.

  Operasyon sonrası kilonuzu korumanız ve destekli sütyenler takmanız gerekmektedir. Bunlara uyarsanız diğer insanlar gibi yaşlanma sürecinin getirdiği hafif değişiklikler olacaktır.

  Ameliyattan sonra ciddi kilo alıp vermeler yaşarsanız ve destekli sütyen kullanmazsanız göğüsleriniz bir miktar sarkabilir.

  Ameliyattan sonra aşırı kilo alımında göğüslerdeki yağ dokularında büyüme yaşanabilir. Bu maalesef bizim önüne geçebileceğimiz bir durum değil.

  Daha önce hiç emzirmemiş çocuk doğurmamış ve meme dikleştirme ameliyatı olmuş kadınlarda gebelik ve emzirme süreci sonrası normal insanlardaki gibi deformasyon yaşanabilir ya da yaşanmayabilir. Gebelikte aşırı kilo alımı olmadığı ve sütyen kullanıldığı sürece de eskisi kadar sarkma yaşanmayacaktır. Tek göğüsten emen diğer memeyi reddeden bebekler ile göğüs asimetrisi oluşabilir.

  Her kadının potansiyel bir emzirme miktarı vardır. Süt bezleri, süt kanalları, çevresel faktörler, genetik yapı, hormonal faktörler ve daha bilinmeyen etmenler ürettiğiniz süt miktarını belirler

  Meme dikleştirme ve implant ameliyatında süt kanalları ve süt bezleri korunmaktadır. Meme dokusunun yeri değiştirilip yukarı taşınacağı için süt miktarında çok az bir miktar azalma olabilir. Kesinlikle bir daha emziremeyeceğiniz asla sütünüzün gelmeyeceği durumlar söz konusu değildir.

  Hastanın ileride anne olma ihtimali varsa, ileri dönemde emzirme ihtimali göz önünde bulundurularak süt bezlerini ve süt kanallarını koruma temelli cerrahi yapılıyor.

  Hastanın yaşı ileriyse gebelik planlamıyor ya da anne olma ihtimali yoksa daha radikal ameliyatlar ile daha büyük dokular çıkarılıyor.

  Meme dikleştirme ve implant ameliyatı sırasında hastalarda göğüs bölgesine kök hücreden zengin yağ transferi de yapılabilmektedir.

  Kök hücreden zengin yağ elde edebilmek için vücudun herhangi bir bölgesinden (karın, bel çevresi, basen..) liposuction ile bir miktar yağ alınmaktadır. Alınan bu yağlar kapalı sistemde hava ile temas etmeden kök hücreler korunarak özel işlemlerden ve filtrelerden geçirilerek kök hücreden zengin yağ elde edilir. Bu yağlar operasyon sırasında göğüs bölgenize ve dekolte bölgenize transfer edilir.

  Kök hücreler doku onarımında görev alır ve hücrelerin iyileşme sürecini hızlandırır. Cilt kalitesini arttırır. Transfer edildiği bölgede kan dolaşımını arttıran, hücrelere gençlik ve canlılık katan mucizevi ajanlardır.

  Üst pole doğal bir dolgunluk sağlar. Kendi dokunuz diğer dokularla bağ kurup adapte olduğu için kontür geçişlerinde doğal bir harmoni yakalanır.

  Transfer edilen yağın bir kısmı vücut tarafından emilir. %40- %60 ı uzun süreler sizinle cilt altında kalır.

  Dekolte bölgesi ve göğüslere transferi ile doğal bir geçiş, göğüs bölgesinde bütünsel olarak genç bir görünüm sağlanır.

  error: İçerik korunmaktadır !!