Jinekomasti - Dr. Yavuz Özsular

Jinekomasti

Anestezi
Genel
Operasyon
1-2 Saat
Ağrı
2/5
İyileşme
10 Gün
Hast. Kalış
1 Gece
Pansuman
10 Gün/İnce Bant
Korse
4/6 Hafta

Jinekomasti Ameliyatı (Erkeklerde Kadın Tipi Meme Büyümesi)

Erkeklerde çeşitli sebeplerle memelerde büyüme meydana gelmesi sonucu oluşan kadın tipi meme büyümesine jinekomasti denir. Jinekomasti operasyonları büyümüş memeleri küçülterek erkeklerde ideal boyutlara getirmek için yapılan cerrahi operasyonlardır.

Erkeklerde Neden Göğüsler Fazla Büyür?

Genetik yatkınlık, aşırı kilo alıp verme, dengesiz ve sağlıksız beslenme, ergenlikteki hormonal dengesizlikler ve hormonlu gıdalarla beslenme sebep olabilmektedir.

Tekrar küçülmesi, kendiliğinden geçmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Jinekomasti ameliyatı bu problemin tek çözüm yoludur.

erkek meme estetigi
yavuz ozsular sorun

Doktorunuza Sorun...

  Jinekomasti Ameliyatı Öncesi Hastalar Ne Gibi Sıkıntılar Yaşamaktadır?

  Erkeklerde normalden büyük göğüslerin kıyafet seçiminden, kişinin sosyal hayatına kadar birçok olumsuz yanı vardır. Göğüslerin belli olmamasına özen gösterecek bol kıyafetler tercih edilse de yine de belli olacaktır.

  Hastalar özellikle gençlik çağında acımasız yorumlarla karşı karşıya kalabilmekte ve bu durum psikolojik olarak olumsuz etkilenmelerine yol açmaktadır.

  Sosyal hayatta herkesin keyifle tercih ettiği denizde havuzda yüzmek, ortak soyunma odalarında kıyafet değiştirmek bu hastalar için can sıkıcı deneyimlerle doludur.

  Doktor ile muayene sırasında hastanın şikayetleri ve beklentileri dinlenerek; operasyon hastanın memenin büyüklüğüne, yağ dokusuna, hastanın yaşına, fiziki görünümüne, boyuna, kilosuna, omuz genişliğine bakılır ve operasyon tüm bu parametreler göz önünde bulundurularak planlanır.

  Jinekomasti ameliyatında 3 tip meme dokusu ile karşılaşıyoruz.

  Sadece meme dokusunun büyüdüğü hastalar,

  Sadece yağ dokusunun büyüdüğü hastalar,

  Hem meme hem yağ dokusunun büyüdüğü hastalar.

  Muayene sırasında bu durum ortaya konularak tedaviniz ihtiyacınıza göre planlanacaktır.

  Kişinin yapısına göre bazen sadece liposuction planlanır.

  Bazen liposuction sonrası fazla ciltte çıkarılarak istenilen görünüm sağlanır. Fazla cilt meme başı ucundan çıkarılarak minimum iz hedeflenir.

  Bazen de liposuction ile birlikte meme ucunun altından yapılan yarım ay insizyon ile bir kısım meme dokusu da çıkarılır.

  Nadiren karşılaşılsa da bazı erkek hastalarda memeler sarkmış bir kadın memesi büyüklüğündedir. Düz bir göğüs yapısı elde edebilmek fazla miktarda cilt çıkarmak gerekir. Bu sebeple de operasyon sonrası kalacak izler daha fazladır.

  Her iki memenin ameliyat sonrası birbirine yakın, neredeyse aynı büyüklükte olması hedeflenir.

  Operasyon sonucu yaklaşık oluşacak görüntü hakkında size fotoğraf ve simülasyonlarla bilgi verilir.

  Ameliyatın süresi yapılacak cerrahiye bağlı olarak değişmekle birlikte ortalama 1-2 saattir.

  Ameliyattan önceki günlerde doktorunuzun bırakmanızı istediği ilacınız varsa kullanmayı doktorunuzun belirttiği şekilde bırakmalısınız.( aspirin ve kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız doktorunuza mutlaka belirtmeli ve doktorunuzun belirttiği şekilde devam etmelisiniz.)

  Birkaç gün öncesinden tuz tüketiminin azaltılması ödem oluşumunu azaltacaktır.

  Ameliyattan önceki gece en son 12 de yemek yenilebilir ve su içilebilir. Ameliyat genel anestezi ile olacağı için en az 6 saatlik açlık ve susuzluk gerekmektedir. ( bu noktaya dikkat edilmediği takdirde ameliyatınız ertelenebilir iptal edilebilir.)

  Ameliyat gelirken parfüm, deodorant, saç jölesi, saç spreyi kullanılmamalıdır.

  Peruk, küpe, yüzük, pircing çıkarılmalıdır. (vücudunuzda metal hiçbir aksesuar bulunmamalıdır.)

  1 gece önceden yanınıza ameliyat sonrasında ihtiyacınız olacaklar için bir çanta hazırlamalısınız. (bu çantada rahat kıyafetler yer almalıdır. Ameliyat sonrası giyeceğiniz kıyafetlerin göğüs kısmı sıkı olmamalıdır, giyinip çıkarırken zorlanabilirsiniz. Önden düğmeli ve fermuarlı dar olmayan kıyafetler tercih edilmelidir. Rahat spor ayakkabılar almanızı tavsiye ederiz .)

