Mini Karın Germe - Dr. Yavuz Özsular

Mini Karın Germe

Anestezi
Genel
Operasyon
1-2 Saat
Ağrı
2
İyileşme
10 Gün
Hast. Kalış
2 Gece
Pansuman
5 Gün
Korse
4 Hafta

Mini Karın Germe

Alt karın bölgesinde çeşitli sebeplerle oluşmuş kas ve cilt deformasyonunu onaran ve estetik olarak güzelleştiren bir operasyondur.

İhtiyacınız olan operasyonun tam karın germe mi, mini karın germe mi olduğuna doktorunuz muayene ettikten sonra karar verecektir. Çünkü tam karın germe ve mini karın germeyi birbirinden ayıran deformasyonun derecesi ve karının hangi bölgelerinde olduğudur.

Mini karın germe, deformasyonu alt karında yani göbek deliğinin altında olan hastalara uygulanır. Cilt karının alt kısmından( iç çamaşırının içinde kalacak şekilde) kesilir ve fazla deri çıkarılır. Karın kaslarında hasar varsa onarılır. Karın kasları sıkılaştırılarak birbirine yaklaştırılır. Gerekliyse beraberinde liposuction uygulanarak karındaki fazla yağ alınarak operasyon sonrası karın bölgesinin daha estetik görünmesi sağlanır. Operasyon sonunda karın derisi ince ve özenli dikişlerle, iz iç çamaşırı içinde kalacak şekilde kapatılır.

mini karin germe
yavuz ozsular sorun

Doktorunuza Sorun...

  Estetik İşlemler Sadece Bedeninize Değil, Ruhunuzada Dokunur.

  Op. Dr. Yavuz Özsular

  Sık kilo alıp veren kadın ve erkeklerde karın bölgesinde bir sarkıklık ve deformasyon oluşması ve beraberinde karın kaslarının güçsüzlüğü bu ameliyata duyulan ihtiyacı arttırır.

  Gebelik sonrası özellikle çoğul gebeliklerde karın cildi genişlemeye ve esnemeye başlar. Son aylara doğru özellikle alt karın daha fazla büyür ve gerilir.Bazı ciltlerin elastikiyeti fazladır ve bunu tolere edebilir, bazı ciltlerin ise belirli bir noktadan sonra yeterli gelmeyecek ve karının özellikle alt bölümünde çatlaklar ve deformasyonlar oluşacaktır. Doğum sonrası bazı kadınlarda genişlemiş cilt tekrardan kendini toparlayıp karın bölgesi düz bir görünüme kavuşurken bazı kadınlarda deri kendini toparlayamaz ve genişlemiş deri, karın bölgesinde sarkık ve kat kat bir görünüm oluşturur.

  Yine gebelik sonrası mini karın germe ameliyatına ihtiyaç duyulmasına neden olan bir diğer sağlık problemi karın duvarının gevşemesidir. Karın kasları gebelik sırasında güçsüzleşir ve bebeğe yer açmak için birbirinden uzaklaşır. Ve bazen fazla açılma ile karın kaslarının ortasındaki bağ yapısı yırtılır. Bu yırtığı dışarıdan bakınca gözle göremezsiniz fakat karnınızı içeri çekememe, tekrardan hamileymiş gibi bir görüntü size ipucu verici olabilir. Net bir tanı için doktorunuza muayene olmalısınız.

  Hasta bu durumdan kurtulmak istediğinde diyet ve sporla desteklenmesine rağmen bazı ciltlerin toparlaması iyi olmadığı için sarkık bir deri anı olarak kalabilmektedir.

  18 yaşını geçmiş ameliyat olmasının önünde bir engel olmayan ve karnında fazla derisi bulunan herkes bu operasyondan faydalanmak için başvurabilir.

  Karın kaslarını onararak daha sıkı ve toplu bir karın sağlar. Bu iç organların da daha toplu ve düzenli olmasını sağlar.

  Karın derisindeki fazlalık çıkarılarak bele ve vücuda yük olan fazla deriden vücut kurtarılır.

  Karın düz ve pürüzsüz bir görünüm kazanır. Kadınlarda bel kıvrımı ortaya çıkar. Daha kadınsı hatlara sahip olmak kadınlarda özgüveni arttırır ve kıyafet seçiminde özgürlük kazandırır.

  Erkeklerde vücudun daha erkeksi ve kaslı görünmesini sağlayan bir karın ve bel hattı oluşturulur. Yeni vücut sporla desteklendiğinde kas miktarı artacağı için görülen fayda artacak ve sonuç daha da çarpıcı olacaktır.

  Doktorunuz ile görüşmeniz sırasında doktorunuz şikayetlerinizi, beklentilerinizi dinler ve muayene ederek ameliyat ihtiyacınızı belirler. Fazla deri miktarınız, karın kaslarınızın gücü, yaşınız, ileride gebelik geçirme ihtimaliniz ameliyat için önemli planlamalardır.