  Operasyon sabahı sizin için önceden ayırılmış odanıza yerleşir ve dinlenirsiniz. Bu sırada operasyon ile ilgili son hazırlıklarınız gerçekleştirilir. Doktorunuz ve asistanı sizi operasyon öncesi ziyaret ederler.

  Operasyonunuz için genel anestezinin verilmesi ile doktorunuz sizin önceden planlanan şekilde jinekomasti estetiğine başlar.

  Operasyon bitiminde fotoğraf çekilir ve lokal anestezi uygulamanız gerçekleştirilir, pansumanlarınız yapılır. Ardından özel koruyucu korseniz giydirilir yavaşça uyandırılırsınız. Uyandırılmadan önce lokal anestezi uygulamaları konforlu uyanmanızı sağlar böylece uyanırken herhangi bir ağrı acı hissetmezsiniz.

  Operasyon genel anestezi ile gerçekleşeceği için bir ağrı hissetmezsiniz. Korseniz siz uyurken giydirilecektir. Sizin için ayrılmış odanıza çıktığınızda hafif bir sersemlik hissetmeniz normaldir. Ağrı kesici verileceği için ağrı hissetmezsiniz. Ameliyattan  3- 4 saat sonra hafif bir çorba içerek yemek yemeye başlayabilirsiniz.

  Ameliyatınızın durumuna göre dren takılmış yada takılmamış olabilir. 1 gece hastanede sizi misafir ediyoruz. Operasyona ve hastanın kendini iyi hissetmesine, hastanın isteğine bağlı olarak doktoru onay veriyorsa akşam taburcu olabilmektedir.

  Hasta kendini iyi hissediyorsa yatak istirahatine gerek yoktur ancak yine de bu süreci dinlenerek, hafif yürüyüşler yaparak, güneşlenerek geçirebilir. Ağır iş ve spor yapmamalıdır.

  Ameliyattan sonra ilk birkaç gün hafif şişlik, ağrı ve morluk normaldir. Ağrı kesici kullanarak günlük hayatınızı etkilemesi önlenebilir.

  Ameliyattan ortalama 3-5gün sonra hastamızı tekrar kliniğe bekliyoruz. Pansumanlarını değiştirerek muayene ediyor ve tekrar korsesini giydiriyoruz.

  Ameiyattan  2 gün sonra duş alabilirsiniz.

  Ameliyattan sonraki ilk 1 ay korse kullanılması önemlidir. İlk 1 ay vücudu zorlayan fiziksel aktivitelerden uzak durulmalı meme bölgesine darbe almamalısınız.

  Sigara içilmesini ameliyattan sonraki ilk 1 hafta önermiyoruz.

  Spor sağlıklı,dinç bir hayat için vazgeçilmezdir. Uzun dönemde spor yapmak göğüs bölgenizi toparlayacak hatta kaslı bir göğüs yapınızın olmasını sağlayacaktır.

  Beslenme düzeninize dikkat etmekte ve sağlıklı beslenmekte fayda var.

  Erkeklerde vücuda ekstra östrojen yüklemesi yapacak gıdaları az tüketmekte fayda var. Hatta mümkün olduğu kadar organik ve hormonsuz gıdalarla beslenmekte fayda var.

  Yapılan işleme göre değişir. Sadece liposuction yapılan ameliyatlarda ince kanüllerle girilip işlem yapılacağı için 3-4mm lik kesiler açılır. Yaklaşık yarım cm belli belirsiz iz kalır.

  Fazla derinin çıkarıldığı ameliyatlarda meme başı çizgisinin etrafından ince cerrahi kesi açılır ve dikiş atılır. Hafif bir iz kalması muhtemeldir. Fakat meme başının etrafında olacağı ve zamanla silikleşip ten rengini alacağı için rahatsız edici olmayacaktır.

  Kadın memesi sarkıklığındaki ileri derece jinekomasti operasyonlarında yatay hatta izler kalacaktır. İyileşme sürecinden sonra üzerine dövme yaptırılarak kamufle edilebilir.

  Belirtmekte fayda var ki yara izi iyileşmesi yapısaldır. Bazı yara izleri iyice silikleşip neredeyse hiç belli olmazken bazı yara izleri kabararak iyileşmektedir. Göğüs tüyleri olan erkeklerde tüyler örtücü olduğu için izler görünür olmamaktadır.

  Çok genç yaşta yapılmasını önermiyoruz ciddi anlamda rahatsız edici boyutlarda değilse 18 yaşını beklemekte fayda var. Ergenlik çağındaki hormon dengesi oturunca ameliyatı planlamakta fayda var.

  Kişinin yapısına bağlı olmakla birlikte 3-4 haftadan sonra vücudunuzun yeni şeklinin daha iyi farkına varırsınız. Son şeklini görmek için bazı hastalarda 3-4 ay kadar beklemek yeterliyken, bazı hastalarda ödemler geç indiği için 12 aya kadar beklemek gerekebiliyor.

  Normal şartlarda hayır. Fakat hormon dengesizlikleri tekrar yaşanırsa, aşırı kilo alımı olursa, nadiren genetik faktörlerden tekrar ihtiyaç duyulabilir. Bu durumlarda tekrar jinekomasti ameliyatı yapılabilir.

  Hastaların sıklıklıkla sorduğu sorulardan biridir. Talebiniz dahilinde doktorunuz ameliyatların beraber uygulanabilirliğine, yaşınıza, genel sağlık durumunuza, toplam operasyon süresine bakarak planlamaya dahil edebilir.

  error: İçerik korunmaktadır !!