  Muayene sırasında mini karın germe ameliyatınıza karar verdikten sonra çizimleriniz yapılır. Yaşınız, kilonuz, boyunuz, bel kalınlığınız, fazla derinizin miktarı hesaplanarak çizimler yapılır çıkarılacak deri miktarı ve sonrasındaki yaklaşık görüntü hakkında bilgi sahibi olmanız sağlanır. Ve doktorunuz sizden belirli tahlil ve tektikler ister.

  Mini karın germe ameliyatı öncesi doktor ile hastanın anlaşabilmiş ve tam iletişim kurabilmiş olması çok önemlidir. Hazırlık işlemleri hem fiziksel hem psikolojik olmalı ki, hastanın her anlamda içine sinmeli ve kendini hazır hissetmelidir.

  Ameliyat öncesi gerekli filmler çekilmeli ve kan değerleri kontrol edilmelidir.

  Ameliyat öncesi sigara mümkünse bırakılmalı, doktorun kullanımını bırakmanızı istediği ilaçlar belirtilen sürelerde bırakılmalıdır.

  Ameliyattan önceki günlerde doktorunuzun bırakmanızı istediği ilacınız varsa kullanmayı doktorunuzun belirttiği şekilde bırakmalısınız.( aspirin ve kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız doktorunuza mutlaka belirtmeli ve doktorunuzun belirttiği şekilde devam etmelisiniz.)

  Birkaç gün öncesinden tuz tüketiminin azaltılması ödem oluşumunu azaltacaktır.

  Ameliyattan önceki gece en son 6-8 saat önce de yemek yenilebilir ve su içilebilir. Ameliyat genel anestezi ile olacağı için en az 6 saatlik açlık ve susuzluk gerekmektedir. ( bu noktaya dikkat edilmediği takdirde ameliyatınız ertelenebilir iptal edilebilir.)

  Ameliyata gelirken kesinlikle makyaj yapılmamalıdır.

  Ameliyat sırasında tırnaklarda oje, cila olmamalıdır.

  Peruk, küpe, yüzük, pircing çıkarılmalıdır. (vücudunuzda metal hiçbir aksesuar bulunmamalıdır.)

  1 gece önceden yanınıza ameliyat sonrasında ihtiyacınız olacaklar için bir çanta hazırlamalısınız. (bu çantada rahat kıyafetler yer almalıdır. Ameliyat sonrası giyeceğiniz kıyafetler sıkı olmamalıdır, giyinip çıkarırken zorlanabilirsiniz.. Önden düğmeli ve fermuarlı kıyafetler tercih edilmelidir. Rahat giyinip çıkarabileceğiniz ayakkabılar tavsiyelerimiz arasındadır.)

  Operasyon sabahı odanız sizin için önceden ayırılmıştır. Sabah odanıza yerleştikten sonra doktorunuz ve asistanı sizi odanızda ziyaret ederler.

  Operasyon belirtilen saatte başlar. Operasyon genel anestezi ile gerçekleşeceği için siz rahatça uyursunuz ve doktorunuz vücudunuzu şekillendirmeye başlar.

  Karnınızdaki fazla olan derileriniz önceden hesaplanan ve planlanan şekilde kesilerek çıkarılır. Kaslarda tahribat ve gevşeklik varsa onarılır. Deriler tekrar birleştirilerek özenli ve ince dikiş ile dikilerek kapatılır. Beraberinde liposuction uygulaması planlandıysa bir miktar yağ alınır ve drenler yerleştirilir.

  Operasyonunuz bittikten sonra pansumanlarınız yapılır, korseleriniz, varis çoraplarınız giydirilir.

  Operasyonda son aşama lokal anestezidir. Karın bölgenize lokal anestezi uygulamaları yapılır. Bu sayede uyanırken bel ve karın bölgeniz uyuşmuş olduğu için herhangi bir acı ve ağrı hissetmezsiniz.

  Tüm işlemlerin bitiminden sonra anestezi doktorunuz tarafından yavaşça ve güvenle uyandırılırsınız.

  Operasyondan uyanırken her hangi bir acı ağrı hissetmezsiniz. İlk birkaç saat genel anestezinin etkisi ile sersemlik hissetmeniz normaldir ve geçicidir.

  İlk birkaç saat yatarak dinlenmenizi tavsiye ediyoruz.

  Doktorunuz ve asistanı operasyon süreci ile ilgili bilgi vermek için odanıza ziyarete gelecekler, ve operasyon sonrası dikkat etmeniz gerekenler hakkında bilgilendireceklerdir.

  Hasta tam karın germe ameliyatına göre daha kısa sürede iyileşir ve normal hayatına döner. Belirtmekte fayda var ki karın germe ameliyatları, ameliyat sonrasında diğer estetik cerrahi ameliyatlarına oranla daha ağrı verici ve zahmetli operasyonlardır.

  Karın germe operasyonları sonrası hastanın yakından ağrı kontrolü ve takibi önemlidir.

  Operasyon sırasında takılan drenler 2-3.günde çıkarılır.

  Mini karın germe operasyonları sonrası ek olarak sağladığımız epidural anestezi ile ameliyat sonrası ağrının en şiddetli olacağı ilk 2 günü konforlu geçirmeniz sağlanır. Sonraki ilk bir hafta ağrı kesiciler ile hastanın hayatını etkileyecek ciddi bir ağrı yaşamadan geçirmesi sağlanır. Sonraki 1-2 hafta boyunca ağrılarınız giderek azalacak ve ağır işler yapmamak kaydı ile günlük hayatınıza dönebileceksiniz.

  Yaklaşık 1-2 saat süren bir ameliyat ve sonrasında dinlenerek geçirdiğiniz 2-3 hafta sonunda dar ve vücut hatlarınızı belli eden kıyafetler giyebilir yeni karnınızın tadını çıkarabilirsiniz.

  Ameliyattan 3-5 gün sonra ilk kontrolünüz gerçekleşecek pansumanlarınız yapılıp korseniz tekrar giydirilecektir.

  10-14 gün sonra 2.kontrolünüz gerçekleşecektir.

  Yurt dışından ve şehir dışından gelen hastaların bu ameliyat ve sonrası için 10-14 gün ayırması gerekmektedir.

  Mini karın germe ameliyatında alt karındaki fazla deri çıkarılır ve gerekliyse kaslar onarılır. Mini karın germe daha minimal bir operasyondur. Daha az deformasyonu olan hastalar faydalanır.

  Tam karın germe ameliyatında ise göbek deliği de yeniden şekillendirilir ve tüm karın gerilir. Tam karın germe daha detaylı bir operasyondur. Daha büyük deformasyonu olan hastalar faydalanır.

  Karın duvarı ve karın kasları onarılacağı için artık daha sıkı ve dinamik bir görünüme sahiptir. Fakat bu kasları belirginleştirmek ve kaslı bir görünüme sahip olmak sizin iyileşme sürecinden sonra yapacağınız egzersiz ve spor ile mümkündür.

  Ayrıca belirtilmelidir ki hiçbir estetik ameliyat size güçlü karın kasları vadedemez. Liposuction ile kasların üzerindeki yağın alınması ile mevcut kaslarınız belirginleşir ya da karın germe ile fazla deriniz alındığı ve karın bölgenizdeki kaslar dokular onarıldığı için mevcut kaslarınız belirginleşir.

  Karın bölgenizin ekstra kaslı ve güçlü görünmesini istiyorsanız, ameliyat sonrası doktorunuzun onayı ile karın kaslarınızı güçlendirecek egzersizler yapmalısınız.

  İç çamaşırı ve mayonun içinde kalacak şekilde bir iz kalacaktır. Bu iz iç çamaşırı içinde kaldığı için dışarıdan bakınca belli olmayacaktır.

  İzin iyileşmesi ise kişinin genetik yapısına ve ameliyat sonrası hayat kalitesine bağlıdır.

   Kimi hastada iz silikleşerek iyileşirken, kimi hastada belirgin bir iz kalmakta, nadirde olsa kimi hastada ise kabararak iyileşmektedir. Yara izinizin daha iyi iyileşmesi için iz giderici kremler fayda sağlayacaktır.

  Bazen ilk operasyonda yapılan hatalar ve sonucun yeterli olmaması tekrardan karın germe ameliyatı ihtiyacını ortaya çıkarır. İlk ameliyatın üzerinden 1 sene geçtikten sonra ikinci operasyon planlanabilir.

  Bazen planda olmayan bir gebelik sonucu tekrardan mini bir karın germe operasyonuna ihtiyaç duyulabilir. Emzirme süreci bittikten sonra 2. Operasyon planlanabilir.

  Evet mini karın germe ameliyatı ile birlikte liposuction planlanabilmektedir. Hatta bu sayede daha çarpıcı sonuçlar, daha düz bir karın ortaya çıkmaktadır.

  Mini karın germe ameliyatında alt karın bölgesi gergin ve düz bir görünüme sahip olur. Dolayısıyla bu ameliyattan sonra gebelik gerçekleşmesi durumunda tekrardan o bölgede bir gerilme ve büyüme meydana gelecektir. Ve tekrardan ciltte deformasyon oluşma riski vardır.

  Hasta evliyse veya evlilik ve gebelik planlaması varsa mutlaka gebelik beklenmelidir. Tüm gebelikler bittikten sonra mini karın germe ya da tam karın germe ameliyatlarından faydalanmalıdır.

  Hasta evli değilse veya yakın dönemde evlilik ve gebelik planlamıyorsa mini karın germe operasyonu planlanabilir.

  error: İçerik korunmaktadır !!